Kasmet paskutinį pavasario mėnesį per šalį nusirita tradicija tapusi poezijos sąjūdžio banga. Šiemet jau šešiasdešimtąjį kartą Rašytojų sąjunga ir Rašytojų klubas organizavo tarptautinį poezijos festivalį „Poezijos pavasaris“. Penkiolikos dienų renginys, prasidėjęs prologu Jungtinėse Amerikos Valstijose, iš trijų Lietuvos didžiųjų miestų įvairiomis formomis driekėsi per visą šalį.
Jis neužsuko į Biržus. Tad pavasario ir vasaros sandūroje rajono literatų klubas „Versmė“ kartu su rajono viešąja J. Bielinio biblioteka organizavo apskrities literatų sambūrį. „Poezijos pavasaryje“ dalyvavo kaimyninių rajonų poezijos kūrėjai.
Renginį pradėjo rajono literatų klubo „Versmė“ vadovė Virginija Virkutienė. Ji pasveikino susirinkusiuosius, paminėjo, kad tokius renginius klubas organizuoja nuo 1967 m.
Vadovauti literatų popietei buvo pakviesta bibliotekininkė Rita Venskūnienė. Moderatorė reikšmingus žodžius skyrė lietuviškam žodžiui, per 120 m. pakilusiam iki valstybinio rango, pasidžiaugė knygnešių knygnešio žemėje neseniai vykusiais renginiais, vienu iš jų – tuo, kad Biržai buvo tituluoti lietuvių kalbos sostine. Paskaičiusi ištrauką iš M. Martinaičio „Kukučio baladžių“ vedėja palinkėjo kiekvienam turėti savo tėvynę širdyje ir atkreipė dėmesį į lentoje užrašytą žodį „Tėviškė“ – į renginio temą.
Ją atskleisti emociškai nuteikė rajono kultūros centro ansamblis „Šaltinis“ ir jo vadovė Lina Januševičienė.
Šioji pasveikino dalyvius. Nuskambėjo pirmoji daina pagal su Biržais susijusio poeto V. Spudo eilėraštį „Dainos posmas“, dažniausiai vadinama „Susitikt tave norėčiau vėlei“.
Šis kūrinys, vėliau renginio tėkmėje įpinamos lyrinės dainos, atliekamos ir mišraus ansamblio, ir atskirai vyrų, moterų, dueto, pelnė didžiulį pasisekimą, judino salę nebūti abejingą.
„Poezijos pavasarių“ ašis – poezijos skaitymai. Tai galimybė susipažinti su rajonų literatų kūryba, su literatų klubų veiklomis. Skaitymus pradėjo R. Venskūnienė savo eilėraščiu „Žodis“. Tarusi: „Jūs esat žodžio nešėjai“ pirmuosius skaityti poeziją pakvietė Pakruojo rajono literatų klubą „Židinys“. Kaimynai, lentoje užrašę savo kilmės vietovių pavadinimus, organizuotojus pagerbė dovanomis, tarmiškai paskaitė savo eilėraščių.
Energingoji Pasvalio literatų klubo „Užuovėja“ vadovė Regina Grubinskienė padovanojo neseniai išleistą klubo literatų kūrybos rinkinį „Apkabiname žodžiais“, skirtą karo Ukrainoje antrosioms metinėms, paskaitė savo haiku ir pristatė kartu su ja atvykusius septynis literatus. Susirinkusieji klausėsi jų eilėraščių apie tėviškę, apie lietuvišką žodį.
Labdaros ir paramos fondo „Baltasis balandis“ vadovė Aldona Širvinskienė pasidžiaugė aktyvia rajonų literatų veikla, išleistais almanachais, pranešė, kad rudenį bus prozos konkursas. Ji ir su ja atvykę asmenys paskaitė savo kūrybos.
Kupiškio rajono literatų klubui „Lėvens balsai“ (vadovė Giedrė Murnikovienė) atstovavo penkios moterys. Klausytojus sudomino jų skaityta ir lyrinė, ir humoristinė kūryba bei įdomūs jų kilmės vietovių vardažodžiai, įrašyti lentoje.
Tarpuose tarp delegacijų pasirodymų vedėja užminė įdomias mįsles. Teko visiems pasukti galvas ne tik dėl prizo, bet ir dėl tokių varžytuvių garbės.
Po svečių poezijos skaitymų atėjo eilė saviškiams. Rajono literatų klubui „Svajokliai“ atstovavo jo vadovas Egidijus Saldys ir Onutė Varnienė. Šioji buvo pasveikinta asmeninio jubiliejaus proga. Egidijus pranešė, kad jo klubas ruošiasi jau rudeniu kvepiančiai poezijos šventei rupjūčio 30 d., ir pakvietė į ją. Jų perskaityti kūriniai nutiesė kelią link renginio organizuotojo „Versmės“ klubo.
Vedėja Rita pasidžiaugė klubo nariais (ji irgi priklauso šiam klubui), rajono ryškiomis asmenybėmis – Algirdu Butkevičiumi ir Juozu Enskaičiu, pakvietė klubo narius skaityti savo poeziją.
Buvo proga pagerbti ką tik jubiliejaus sulaukusią versmietę Liudą Prunskienę bei į renginį atvykusias prie J. Enskaičio ir L. Prunskienės knygų maketavimo ir iliustravimo prisidėjusias R. Grubinskienę ir I. Tamašauskienę. Eilėraščius skaitė J. Enskaitis, L. Prunskienė, L. Čeponienė, R. Tunkūnienė, A. Valeckienė, A. Jurevičienė, L. Kiškienė, I. Kutkuvienė ir kt. Negalėjusių atvykti literatų A. Naktinio ir V. Kairienės kūrybą pristatė V. Virkutienė.
Literatai neskubėjo skirstytis. Pažindinosi, šnekučiavosi, dalijosi įspūdžiais ir sumanymais, „arbatinosi“ ir išvyko, anot Ritos, klausytis, ką kalba rugiai.