Pandemijos laikotarpiu pradėję savo verslą Biržų rajone žmonės jį ne tik sėkmingai išplėtė. Šiuo metu jų gaminamos produkcijos galima užsisakyti į bet kurį Lietuvos kampelį internetinėje mėsos gaminių parduotuvėje.
Vinkšninių kaime gyvenantys Arūnė ir Tautvydas Švenčioniai – įrodymas, kad kai pandemija ir jos apribojimai vieniems yra stabdis, kitiems – galimybė įkurti ir plėtoti savo verslą.
T. Švenčionis – 11 metų Danijoje gyvenęs ir dirbęs buvęs emigrantas. Čia kurį laiką gyveno ir jo žmona Arūnė.
Nutarusi sugrįžti į Lietuvą pora su vaikais nenorėjo apsigyventi didmiestyje. Jie nusižiūrėjo sodybą Parovėjos seniūnijos Vinkšninių kaime. Juolab kad Arūnė kilusi iš Biržų. Tautvydas – kaišiadoriškis.
Vienas iš pirmųjų statinių, atsiradusių atnaujintoje sodyboje, buvo stiebas, ant kurio suplėvesavo Lietuvos trispalvė.
„Mylim savo šalį, todėl ir kabinom vėliavą“, – sakė Tautvydas.
Pradėjusi kurtis Lietuvoje pora svarstė, kokiu verslu galėtų užsiimti. Ieškojo laisvos nišos ir kas būtų jiems arčiau širdies.
Mintis sukurti rūkytų mėsos gaminių verslą kilo, kai pastebėjo, jog prekyboje yra mažai natūralaus dūmo gaminių be konservantų.
Tautvydas pasakojo, kad sodyboje teko statyti rūkyklą. Jis prisiminė, kaip tai darė jo senelis, kai ką rado knygose. Kai ką sako sumąstęs ir pats.
Pradėjus gaminti mėsos gaminių produkciją teko ir paeksperimentuoti. Ir kai ką teko persūdyti ar per daug įdėti pipirų.
Receptus Švenčioniai kūrė patys, skaitė daug senosios literatūros. Ne viskas, ką jie perskaitė, tiko, teko kai ką taisyti ir pritaikyti šiandieninio vartotojo skoniui.
Iš pradžių produkcija buvo parduodama namuose Vinkšninių kaime ir Biržų turguje. Vėliau pagalvota, kaip gaminiai galėtų pasiekti tolesniuose rajonuose gyvenančius žmones. Nutarė įkurti internetinės prekybos parduotuvę.
Sukurtame interneto puslapyje „Obels dūmas“ šiuo metu galima užsisakyti rūkytų ir netgi vytintų įmonės gaminių. Pagal klientų pageidavimą gaminiai supakuojami į vakuumines pakuotes.
T. Švenčionis sako, kad prekyba tik įsibėgėja, tad prognozuoti veiklos apimtis sunku. Bet dabar jau jų gaminiai keliauja ir į Vilnių, pasiekia ir Klaipėdos bei Marijampolės vartotojus.
„Obels dūmas“ daugiausia gamina karšto rūkymo gaminius. Verslininkai pastebėjo, kad biržiečiai daugiau mėgsta tokios rūšies mėsą – perka karšto rūkymo kumpius, dešras.
Tuo tarpu krašte, iš kurio Tautvydas kilęs, labiau mėgstami šalto rūkymo.
Beveik visi gaminiai yra iš kiaulienos, tik vienos rūšies dešra gaminama iš kiaulienos ir jautienos.
Įmonės pavadinimas „Obels dūmas“ kilo dėl to, kad didesnė dalis jų produkcijos rūkoma obels malkomis. Tik šiek tiek įdedama alksnio.
Pasak Tautvydo, obels dūmai nerūksta, duoda gaminiui gelsvą spalvą, ir skonis labai geras.
Alksnio dūmais rūkyti mėsos gaminiai yra šviesesni, bet irgi labai skanūs. O svarbiausia – be konservantų.
Šeima sustoti neplanuoja. Ketinama kurti ir mėsos brandinimo cechą.