Biržų savivaldybės vicemerės vadovaujama darbo grupė mano, kad tai, kas įvyko Legailių globos namuose, turėtų aiškintis teisėsaugos institucijos. Amžiaus ir ligų nualinti globotiniai nesuprato, kodėl ir už ką pasirašo. Nesusivokiančių žmonių parašais ir iš anksto globos namų direktoriaus sudaryta sutartimi į privačią medicinos kliniką buvo išvestos kelios dešimtys savivaldybės poliklinikos pacientų.
Reakcija į spaudos publikacijas
Rajono žiniasklaidoje buvo paviešinta informacija apie tai, kad 40 Legailių globos namų gyventojų iš savivaldybės poliklinikos vienu metu perėjo į naują įsikūrusią privačią įstaigą UAB „Medicinos namai“ Biržų kliniką.
Globos namų direktorius tikino, kad tokį sprendimą priėmę patys gyventojai, norintys gauti kineziterapeuto paslaugas. Apie globos namų sutartį su privačia įstaiga direktorius neinformavo steigėjo ir tiesioginio vadovo – mero.
Visuomenės susidomėjimą sukėlusias spaudos publikacijas savivaldybės vadovai reagavo darbo grupės sukūrimu.
Biržų savivaldybės mero Vyto Jarecko potvarkiu sudaryta darbo grupė aiškinosi priežastis, dėl kurių gimė vieningas savivaldybės valdomų Legailių globos namų gyventojų sprendimas. Grupės pirmininke buvo paskirta už socialinę ir sveikatos priežiūros sritį atsakinga mero pavaduotoja Audronė Garšvaitė.
Legailių globos namų direktoriaus Renaldo Simėno ir poliklinikos vadovo Leonido Sologubovo buvo paprašyta pateikti paaiškinimus. Apklausti ir globos namų gyventojai. Su jais kalbėtasi nedalyvaujant globos įstaigos personalui. Raštus su klausimais globos namų ir poliklinikos vadovams parengė savivaldybės gydytojo funkcijas atliekantis Socialinės paramos skyriaus vedėjas Kęstutis Knizikevičius. Į globos namus vyko ir su gyventojais kalbėjosi minėto skyriaus specialistė Jurga Serapinienė.
Keisti įstaigą būtinybės nebuvo
Dėl medicininės priežiūros poliklinika iš Legailių globos namų nusiskundimų negavo. Pretenzijų nereiškė nei darbuotojai, nei gyventojai. Globotinių sveikata rūpinosi šeimos gydytoja Magelianija Janulaitienė, kuri reguliariai gyventojus lankydavo kartą per mėnesį. Prireikus lankydavosi ir dažniau. Skubiais atvejais pacientai buvo atvežami į polikliniką ir pas medikus priimami be eilės.
Iš poliklinikos direktoriaus atsakymų darbo grupei tapo aišku, jog R. Simėnas raštu nesikreipė į polikliniką, kad gyventojams būtų teikiama kineziterapeuto pagalba. Poliklinikoje tokia paslauga, pasak direktoriaus L. Sologubovo, teikiama nuo 2020 metų lapkričio.
Tiesioginio vadovo neinformavo, tyliai gyveno be kineziterapeuto
Globos namų direktorius R. Simėnas aiškino, kad teikti gyventojams kineziterapeuto paslaugas įpareigoja socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymas. Jis tikino, jog apie tai žodžiu esą kalbėjęsis su savivaldybės poliklinika nuo 2013 metų.
Kad globos namai privalėjo teikti gyventojams minėtas paslaugas, aiškino ir K. Knizikevičius. To reikėjo dėl įstaigos licencijavimo. K. Knizikevičius aiškino ir apie 2021 metų pabaigoje atliktą auditą ir būtiną veiklos sertifikatą. O jam gauti esą reikėjo ir sutarties dėl kineziterapijos paslaugų.
Tačiau darbo grupės nariai konstatuoja, kad globos namų direktorius savo tiesioginiam vadovui savivaldybės merui ar už socialinę sritį atsakingai mero pavaduotojai informacijos neteikė nei apie būtiną kineziterapijos paslaugą, nei apie rengimąsi keisti sveikatos priežiūros įstaigą.
