Biržų rajono socialinių paslaugų teikėjams dažnai tenka susidurti su įvairiausiomis gyvenimiškomis situacijomis. Dažnai jų gerus norus riboja įvairūs įstatymai ir tvarkos. Tad socialiniams darbuotojams į pagalbą žmonėms dažnai tenka žiūrėti kūrybiškai.
Su sudėtinga situacija pastaruoju metu susidūrė Širvėnos seniūnijos socialinio darbo organizatorius Edgaras Mackevičius. Jis rūpinasi po insulto sveikstančiu žmogumi. Dėl patirtos ligos žmogus sunkiai juda. Jis dar nėra pensinio amžiaus, todėl negali būti apgyvendintas globos namuose.
Socialinis darbuotojas sako, kad tam, jog ligonis būtų patalpintas į specializuotą globos įstaigą, jam turi būti nustatyti specialūs poreikiai. Tačiau psichiatro išvada tokia, kad šiam žmogui minėti poreikiai negali būti nustatyti. Medikai, pasak E. Mackevičiaus, šiuo atveju neįžvelgia poreikio padėti žmogui. Tačiau socialinis darbuotojas mato, jog ligonis nepajėgs gyventi savarankiškai.
Vyras, gulintis ligoninėje, iš esmės neturi, kur iš jos grįžti. Namuose nėra sąlygų ne tik žmogui su tokia negalia, bet elementarios tvarkos – anot socialinio darbuotojo, ten ir sveikas žmogus koją nusilaužtų. Nėra jokių komunalinių patogumų. Jo artimieji taip pat reikalingi pagalbos, jiems trūksta socialinių įgūdžių.
Šiuo metu vyras glaudžiasi Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje. E. Mackevičius tikisi, kad žmogų pavyks apgyvendinti Savarankiško gyvenimo namuose. Čia žmogus galėtų gyventi savarankiškai, o jam į pagalbą bet kada ateitų socialiniai darbuotojai.
Biržų rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Simona Gudienė patvirtino, jog jų darbe būna nestandartinių situacijų, kai reikia strateguoti ir atsižvelgti į situaciją, veikti kūrybiškai, kad žmogus nepaliktų vienas su savo bėdomis.
Pasitaiko situacijų, kai žmogui, kuriam reikėtų pagalbos, nenustatomi specialieji poreikiai.
Tačiau ji pabrėžė, kad ir net kai nėra nustatytų specialiųjų poreikių, socialinė pagalbos teikimas yra įmanomas.
„Galima paslaugas teikti namuose. Viskas priklauso nuo to, kiek dalinai žmogus yra savarankiškas. Yra daug dedamųjų dalių – kur žmogus gyvena, kokios jo buities sąlygos“, – sakė vedėja.
Biržuose yra ir Savarankiško gyvenimo namai. Tiesa, ten laisvų vietų daug nėra, jos greitai užpildomos. Štai prieš mėnesį mirė viena savarankiško gyvenimo namų neįgali gyventoja. Į jos likusį laisvą kambarį jau atkeliamas kitas pensinio amžiaus žmogus, turintis negalią.
Dar yra trijų naujai apgyvendintų žmonių sutikimai, kad reikalui esant į jų kambarius gali būti įkeltas dar vienas gyventojas. Tačiau prieš atkeliant naujus žmones reikės įvertinti situaciją – ar atitiks lytis, charakteriai, kiti poreikiai.
„Bet kokiu atveju spręsime kūrybiškai ir žmogaus vieno su savo bėdomis nepaliksime“, – sakė S. Gudienė.