„Vėliava atrodė tiek pat būtina, kaip gimstančiam kūdikiui marškinėliai“. Taip rašė apie diskusijas dėl būsimos Lietuvos valstybės vėliavos 1918 m. vasario 16 d. Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Petras Klimas, kai dar ir pačios valstybės nebuvo. Tačiau 1919 metų sausio 1 dieną Lietuvos savanorių iškelta trispalvė suplevėsavo Gedimino pilies bokšte kaip savarankiškos Lietuvos valstybės simbolis.
Kiekvienais metais sausio 1-ają, minint Vėliavos dieną, Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai prieš pakeldami naująją trispalvę nuleidžia visus metus bokšte plevėsavusią vėliavą. Pagal susiklosčiusią tradiciją nuleista vėliava perduodama saugoti vienai iš Lietuvos mokyklų. Tačiau Biržų rajono ji kol kas nepasiekia.
Iniciatyva perduoti mokyklai saugoti Gedimino pilies bokšto Lietuvos trispalvę kilo 2005 metais, siekiant pagerbti ir paskatinti mokyklas, aktyviai dalyvaujančias ugdant vaikų ir jaunimo pilietiškumą, visuomeninį ir pilietinį aktyvumą, skatinant šalies istorijos, kultūros ir Lietuvos kariuomenės pažinimą.
Atrankoje gali dalyvauti visos mokyklos, atitinkančios nuostatų kriterijus, išskyrus tas, kurios nuo 2005 metų jau yra gavusios Gedimino pilies bokšto Lietuvos valstybinę vėliavą. Mokyklą išrenka komisija, sudaryta iš Krašto apsaugos ministerijos, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos ir Lietuvos nacionalinio muziejaus atstovų.
Jau septyniolika metų vyksta šis konkursas, tačiau kol kas negirdėti, kad kuri nors Biržų rajono mokykla būtų laimėjusi šį garbingą prizą. Krašto apsaugos ministerijos paskelbtas kvietimas mokyklas teikti paraiškas 2022 metų Gedimino pilies bokšto vėliavai paskatino pasidomėti, ar rajono mokyklos kada nors dalyvavo šiame konkurse ir ar ketina dalyvauti šiais metais.
Biržų savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Eugenijus Januševičius sakė nežinantis, ar tokia praktika buvo, nes tai daugiau kiekvienos mokyklos reikalas, kurio nereikia derinti su savivaldybe.
Kaštonų pagrindinės mokyklos direktorius Vytautas Staniulevičius sakė gavęs elektroninį laišką su pranešimu apie paraiškų rinkimą, tačiau dar nėra sprendimo, ar mokykla teiks paraišką. Direktorius sakė dar tarsis su kitais mokytojais. Anksčiau mokykla šiame konkurse nėra dalyvavusi.
Anot „Atžalyno“ pagrindinės mokyklos direktoriaus Vaidoto Butkevičiaus, seniau mokykla yra teikusi paraišką šiam konkursui, tačiau sėkmė nusisuko.
Direktoriaus nuomone, atrankos kriterijai yra sudėtingi, sunkiai pasiekiami, labiau orientuoti į gimnazijas. Todėl šiais metais konkurse mokykla nedalyvaus, o ir pilietiškumą bei patriotizmą žadinanti visuomeninė veikla šiuo metu mokykloje yra kiek priblėsusi.
Svarstymų etape ir „Aušros“ pagrindinės mokyklos pedagogai. Pasak direktoriaus pavaduotojos ugdymui Vaidutės Slavinskienės, žinią apie konkursą mokykla gavo, tačiau kol kas dėl dalyvavimo dar neapsispręsta. Baugina aukštai užkelta reikalavimų kartelė, be to, yra daug kitokių respublikinio masto priemonių, tad visur sudalyvauti neįmanoma. Anot V. Slavinskienės, kiek jai žinoma, mokykla nėra dalyvavusi šiame projekte.
„Saulės“ gimnazijos direktorius Marius Skardžius sakė dar per mažai čia dirbantis, kad galėtų atsakyti, ar anksčiau gimnazija dalyvavo tokiame konkurse, tačiau apie jį žinantis. Mokyklos senbuvė, direktoriaus pavaduotoja Marija Jonėnaitė patikino, kad gimnazija konkurse iki šiol nedalyvavo, o dabar dar yra laiko pagalvoti, nes paraišką reikia pateikti iki gruodžio 1 dienos.
Panašiai svarstė ir Vabalninko Balio Sruogos gimnazijos vadovai. Direktorė Deimantė Žalinkevičienė sakė, jog yra linkusi šiame konkurse nedalyvauti. Priežastis – konkurso sąlygos ir vertinimo kriterijai yra sudėtingi, dalies jų mokykla neišpildo, todėl dalyvauti vien dėl dalyvavimo neverta. Direktoriaus pavaduotoja Dalia Baltrušaitienė sakė, jog ir anksčiau gimnazija nedalyvavo šiame konkurse.
Arčiausiai Biržų rajono Gedimino bokšto Lietuvos trispalvę turi kaimynai – Pasvalio rajono Saločių Antano Poškos pagrindinė mokykla. Anot direktorės Justinos Rupeikienės, vėliavą mokykla iškovojo 2011 metais. Dabar ji kabo mokyklos antrajame aukšte, čia įrengtas edukacinis kampelis, vyksta mokyklos renginiai.
Vėliavas laimėjusios mokyklos bendradarbiauja tarpusavyje, lankosi vieni pas kitus, organizuoja bendrus renginius.