Vakar Biržuose vykusios akcijos metu išryškėjęs leitmotyvas – medikai turi keisti požiūrį į žmogų.
Pirmadienio rytą centrine Biržų miesto gatve ėjo kelių dešimčių žmonių eisena. Kaip organizatorių ir buvo skelbta, prasidėjo ji nuo Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios, prie kurios esančioje aikštelėje rinkosi plakatais, garsą skleidžiančiais instrumentais nešini žmonės. Plakatuose buvo reikalavimas neuždaryti Biržų ligoninės Chirurgijos skyriaus bei išsaugoti Vaikų ligų skyrių.
Iki Biržų savivaldybės administracijos pastato eisena darniai keliavo šaligatviu. Pirmosiose eilėse ėjo akcijos organizatorė kultūros darbuotoja Dalia Matusevičienė ir Nemunėlio Radviliškio apylinkių gyventojai. Muzikos instrumentu garsą apie eitynes skleidė aktyvus pilietis, buvęs policijos rėmėjas.
Eisenoje buvo Šeimos maršų renginiuose matytų dalyvių.
Kaip ir buvo skelbta, žmonės sustojo prie Biržų savivaldybės administracijos pastato. Su rajono gyventojais susitikti atėjo savivaldybės meras Vytas Jareckas, už sveikatos sritį atsakinga mero pavaduotoja Audronė Garšvaitė, administracijos direktorė Irutė Varzienė.
Mero iniciatyvą sustabdė budėję pareigūnai
Atėję prie savivaldybės pastato ir stabtelėję ant šaligatvio eisenos dalyviai staiga ėmė eiti artyn prie pastato durų. Žmones sustabdė ir pasitraukti mandagiai paprašė budėję policijos pareigūnai.
„Mus pats meras kvietė eiti arčiau“, – veiksmą paaiškino prie savivaldybės įstaigos priartėję aktyvūs piliečiai.
Apie tokį kvietimą policijos pareigūnams aiškino ir pats meras Vytas Jareckas. Anot savivaldybės vadovo, žmonėms nėra pakankamai vietos, jie neturintys kur sustoti, todėl jis pats kviečiantis prieiti arčiau.
Iš pareigūnų meras išgirdo įstatymo reikalavimą, kad būtų išlaikytas 25 metrų atstumas nuo valdžios pastato. Anot pareigūnų, įstatymo laikytis privalu, o jų pareiga – tą užtikrinti.
Išsaugoti chirurgiją, grąžinti Vaikų ligų skyrių
Akcija prasidėjo dalyviams atsitraukus nuo pastato. Pirmoji kalbėjo akcijos organizatorė Nemunėlio Radviliškio seniūnijos gyventoja D. Matusevičienė. Ji vardijo, kokių medicinos paslaugų nebeliko Biržuose, o dabar „užsimota ir prieš Chirurgijos skyrių“, kuriant tik dienos chirurgiją. Todėl, pasak kalbėtojos, po darbo valandų rajono žmonės praktiškai bus palikti be pagalbos.
„Biržų ligoninė turi puikią operacinę, jaunų chirurgų, bet, deja, yra ir pasenusių“, – sakė kalbėjusioji apie iš atokiausių rajono kaimų norimą atimti taip svarbią paslaugą.
„Kuo mus laiko ministras Dulkys ir į jį panašūs? Ar mes tik reiklingi nešti mokesčius į valstybės biudžetą?.. Mes – ne nulis, mes – žmonės, mes – ne tuščia vieta, ne runkeliai“, – emocingai kalbėjo D. Matusevičienė.
„Chirurgijos skyrius – Biržams!“ – kalbėtoja į akcijos dalyvius kreipėsi šūkiu ir sulaukė pritariamojo šūksnio.
Anot D. Matusevičienės, dar nė viena Lietuvoje vykusi reforma (nei švietime, nei sveikatos sistemoje) nevedusi prie gerovės valstybės.
„Viskas tik blogėja“, – skelbė D. Matusevičienė. Ji minėjo „Šiaurės rytuose“ aprašytą atvejį, kas nutinka, kai pagalbos nebegali sulaukti vaikas, ligoninėje nelikus budinčio pediatro. Suabejota ir savivaldybės pagarsinta ligoninės statistika apie Vaikų ligų skyrių.
„Ligoninėje per metus guli tik septyni vaikai? Ar jie sveiki, neserga, ar siunčiami į kitų rajonų ligonines?“ – klausė akcijos dalyvė.
„Mes reikalaujame – grąžinkite Vaikų skyrių ligoninei“, – akcijos dalyvių vardu skelbė D. Matusevičienė.
Turi keistis ligoninės požiūris į žmogų
„Taip, Biržų ligoninė privalėtų keistis, bet ne skyrių uždarymu, o požiūriu į žmogų “, – sakė akcijos iniciatyvinės grupės narė. Anot jos, buvę ligoninės pacientai skundžiasi paties direktoriaus ir personalo elgesiu su žmonėmis. Minėta pacientų iš medikų patirta arogancija, patyčios. O ligoninės personalas esą dejuojantis dėl neteisingo apmokėjimo už darbą. Pasak D.Matusevičienės, Biržų savivaldybė yra ligoninės šeimininkė ir privalo pareikalauti, kad ligoninės direktorius pakeistų požiūrį į pacientus.
Dalyvių pasisakymai ir liudijimai
Penkerių metų sūnų auginanti moteris sakė pasibaisėjusi laikraštyje aprašytu atveju, kai ligoninė nepriėmė vaiko. Moteris išsakė ne tik ją vieną kamuojančią baimę, kad vaikui prireikus skubios pagalbos gyvybiškai svarbus laikas gali būti prarastas tėvams vežant vaiką į Panevėžį.
„Prašau grąžinti Vaikų skyrių Biržams“, – sakė moteris.
Dar keli akcijos dalyviai kalbėjo apie skaudžias asmenines bei kaimynų patirtis Biržų ligoninėje. Netgi peiliu susižeidęs ir kraujuojantis senas žmogus ligoninės priėmimo skyriuje pagalbos nesulaukęs – liepta važiuoti į Panevėžį. Vaizdžiai pasakota apie vargus, kurie rajono gyventojus užklumpa norint praeiti komisiją. Žmonės vėl siuntinėjami į kitas ligonines, nes Biržuose nedirba reikiami specialistai.
Rajono vadovai rengiasi pokalbiui su ligoninės vadovybe
Žmonių liudijimai iš esmės įtikino, kad sveikatos priežiūros ir gydymo bėdos pirmiausia slypi pačiuose Biržuose. Tą akcentavo meras, administracijos direktorė.
Visi trys su akcijos dalyviais susitikę valdžios atstovai užtikrino darantys viską, kad būtų neuždarytas ligoninės Chirurgijos skyrius. Ne taip drąsiai, tačiau žadėta išsaugoti Vaikų ligų skyrių ar užtikrinti, kad ligoninėje budėtų pediatrai. Sykiu rajono vadovai akcentavo, kad minimam paslaugų išsaugojimui reikės skirti ir savivaldybės lėšų.
Apie tai, pasak valdžios atstovų, su ligoninės ir poliklinikos vadovais bus kalbama šią savaitę, nors situacija esą aptariama nuolat.
Su akcijos dalyviais susitikime buvęs tarybos narys „valstietis“ Tomas Četvergas išreiškė nuomonę, kad visa sveikatos sistemos pertvarka „užkurta“ tik dėl pinigų, kurių didžiosios ligoninės nenorinčios atiduoti rajonams.
Žodžiu išsakytus reikalavimus akcijos dalyviai rajono vadovams įteikė išdėstytus raštu.