Prieš šimtą metų Biržų tvirtovės kieme buvo pradėti sodinti medžiai. Šį vajų inicijavo Lietuvai pagražinti draugija. Kai kuriems medžiams buvo suteikti vardai. Kai kurių medžių neliko, o vardai užsimiršo. Todėl Kovo 11-ąją – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną – Biržų muziejaus „Sėla“ bendruomenė pakvietė biržiečius pavadinti medžius garbingų asmenų ar istorinių įvykių garbei bei apjuosti Lietuvos ir Ukrainos vėliavų spalvų juostomis. Įvyko šventė, kurios metu vardus gavo net 40 tvirtovės medžių.
Medžių vardynos prasidėjo dar Kovo 11-osios išvakarėse. Biržų jaunieji šauliai medžius juosė ir vadino iš anksto, nes, kaip visuomet, turėjo veiklos ir savaitgalį.
Prie pilies arsenalo, Radvilų ginklinės, šauliai apjuosė medžius, kuriems suteikė partizano Stepono Giedriko-Giriečio, Dariaus ir Girėno partizanų apygardos, Pilėnų partizanų tėvūnijos, karininko Jono Nastopkos, generolų Kazio Ladigos, Stanislovo Nastopkos, Maksimo Katchės, signataro Jokūbo Šerno, signataro Alfonso Petrulio, ministro pirmininko Vytauto Petrulio, ministrų ir visuomenės veikėjų Jono ir Martyno Yčų, partizano ir poeto Broniaus Krivicko, pulkininko, diplomato Kazio Škirpos, poeto Kazio Binkio vardus.
Kovo 11-osios šventėje muziejininkai tokios gausybės biržiečių ir miesto svečių sulaukti tikrai nesitikėjo. Jau nuo pat ryto žmonės naudojosi šventine muziejaus dovana – ekspozicijų ir parodų lankymu nemokamai. O vidurdienį prasidėjo medžių vardynos.
Pirmiausia buvo apjuostas ir vardą gavo ąžuoliukas, augantis tvirtovės rikiuotės aikštėje. Ši privilegija teko patiems pilies šeimininkams – muziejininkams. Medis gavo „Radvilų ąžuolo“ vardą. Reikėtų pagirti muziejaus salių budėtojas, kurios plušo visą savaitę: mezgė Lietuvos ir Ukrainos vėliavų spalvų juostas ąžuoliukui papuošti. Pasirūpino ir bendradarbiais, kuriems Marija Indrikonienė nunėrė šventinius papuošalus.
Biržų rajono savivaldybė išsirinktą medį pavadino Signatarų medžiu, Čypėnų žmonės – Čypėnų Respublikos vardu. Lietuvai pagražinti draugijos Biržų skyrius medžiui suteikė Santarvės vardą, Biržų „Saulės“ gimnazistai – Gimnazistų.
Kovo 11-osios proga muziejuje buvo atidaryta ir mūsų kraštiečio dailininko, grafiko Antano Kučo paroda „Mačiau Vilnių, šaunų miestą“. Parodą į Biržus atlydėjo jo sūnus Vidimantas Kučas su šeima. Menininko sūnaus šeima taip pat nepraleido progos suteikti Antano Kučo šeimos vardą vienam iš tvirtovės medžių.
Ukrainos žmonės medį pavadino „Slava Ukraini“.
Editos ir Daliaus Mikelionių šeima medį pavadino Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio garbei. Šis žmogus – drąsos ir patriotiškumo, meilės savo kraštui ir nenuilstančio atkaklumo pavyzdys. Tokie turėtų būti visi prezidentai ir politikai.
Vaidos Kvedarienės šeima medį pavadino „Juodojo erelio paunksmė“, Vytauto Švyko – Luko medžiu. Senelis labai norėjo, kad pilies teritorijoje augtų medis, pavadintas jo mylimo anūko vardu.
Biržų turizmo ir verslo informacijos medis tapo Pilies sargybiniu.
Savo medžius nuo šiol turės ir mažieji biržiečiai. „Vyturėlio“ darželis medį pavadino Laisvės ir solidarumo vardu. „Ąžuoliukas“ – Gimtinės medžiu, „Genio“ darželis – Vaikų šypsenų, „Rugelis“ – Laimingos vaikystės vardu.
Vabalninko dienos centro medis pavadintas Gendručio Morkūno garbei, Kaštonų mokyklos – Savanorių, „Atžalyno“ – Atminties, o „Aušra“ suteikė net kelis vardus: Aušros, Šviesos ir džiaugsmo, Tikėjimo, Vienybės, Stiprybės ir draugystės.
Visuomeninis politinis komitetas medžiui davė savo komiteto vardą – Biržų atgimimas.
Nenugalimieji ir aktyvieji „Artrito“ klubo žmonės medį pavadino Nenugalimuoju, o Lietuvos probacijos tarnyba – Vilties medžiu.
Šiuo metu medžiai pažymėti laikinomis kortelėmis su savo vardais ir vardais tų, kurie juos pavadino. Galima pasivaikščioti ir paskaityti. Laikinosios kortelės ateity bus pakeistos nuolatinėmis.
Šventę papuošė mažieji mūsų biržiečiai. Dainavo ir deklamavo, istorijas pasakojo „Drugelio“, „Vyturėlio“„Ąžuoliuko“, „Genio“ ir jo skyriaus „Rugelio“ mažieji talentai.
Visus, atėjusius į medžių vardynas, muziejininkai šildė arbata, nes pavasario šventinės dienos oras nepriminė, žemę šlapiu sniegu klojo žiema. Tačiau ir tokią žvarboką dieną pavasario užuominų buvo – pilies menėje suskambėjo Tarptautinio senosios muzikos festivalio „Baroko pavasaris“ atidarymo koncertas. Po koncerto, kas norėjo, galėjo ir patys tapti menininkais. Salėje, kurioje atidaryta Antano Kučo darbų paroda, jo anūkas Daumantas ir menininkė Aušra Jasiukevičiūtė kvietė atsispausti Antano Kučo raižinį… šaukšteliu.
Editos Mikelionienės nuotr.