Pastarosiomis dienomis intensyviai laukuose dirba stambioji žemės ūkio technika – pasėlius kuliantys kombainai. Kol orai leidžia, skubama nuimti derlių.
Šių metų gamta žemdirbių nedžiugino. Šalti orai pavėlino sėją, vasarą laukus merkė gausus lietus.
Kaip ūkininkai vertina šiuos metus, kokio tikimasi derliaus ir kaip sekasi jį nuimti?
Derlius nebus rekordinis
Biržų rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Tadas Micikevičius sakė, kad javapjūtė vėluoja. Su kuo kalbėjosi, derlius nestebina. O kokybė paaiškės, kai pradės derlių pardavinėti.
„Pasėliams šiemet kritulių teko nemažai. Štai praeitą penktadienį mūsų ūkyje jie gavo 80 milimetrų – pusę mėnesio normos“, – pavyzdį pateikė T.Micikevičius.
Ketvirtadienis buvo pirmoji diena, kai ūkininkas pradėjo kulti rapsą. O štai kviečiai dar buvo šiek tiek žali.
„Kažką sunku prognozuoti. Bet derlius nebus rekordinis. Po rajoną važiuoju – daug kur pasėliai išguldyti“, – kalbėjo ūkininkas.
Pašnekovas apgailestavo, kad šiemet nukultų grūdų kainos nesieks tiek, kiek išaugo kuro, trąšų, atsarginių dalių, logistikos kainos. Tačiau judėti reikia.
„Visi meldžiamės, kad Dievulis duotų gerus orus derlių nuimti. Pašnekėkit apie tai su klebonėliu“, – su šypsena kalbą baigė T. Micikevičius.
Sąnaudos įdėtos didesniam derliui
Buvęs ilgametis Biržų žemdirbių sąjungos vadovas, Pagavėnių kaimo ūkininkas Kęstutis Armonas sakė, kad jam javapjūtė prasidėjo jau prieš kelias dienas. Kuliamas rapsas. Kviečiai, žirniai, pupos dar laukia.
„Prognozuoti derlių sudėtinga. Įdėjom sąnaudas dėl didesnio derliaus, bet jis nedžiugina. Bus ne toks, kokio tikėtasi. Pavasarį atrodė, kad peržiemojome gerai. Bet vėliau teko nusivilti. Yra pagulę miežiai, kviečiai. Bus lėtesni javapjūtės tempai“, – kalbėjo ūkininkas.
K. Armonas minėjo, kad situaciją labai pablogino liepos 12 dieną pliaupusi liūtis. Javai jau ir taip buvo sugulę, o dar nulūžo stiebai, grūdas nebesimaitino ir gerai nesivystė.
Ūkininkas kalbėjosi su kolegomis. Rapsus jie kulia po 2,5 – 3,5 tonas iš hektaro. Tuo tarpu pernai kūlė po 4 tonas.
„Šiais metais neteko girdėti, kad būtų kas nors tiek pasiekę“, – kalbėjo ūkininkas.
Labai skųstis negali
Nausėdžių kaime ūkininkaujantis Jonas Vaičekonis šiuo metu kulia rapsus. Į kviečių laukus dar neįvažiavo.
„Metai neypatingi. Tai buvo prognozuota jau vasaros pradžioje. Pernai ruduo buvo labai lietingas, jis turėjo įtakos“, – kalbėjo ūkininkas.
Tačiau labai skųstis jis sako negalintis. Tiesa, kainos nukrito, bet taip būna kiekvienais metais, kai derlius superkamas. Tad išlošia tie, kurie turi kur sandėliuoti derlių.
Nausėdiškis sakė baigsiantis kulti rapsą, po to lėks kviečių kulti. Rapso derlius šiemet prastesnis, grūdai smulkesni. Tačiau iš hektaro prikūlė apie 3 tonas – tad negalintis skųstis. Nors kai geri metai, rapso, anot ūkininko, prikuliama ir po 5 tonas.
Kombainas prabuksuoja
Parovėjos ūkininkas Rimvydas Tamulėnas sakė, kad šių metų derlių pagadino gausūs lietūs. Ir javapjūtė vėluojanti.
Kai kuriuose laukuose telkšo balos, net plačiais ratais kombainas vietomis buksuodamas važiuoja.
Rapso derlius ne stebuklai, tarp 2 – 3 tonų už hektarą. Dalis jų prigėrę ir iššutę.
Jokūbiškiuose nuomojamoje žemėje ūkininkas nukūlė žirnius. Per šį kraštą vasarą praėjo ledų kruša. Tad žirniai prastoki, jų derlius – po 2 tonas iš hektaro.
Yra buvę baisesnių metų
Kirdonių kaime ūkininkaujantis Gytis Drevinskas kalbėjo, kad nuimti derlių sekasi prastai, nes technika lūžta, o detalės pabrangusios.
„Mūsų kraštuose mažiau lijo, tai nebus taip blogai, kaip, tarkim, Pakruojo rajone. Bet yra ir pas mus suguldytų pasėlių. O tokiu atveju greičiausiai grūdai eis į pašarus, kris klasė, o tuo pačiu ir kaina“, – kalbėjo ūkininkas.
Jis svarstė, kad ūkininkai mėgsta dejuoti, nors yra ir besidžiaugiančių, kad gerai sekasi.
„Esame turėję baisesnių metų, kai į lauką dėl vandens negalėjai įvažiuoti. Tad šie metai – ne patys baisiausi“, – sakė G. Drevinskas.