Stepono Staškevičiaus kandidatūros į Biržų rajono savivaldybės vicemero pareigas svarstymą galima pavadinti spalvingiausiu savivaldybės tarybos posėdyje. Įvairiomis kalbomis ir politiniais pjūviais smaigę kandidatą kai kurie politikai labai įsijautė. „Atgimiečiams“ tai buvo proga „bele kaip“ sublizgėti, politinio gyvenimo senbuviams konservatoriams ir socialdemokratams – neišsipildžiusius santykius prisiminti.
Pirmas gyvenime patirtas išbandymas posėdžio tribūnoje
„Labai daug jaudulio buvo. Šitiek metų dirbdamas savivaldybėje mačiau daugybę į įvairius postus tvirtinamų kandidatų, kuriuos klausinėdavo politikai. Tačiau tik dabar supratau, ką tai reiškia. Tą patirti teko pirmą kartą“, – sakė 66 metų „valstietis“ Steponas Staškevičius po Biržų rajono savivaldybės tarybos posėdžio, kuriame buvo pritarta jo skyrimui į vicemerus.
Už jį balsavo 13 valdančiosios koalicijos narių, prieš balsavo konservatoriai ir „atgimiečiai“, o susilaikė Darbo partijos atstovė.
Daugiau nei 20 metų savivaldybės Žemės ūkio skyriui vadovavęs S. Staškevičius tarnybą baigė sulaukęs 65-erių.
Po rinkimų sunkiai formuojant valdančiąją daugumą S. Staškevičiaus kandidatūra tapo svarbiausia tvirtinimo detale prie valdančiųjų jungiantis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovams. Neišsipildęs socialdemokratų priešrinkiminis kalbėjimas atvesti į valdžią naujus ir jaunus tapo papildomu krūviu senjoro gyvenimo paragauti spėjusiam kandidatui.
Meras Kęstutis Knizikevičius kandidatą į vicemerus pristatė kaip žmogų, su kuriuo teko dirbti 8 metus. Žemės ūkio skyriui vadovavęs S. Staškevičius buvęs vienas iš savivaldybės skyrių vedėjų, iš kurių meras galėjęs mokytis.
„Iš jo galėjau mokytis ramybės, mokytis, kaip bendrauti su įvairiais žmonėmis, kaip skaityti teisės aktus ir kaip išlikti ramiam sunkiose situacijose“, – jautriai kalbėjo meras apie S. Staškevičių, kurį vadino komunikabiliu, atviru ir jautriu sprendžiant žmonėms iškilusias problemas.
Vicemerui bus pavesta kuruoti kaimo plėtros priemonių įgyvendinimą savivaldybėje, darbo su nevyriausybinėmis organizacijomis susijusios veiklos sritis. Prireikus pareigybė gali būti keičiama.
Veterinarijos praktika ir 120 dienų Černobylyje
S. Staškevičius gimė 1957 metais Sibire, kur buvo ištremti abu jo tėvai. Į Lietuvą grįžo būdamas ketverių. Gyveno ir mokyklą lankė Pasvalyje. Baigęs 8 klases mokėsi Gruzdžių žemės ūkio technikume, vėliau baigė Lietuvos veterinarijos akademiją. Dirbo Pasvalio rajone, veterinarijos praktika truko 15 metų. Dirbdamas Jurgėnų kolūkyje S. Staškevičius buvo išsiųstas į Černobylį atominės elektrinės avarijos likvidavimo darbams. Ten dirbo 120 dienų.
Kirdonyse S. Staškevičius gyvena nuo 1987-ųjų. Nuo 1995 metų beveik penkerius metus dirbo Pabiržės seniūnu, o nuo 1999-ųjų pradėjo dirbti Žemės ūkio skyriuje, Skyriaus vedėjo pareigose tarnavo daugiau nei 20 metų.
Politinę karjerą pradėjo 1995 m. Lietuvos krikščionių demokratų partijoje ir buvo jos nariu, kol 2008 metais partija nesusijungė su konservatoriais. Dabar S. Staškevičius yra „valstiečių“ partijos narys.
Ar galvą praras auklė?
„Minėjot apie strateginį mąstymą, stipriai akcentavote naujus ir jaunus. Tai kuo pasikeitė strateginis mąstymas, kai renkatės ir ne naujus, ir ne jaunus?“ – dėl valdančiųjų sprendimo siūlyti S. Staškevičiaus kandidatūrą į vicemerus abejojo konservatorius Dalius Barkauskas.
Pasak mero, S. Staškevičius politikoje gana naujas žmogus, politinių postų neužėmęs, o strategija buvusi ta pati – ieškota ir jaunų žmonių, tačiau jie pareigų atsisakė.
