Pastaruoju metu viešai kalbėta apie galimas medikų, politikų ar į garbės titulą pretenduojančių asmenų gyvenimo ar profesines klaidas. Lyg mantra kartoti žodžiai, kad klysti žmogiška, o neklysta tik tie, kurie nedirba. Šitie žodžiai leitmotyvu tapo ir Biržų savivaldybės kontrolės komiteto posėdyje. Jame savivaldybės kontrolierės pateikė keturių savivaldybės biudžetinių įstaigų patikrinimo medžiagą.
Už klaidas savais pinigais atsakantys komiteto nariai verslininkai bandė sakyti, kad žioplumas ar neatsakingumas – ne visada yra geriausios valstybės ir savivaldybės pinigais disponuojančių asmenų savybės. Tačiau abejones nustelbdavo kitų politikų ar kontrolierių frazė „klysti žmogiška“ ir siūlymas parodyti žmogų, kuris yra be kaltės.
Todėl reportažas iš posėdžio – su kalto žmogaus šypsena. Ir su padėka kontrolieriams, surašiusiems kelių dešimčių lapų audito ataskaitas. Jose įvardyta daugybė klaidų, reikšmingais vadinamų neatitikimų, tačiau įstaigoms dėkojama už malonų bendradarbiavimą.
Taip pat kontrolieriai taria ačiū už geranoriškumą taisant klaidas. Todėl ir mes, mokesčių mokėtojai, dėkojame kontrolieriams už galimybę maloniai praleisti laiką klausantis apie biudžetinių įstaigų klaidų pasaulį.
ŠPT optimizacija: valytoja pavadinta archyvare
Biržų švietimo pagalbos tarnyboje (ŠPT) klaidų netrūksta. Tačiau jos, pasak kontrolierės, – ne sisteminės. Žmogiškos. Juk buhalterė dirbanti ne vienoje įstaigoje, todėl ne viską spėjanti pagrindinėje darbovietėje atlikti.
Aišku, kelia abejonių turto pajamavimo klaidos, neatitikimai pareigybėse, etatų gausa ir apmokėjimas už darbą. Apie tai jau senokai garsinta tarybos posėdyje.
Įstaigoje ŠPT yra 17 etatų. Iki 2021 metų čia buvo ir 0,25 etato kasininko pareigybė. Už ją sekretorei buvo mokamas priedas – 185 eurų kas mėnesį. Atliktas kasininko darbas – per metus išrašyti 24 kasos pajamų ir 11 išlaidų orderių.
Pajamų orderis išrašomas, kai kursų dalyviai sumoka 1 eurą už popierinį pažymėjimą.
„Aš buvau mokytoja ir žinau, kad visoje Lietuvoje tą eurą reikėdavo už pažymėjimą sumokėti“, – mokėjimo pagrįstumą ir kasininko darbo svarbą liudijo už švietimo sritį atsakinga mero pavaduotoja.
Kontrolieriai atkreipė dėmesį, kad nuo 2022 metų sausio kasininko pareigybės nebėra – atsirado archyvaras. Tad 17 etatų turinčioje ŠPT yra buhalteris (1 et.), administratorius (1 et.), archyvaras (0,25 et.), ūkvedys (0,5 et.) ir remonto darbininkas (0,5 et.).
Vis tik kontrolieriai mano, kad valdymo struktūrą reikia keisti. Reikia taisyti ir klaidas skaičiuojant vidutinį atlyginimą, ligos išmokas, nustatant koeficientus ir kt. Reikėtų įstaigai žiūrėti ir į dokumentus. Pavyzdžiui, įtraukiant į apskaitą 82 tūkst. 752 Eur vertės turtą. Jis, iš „Aušros“ mokyklos apskaitos patekęs į ŠPT apskaitą, virto 15 tūkst. 770 verte. Skirtumas – 66 tūkst. 982 Eur. Iš kur atsirado tokie skaičiai? Ogi tokį skaičių ŠPT buhalterei esą telefonu pasakiusi „Aušros“ buhalterė.
