Kryžius žmogų lydi nuo pat jo žemiškos kelionės pradžios. Kai kuriose vietovėse stovintys kryžiai mums primena apie kadaise ten buvusios gyvenvietes, jų žmones. Biržų rajono Daumėnų kaime pastatytas naujas kryžius pasakoja apie esminius dalykus: pagarbą Dievui, tradicijoms bei istorijai ir žmonių gerumą.
Naujasis kryžius
Daumėnuose naujasis kaimo kryžius buvo pastatytas ir pašventintas šį pavasarį. Simboliška, kad apie jo pastatymą kaimo žmonės prisiminė ir papasakoti panoro Kryžiaus išaukštinimo dieną.
Naujasis kryžius pakeitė senąjį, kuris kaime stovėjo nežinia nuo kada. Nelabai kas kaime mena ir tai, kas jį buvo pastatęs. 1974 metais į kaimą nuo Kirdonių atsikėlusi gyventi Emilija Peseckienė sako, kad kryžių rado jau stovintį, ir išsyk tapo jo globėja.
„Man kryžius nuo mažų dienų buvo šventas dalykas. Atsimenu, į mokyklą keliaudavau pro kryžių, gėlyčių padėdavau. Atsikėlusi gyventi į Daumėnus išsyk
pradėjau ir kaimo kryžių žiūrėti, kad prie jo gėlių žydėtų, kad jis nebūtų užleistas. Užtat dabar turime naują, gražų kryžių. Jis greičiausiai mus visus pergyvens ir liks kone amžinas žmonių bei kaimo atminimas“, – sakė E. Peseckienė.
Nuo pat 1959 metų kaime gyvenanti Aldona Lesevičienė taip pat negalinti pasakyti, kas buvo senojo kryžiaus statytojai.
„Tas kryžius buvo jau labai senas. Niekas gerai neatmena, nei kas, nei kada jį pastatė. Ko gero, tai bus kaimo jaunimas ar bendruomenė pasidarbavusi. Kas gi kitas? Senasis medinis kryžius savo atgyveno, buvo kartą ir tvarkytas, tačiau viskam ateina savas laikas“, – kalbėjo Aldona Lesevičienė.
Kryžiaus statytojai
„Naująjį kaimo kryžių savo iniciatyva ir lėšomis pastatė buvę kaimo gyventojai, trys broliai. Viską patys padarė – ir kryžių pagamino, ir pastatė. Nei pinigų iš kaimo žmonių rinko, nieko“, – kryžiaus išaukštinimo dieną pasakojo E. Peseckienė.
Pasirodo, tie trys broliai yra A. Lesevičienės sūnūs Romas, Vidas ir Saulius. Gimtajame kaime nė vienas iš jų jau negyvena, bet, iš kur yra kilę, nepamiršta.
„Džiaugiuosi, kad vaikai tokie sąmoningi, patys sumąstė naują kryžių pastatyti. Man, kaip mamai, belieka tik džiaugtis ir didžiuotis. Nuo mažų dienų į bažnyčią vaikus vesdavom, esam tikinčiųjų šeima. Tas tikėjimas išlikęs iki šių dienų, bažnyčią vaikai lanko“, – kalbėjo A. Lesevičienė.
Vienas naujojo kryžiaus statytojų – Romas Lesevičius, Biržų kultūros centro vadovas.
„Kryžius kaime stovėjo daugel metų, buvo labai senas ir priėjo laikas jį pakeisti. Su broliais nutarėm, kad reikia naują kryžių pastatyti, mama idėją labai palaikė. Brolis Saulius pasirūpino ir finansavo kryžiaus gamybą, o mes su Vidu prisidėjome pastatymo darbais ir jų organizavimu. Naujasis kryžius metalinis, tad turėtų kaimą globoti dar ilgus metus“, – pasakojo R. Lesevičius.
Ne vienintelis
Didelis, gražus naujas kryžius kaime nėra vienintelis. Palei kelią stovi dar vienas aptvertas kryželis, kurio tikrąją istoriją gaubia vis storesnis laiko ir užmaršties šydas.
„Irgi visiškai nėra aišku, kada tas kryželis pastatytas. Ant jo raidės kažkokios užrašytos ne mūsiškos. Kažkas buvo atvažiavęs, fotografavo tą kryžių. Gal norėjo išaiškinti istoriją. Kaimo žmonės kalbėjo, kad jis nelaimę atsitikusią mena. Kadaise žmogus arklių kinkiniu skradžiai žemę prapuolė. Labai galimas dalykas, nes čia pas mus tų įgriuvų labai daug. Pas kaimynus buvo ir kone namų kieme duobė prasivėrusi“, – pasakojo A. Lesevičienė.