„Ir politiškai priimant sprendimą buvo pasirinkta Stepono kandidatūra“, – paaiškino meras K. Knizikevičius.
„Biržų atgimimo“ (BA) atstovė Indra Drevinskaitė prašė kandidato įvardyti bent penkias sritis ar darbus, kuriuos jis planuoja atlikti.
Konservatorė Irutė Varzienė abejojo tuo, kad vicemeras koordinuos ir nevyriausybinių organizacijų (NVO) veiklą. Pagalba NVO jau užsiima Švietimo, kultūros ir sporto bei Žemės ūkio skyriuje dirbančios specialistės, joms mokami atlyginimo priedai. Ypač daug dirbanti bendruomenėms projektus rašyti padedanti Žemės ūkio skyriaus specialistė. Be to, ši funkcija yra ir mero patarėjos darbo srityje.
„Ar ne per didelė prabanga? Dabar NVO koordinavimas, kuravimas įrašytas net į keturias pareigybes. Vadybiškai tai yra visiškas nonsensas. Ar nebus taip vėl, kad auklė be galvos?“ – kėlė klausimą merui I. Varzienė.
„Ne, dabar kaip tik bus viskas sustyguota politiniu lygmeniu… Papildomas funkcijas bus galima nuimti nuo administracijos skyrių. Kita vertus, ir dirbant minėtoms dviem specialistėms vis buvo traktuojama, kad per mažai dėmesio bendruomenėms. Tai dabar, kiek suprantu, to dėmesio jau bus per daug?“ – reagavo meras.
Ar buvo komunistas, ar kalba angliškai, ką mąsto apie rusų kalbą?
Nepriklausomybės metais Maskvoje kažką studijavęs ir diplomo nerodantis „atgimietis“ Kęstutis Isakas norėjo išgirsti, ar S. Staškevičius nebuvo komunistas.
„Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda kandidatuodamas į šias pareigas nuslėpė, kad yra buvęs Lietuvos komunistų partijos narys. Ar jūs priklausėte sovietmečiu minėtai organizacijai? Jei taip, papasakokite, ką joje veikėte, kokie buvo stojimo motyvai ir kada išėjote?“ – domėjosi K. Isakas.
„Niekada nebuvau komunistų partijos nariu“, – atsakė S. Staškevičius.
Tada klausimą iš dviejų dalių anonsavo I. Drevinskaitė.
„Do you speak English?“ – paklausė politikė kaimo bendruomenes kuruosiančio kandidato.
„Kaip?“ – neišgirdo kandidatas.
„Anglų kalbos jūs nemokat“, – nusprendė I. Drevinskaitė. S. Staškevičiui patvirtinus, kad jis tikrai angliškai nekalba, politikė paklausė jo požiūrio į rusų kalbą „dabartiniame politiniame kontekste“.
Kandidato manymu, kalbą reikia skirti nuo politikos.
Klausimų kandidatui dar teikė K. Isakas, I. Varzienė, S. Bindariūtė, V. Eidukas. Po to sekė politikų pasisakymai.
„Atgimiečių“ frakcijos vardu kalbėjo dviese
Frakcijos „Biržų atgimimas“ vardu kalbėjęs K. Isakas sakė, kad frakcija vieningai balsuos prieš S. Staškevičiaus kandidatūrą, nes kandidatas neturintis lyderio savybių, nebus užtikrintas proveržis ir pan.
„Ne paslaptis, kad esame pirmoji frakcija, su kuria socialdemokratų frakcija ėjo į derybas. Iš jų buvo iškelta sąlyga: NE – Varzienė į komandą“, – kalbą pradėjo TS-LKD frakcijos narys D. Barkauskas. Jis sakęs, kad jokia partija negali nurodinėti, kaip turi elgtis kitos partijos. Konservatorius pateikė palyginimus, ką meras pasirinko ir ko atsisakė.
Pasak D. Barkausko, meras pasirinko vyresnį asmenį (nors kalbėjo apie jaunus ir naujus) negu konservatorių siūlytas kandidatas. Pasirinko gerokai mažiau politinės patirties turintį asmenį, o socialdemokratai į koaliciją pasirinko dvigubai mažesnę frakciją negu konservatorių.
„Tai tiesiog verčia manyti, jog koalicijos formavimas buvo grindžiamas remiantis ne politiniais argumentais, o asmeniniais frakcijų narių interesais“, – kalbėjo D. Barkauskas. Į valdančiųjų narius jis kreipėsi su klausimu, ką jie palaikys – politiką, paremtą asmeninių ambicijų, ar politiką, paremta darbu Biržų rajono labui.