„Tai čia visur klaidos? Tai atmestinai daromas darbas! Per daug žmonių, o darbo mažai. Visiškas aplaidumas“, – ŠPT audito ataskaitą vertino verslininkas.
„Mes žiūrime klaidų masto“, – atsakė jam kontrolierė.
Nespėja ir „Vyturėlio“ buhalterė?
Mokyklos – darželio „Vyturėlis“ audito medžiaga išdėstyta daugiau nei 30 lapų. Čai taip pat reikėtų keisti valdymo struktūrą ir taisyti klaidas. Ir svarbiausia – su darbuotojų atlygiais bei veiklos vertinimu susijusias klaidas. Neteisingai nustatyti atlyginimo dalies procentai, kurie taikomi labai gerai įvertintiems darbuotojams. Jie neleistinai sumažinti.
Pasak mero pavaduotojos, tai dėl to, kad direktorė neteisingai rašiusi įsakymus. Tačiau ar direktorė taip pat atsakinga už darbo užmokesčio, stažo ir kitas klaidas, neaišku.
Pasak savivaldybės administracijos direktorės, iš kontrolierės ji girdėjusi, kad dokumentų tikrinimas turintis vykti „prie keturių akių“. Tai būtų buhalterės ir darželio direktorės akys.
„Ši įstaiga turės labai daug darbo“, – sako kontrolierė apie „Vyturėlio“ laukiantį klaidų ne už vienerius metus taisymą. Šios įstaigos buhalterė taip pat dirbanti ne vienoje įstaigoje. Tad, atrodo, darbo jai ir „su keturiomis akimis“ bus daug.
„Gal audito reikia vadovo kadencijos pabaigoje?“ – kėlė klausimą versle dirbantis politikas.
Pareigas taiko pagal žmogų?
„Duokit žmogų, o straipsnį mes jau pritaikysime“. Tai yra teisėtvarkos sistemos „išmintis“. Sprendžiant iš auditorių nurodytų faktų, tokia sistema gyvuoja ir savivaldybės Jurgio Bielinio viešojoje bibliotekoje.
Pasak kontrolierės, nepaisant bibliotekų valdymo tobulinimo labai aiškių rekomendacijų, Biržų bibliotekoje pirmiausia randamas žmogus, o jau tada jam pritaikoma pareigybė. Toks susidaro įspūdis patikrinus pareigybes ir joms priskiriamus lygius (A, B arba C).
Negana to, brangų turtą (paštą) įgijusi biblioteka neįtraukė jo į apskaitą, neteisingai apskaitomas turtas bei nusidėvėjimo sąnaudos, nėra įsakymų dėl paramos lėšų.
Neaiškumų kyla ir dėl etatų paskirstymo. Pavyzdžiui, kodėl Juostaviečiuose, kur yra 292 gyventojai ir 105 vartotojai, yra 1 bibliotekininko etatas, o 692 gyventojus ir 141 vartotoją turinčiuose Kratiškiuose yra tik 0.75 etato.
Kontrolieriams aiškinta, kad Juostaviečiai daugiau skaitantys…
Panašu, kad biržiečiai dar smarkiau skaitys. Biblioteka kaimuose turi 21 skyrių, 2022 – 2024 metais planuoja išlaikyti 3,2 tūkst. skaitytojų (vartotojų) skaičių, nors gyventojų rajone mažėja. Nesvarbu, kad kontrolieriai kalba apie „neaiškią bibliotekos kadrų politiką“. Svarbu, kad ir ši įstaiga maloniai sutinka tikrintojus.
Dėl komiteto posėdyje išgirstų dalykų – optimizmo ir tikėjimo biudžetinių įstaigų geranoriškumu – daug. Visa, kas nurodyta audito ataskaitose, – žmogiškos klaidos. Ar tai gali būti sistema, kai tikrinta Kaštonų mokykla, pavyzdžiui, nebuvo pranešusi nė apie vieną viešojo pirkimo sutartį?