Pirma sutartis, paskui – gyventojų sutikimas
Darbo grupė išsiaiškino, kad pirmiausiai buvo pasirašyta sutartis su UAB „Medicinos namai“, o tik po to informuoti gyventojai.
Į klausimą, ar kas nors padėjo globotiniams pasirašyti sutikimus pereiti į kitą medicinos įstaigą, direktorius R. Simėnas pats neatsakė. Jis pateikė globos namų vyriausiosios slaugytojos paaiškinimą.
Slaugytoja teigė sausio 26 dieną buvusi pakviesta į Legailių globos namų administratorės – sekretorės kabinetą. Čia ji ir buvusi informuota, kad Legailių globos namai pasirašė sutartį su UAB „Medicinos namai“. Slaugytoja tvirtino, kad „asmeniškai visiems gyventojams buvo paaiškinta, kad pasirašius prašymą keisis šeimos gydytojas. Visi 39 gyventojai pasirašė minėtus prašymus savo ranka sausio 27 – 28 dienomis“.
Legailių globos namų sutartis su bendrove „Medicinos namai“ buvo pasirašyta dar negavus gyventojų sutikimo. Sutarties data – sausio 26 diena.
Iškalbingi gyventojų apklausos faktai
Socialinės paramos skyriaus specialistė J. Serapinienė ataskaitoje nurodė, kad buvo apklausti 38 globos namų gyventojai, kurie pakeitė gydymo įstaigą.
Dėl senolių sveikatos būklės, garbingo amžiaus ne su visais pavykę susikalbėti. Į klausimą, ar pakeitė gydantį gydytoją, šeši gyventojai atsakė, kad taip. Teigė nematantys skirtumo, kas juos gydys – svarbu, kad gydytojas atvažiuotų. Vienai gyventojai buvo neramu, ar nepabrangs medicininės paslaugos.
Penki apklausti gyventojai teigė nesupratę, dėl ko pasirašę. Kai kurie supratę, kad jiems buvo aiškinama, jog keisis pensijos mokėjimas.
Dar kiti senoliai sakė apie pasikeitusią gydymo įstaigą sužinoję tik iš spaudos. Todėl dabar jaučiasi apgauti, nes, jų teigimu, niekas jiems nepaaiškinę, tik „davę už kažką pasirašyti“.
Apklausos metu pastebėta, kad dauguma apklaustų žmonių nežinojo ar nesuprato, kad pasikeitė juos gydantis gydytojas, ar tiesiog nežino, kas buvo jų gydytojas ir kuri įstaiga jiems teikia paslaugas.
Darbo grupė pripažįsta, kad asmuo turi teisę laisvai rinktis gydytoją, tačiau esą iš apklausos ataskaitos galima spręsti, kad su Legailių globos namų gyventojais tai aptarta nebuvo. Sutikimus jie pasirašę jau po globos namų ir bendrovės „Medicinos namai“ Biržų klinika sutarties sudarymo.
Išvada – atsakymą rasti gali tik teisėsaugos institucijos?
Darbo grupė mano, kad R. Simėnas, neinformavęs tiesioginių vadovų, galimai neturėdamas tam pagrindo (raštu nesikreipė į polikliniką ar savivaldybės vadovus dėl kineziterapeuto paslaugų globos namų gyventojams) sudarė sutartį su UAB „Medicinos namai“. O tai galimai turėjo įtakos gyventojams pasirašyti sutikimus.
Vicemerės A. Garšvaitės vadovaujama darbo grupė teigia iš surinktos medžiagos negali išsiaiškinti tikrųjų priežasčių, dėl kurių globotiniai pasirašė sutikimus, kad jų sveikata rūpintųsi nebe poliklinika, o įsikūrusi nauja privati įstaiga. Mano, kad tai galėtų atlikti kompetentingos teisėsaugos įstaigos.
Meras V. Jareckas teigė darbo grupės išvadas pateikęs savivaldybės administracijai, kad ši parengtų dokumentus kreipimuisi į teisėsaugą.