„Valstietis“ Tomas Četvergas priminė buvusio kolegos „valstiečio“ , o dabar „atgimiečio“ Vido Eiduko teiktą klausimą kandidatui, ką šis palaikytų, jeigu skirtųsi mero ir partijos nurodymas.
„Stepono iškelta sąlyga mums buvo, kad jis dirbs merui“, – sakė „valstiečių“ frakcijos narys T. Četvergas. O į V. Eiduko pasakymą, kad „valstiečių“ partiją daug žmonių paliko dėl demokratijos trūkumo, T. Četvergas reagavo replika: „Džiaugiamės, kad partiją paliko tie, kurie dabar yra teisiami“.
„Prajuokinot!“ – staiga reagavo šalia V. Eiduko sėdinti jo gyvenimo draugė I. Drevinskaitė. Juoku ją palaikė ir K. Isakas. Toliau politikė kažkodėl vėl kalbėjo frakcijos vardu, kad tai, kas išgirsta iš kandidato, „neįkvepia, neinspiruoja ir nemotyvuoja“. Baudžiamojoje byloje dėl kyšininkavimo, papirkimo ir piktnaudžiavimo tarnyba tarp kaltinamųjų esančio V. Eiduko draugė jautriai reagavo ir į, anot jos, „vis prikišamus teismus“ bei pakartojo K. Isako jau pasakytus žodžius, kad frakcija už S. Staškevičių nebalsuos.
Buvusių santykių atgarsiai ultimatumų tema
Buvusi vicemerė socialdemokratė Audronė Garšvaitė sakė palaikysianti S. Staškevičiaus kandidatūrą į mero postą. Anot politikės, jai keistai atrodo, dabar reiškiami priekaištai dėl mero pasirinktos kandidatūros.
„Ir jeigu kas nors jaučiasi labai įžeistas arba jiems nepatiko, tai čia savo buvusiems partneriams sakau, kad patiems teikiant ultimatumus nelabai gražu kaltinti kitus tuo, kad jie turi savo poziciją“, – pakalbėjo A. Garšvaitė.
„Gal ir nelabai kultūringa būtų reaguoti į buvusios kolegės pasakymą, bet vis dėlto derėtų. Ultimatumus teikė tie, kurie kvietė į derybas, Tai čia elementari logika“, – kalbėjo konservatorių frakcijos pirmininkė I. Varzienė.
Ji išdėstė mintis, kad pagrindinė kandidato savybė vadovaujant Žemės ūkio skyriui ir Vietos veiklos grupei buvo netrukdyti kitiems dirbti.
„Tai gera, bet ne lyderio savybė, kuri yra reikalinga“, – kalbėjo I. Varzienė. Jos manymu, mero pastangos stiprinti žemės ūkio ir NVO sritį yra perteklinės, o „valstiečiai“, politikės manymu, galėjo rasti kitą kandidatūrą.
„Ir jeigu šitas reversas buvo padarytas vien dėl to, kad ponas Šimas ateitų į tarybą, tai nemanau, kad tai yra tas kelias, kuriuo reikėtų eiti. Šį kartą mūsų frakcija balsuos prieš, nes manome, kad per didelė prabanga naudoti savivaldybės lėšas antrajai vicemero kandidatūrai ir stiprinti tas sritis, kurios nėra silpniausios“, – kalbėjo I. Varzienė. Anot jos, balsuoti „už“ nebūtų nei sąžininga, nei teisinga biudžeto ir Biržų žmonių atžvilgiu.
Socialdemokratų frakcijos pirmininkas Audrius Jukna patvirtino, kad frakcija palaikys S. Staškevičiaus kandidatūrą.
„Meras formuoja savo komandą ir jam reikia žmonių, galinčių dirbti toje komandoje, turinčių tą pačią viziją, galinčių tartis, galinčių priimti kitų nuomonę. Atsakant į pono Daliaus išsakytas replikas ir kaltinimus ultimatumais aš tik galiu trumpai pasakyti, kad visa, ką mes girdėjome per derybas nuo pat pradžios iš konservatorių, tai buvo toks pamokantis, pamokslaujantis tonas kaip mažiems vaikams didelio žmogaus, kaip mes turime elgtis, kaip meras turi elgtis, ką jis turi rinktis, ko negali rinktis“, – kalbėjo A. Jukna.
Į šitą socialdemokratų lyderio kalbą reagavo konservatorius Arūnas Anskinas.
„Noriu pasakyti Audriui Juknai. Tai, ką jūs dabar kalbėjote apie mūsų frakciją, yra tikras melas“, – ramiu, bet užtikrintu balsu pasakė derybiniuose pokalbiuose dalyvavęs tarybos narys A. Anskinas.