Elektronines cigaretes traukia vis jaunesni mokiniai, o jų, neoficialiais duomenimis, pabando net ketvirtokai, sako Biržų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Evelina Gervienė. Ji pripažįsta – vaikai turi priklausomybių ir, pasak specialistės, spręsti šią problemą pavyks tik pasikeitus tėvų požiūriui.
Problema aktuali nacionaliniu mastu
Tarp paauglių ypač išpopuliarėjusios elektroninės cigaretės kelia nerimą. Norint pajusti didesnį jų keliamą efektą, pasitelkiamos įvairios psichoaktyvios medžiagos. Šalyje jau pasitaikė atvejų, kai moksleiviai parūkę neaiškios medžiagos atsidūrė ligoninėje. 2019 m. vykdytas Alkoholio ir kitų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo Europos mokyklose tyrimas (ESPAD) parodė, kad Lietuvoje vieną ar daugiau kartų gyvenime cigaretes rūkė 54 proc. 15-16 m. mokinių, o bent kartą per paskutinį mėnesį rūkė 8 proc. mokinių.
Sveikatos specialistė Evelina Gervienė, teigia jog problema reali, grėsmę kelia ir galimybė naudojant elektronines cigaretes vartoti narkotines medžiagas: „Elektroninės cigaretės taip pat labai patogi priemonė vartoti narkotines medžiagas, Biržuose tokių atvejų irgi pasitaiko“.
Rengiamos prevencinės paskaitos
Biržų „Saulės“ gimnazijos vyresnioji socialinė pedagogė Gitana Niuniavienė „Šiaurės rytams“ teigė, jog kovoje su rūkymu labai svarbus faktorius yra moksleivių švietimas. Pasak jos, sveikatos biuras rengia prevencines paskaitas, o jos – efektyvios. „Mokiniai yra susipažinę su taisyklėmis, kad mokykloje yra nerūkoma, bet visko būna, ateina mokiniai iš įvairių mokyklų. Problemą bandome spręsti, kalbamės su mokinių tėvais“, – sako socialinė pedagogė. Ji teigia, jog nesvarbu, ar mokinys yra pilnametis, ar ne, visiems galioja vienodos taisyklės: „Mokykloje rūkymo netoleruojame“.
Rūko elektronines cigaretes
„Didesnė problema yra elektroninės cigaretės, tradicinių cigarečių moksleiviai nerūko“, – sako G. Niuniavienė. Biržų „Saulės“ gimnaziją pernai baigęs jaunuolis, nenorėjęs atskleisti vardo, teigė, jog moksleiviai elektronines cigaretes dažniausiai vartoja gimnazijos tualetuose, savo automobiliuose bei aplinkiniuose kiemuose. O elektronines cigaretes rūkančių moksleivių daug.
Kad problema egzistuoja, pripažino ir Biržų Kaštonų pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Laima Gabrėnaitė. Ji teigė, jog mokykla stengiasi pamatyti problemą: „Meluočiau, jei sakyčiau, kad moksleiviai nerūko“. Visuomenės sveikatos specialistė E. Gervienė pastebi, kad dažniausiai tabako gaminius moksleiviai įsigyja internetu ir iš vyresnių draugų, o tą padaryti nesunku.
Su dūmais kovoja ir paskaitomis, ir kratomis
Sveikatos specialistė Evelina Gervienė pastebi, kad tėvų požiūris kovoje su problema atsainus: „Dažniausiai jie nemato problemos. O mes problemą matome ir ją stengiamės spręsti, kiek galime“. Ji teigė, jog, be paskaitų apie rūkymo žalą, mokyklose padidėjo stebėjimo kamerų skaičius, o tai padeda spręsti problemą.
Biržų „Saulės“ gimnazijos socialinė pedagogė teigė, kad viena iš efektyvių prevencijos priemonių – policijos kratos mokyklose: „Būna policijos reidai. Kada jie bus vykdomi, iš anksto nežinome, tokie reidai vyko ir pernai, ir šiemet“. Tačiau E. Gervienė skeptiška: „Nemanau, kad policijos kratos yra labai veiksminga prevencinė priemonė. Patikros turėtų vykti periodiškai, jos turėtų būti mokyklos viduje, jas atlikti turėtų mokyklos darbuotojas arba visuomenės sveikatos specialistas, bet tam reikėtų tėvų sutikimo. Tokios patikros žeidžia mokinio asmeninę erdvę, kai liečiami jo daiktai“, – teigė ji.
Rūko vis jaunesni, o specialistai pasigenda tėvų dėmesio
E. Gervienė pabrėžia, jog pastaruoju metu paskaitas rengia vis jaunesniems moksleiviams: „Anksčiau orientavomės į šeštų ir vyresnių klasių moksleivius, o dabar prevencijos priemonės taikomos jaunesniems. Turime signalų, kad ir pradinių klasių moksleiviai pradeda pabandyti elektroninių cigarečių, o vyresniųjų klasių moksleiviai skatina tą daryti“. Ji pastebi, kad rūkymas – kolektyvinis užsiėmimas, moksleiviams įdomiausia rūkyti tada, kai jie su draugais. „Pagrindinė priežastis, kurią girdime iš moksleivių, kodėl jie rūko, yra per didelė įtampa bei didelis krūvis. Mokiniai jau pradeda suvokti, kas yra priklausomybė, bet jiems sunkiausia jos atsikratyti. Tai tėvų darbas atkreipti dėmesį į savo vaiką, ištransliuoti informaciją protingai, nesmerkiant moksleivio“, – teigia visuomenės sveikatos specialistė. Paklausta, ko reikia, kad problema spręstųsi, E. Gervienė pabrėžia – būtinos griežtesnės priemonės nacionaliniu mastu. „Moksleiviai patys sako, kad prevencinės priemonės pasiteisintų, jei jie būtų labiau baudžiami“, – sako specialistė.