Kultūros paveldo objektų apsaugą, tvarkybą, apskaitą ir kitas pastangas išsaugoti ir perduoti kultūros paveldą ateities kartoms reguliuoja Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymas.
Apsaugos reglamentai reguliuoja atskirų kultūros vertybių grupių (įvykių, laidojimo ar mitologinės vietovės, statinių kompleksų, monumentų ar net statinių puošybos elementų) tipinius apsaugos reglamentus.
Individualūs kultūros paveldo objektų apsaugos reglamentai tvirtinami arba keičiami, kai būtina pakeisti arba patikslinti nustatytus paveldosaugos reikalavimus viename konkrečiame objekte arba komplekse. Geriausias pavyzdys – Senojo pašto pastatas, kuriame atliekant paveldotvarkos tyrimus buvo rastos naujos vertingosios savybės (rozetės lubose, sienų polichromija, lipdiniai, grindų danga, krosnių puošyba ir t.t).
Dažniausiai individualūs apsaugos reglamentai rengiami pagal Kultūros paveldo departamento direktoriaus patvirtintą metinį planą, kuris suderinamas su Kultūros ministerija. Pasiūlymai įtraukti kultūros paveldo objektus siunčiami iš teritorinių KPD padalinių ir paveldosaugos specialistų savivaldybėse.
Individualūs apsaugos reglamentai taip pat ruošiami, kai savivaldybių paveldosaugininkai ar teritoriniai KPD padaliniai nustato, kad vykdoma veikla sukelia grėsmę konkrečiam objektui: nepakanka bendrų paveldosauginių reikalavimų, nustatytų tipiniuose reglamentuose, ar būtina atlikti patikslinimus. Taip pat kai būtina nustatyti ar pakeisti objekto apsaugos zoną.
Biržų rajono savivaldybės tinklalapyje buvo paskelbta, kad Pastatų komplekso (unikalus kodas 22881), Biržų mieste, Vytauto g. 23, Pastatų komplekso namo (u.k. 10484) ir Pastatų komplekso arklidžių pastato (u.k. 22882), registruoti šių objektų individualūs apsaugos reglamentai ir jų tvirtinimo aktai. Paprastai kalbant, individualiuose apsaugos reglamentuose užfiksuotos naujai rastos vertingosios savybės, užfiksuota, kad Senojo pašto pastatas paskelbtas valstybės saugomu viešajam pažinimui ir naudojimui, pritaikant jį bibliotekos ir J. ir A. Mekų centro veiklai. Taip pat smulkiai išvardinta, kokie tvarkybos, priežiūros darbai leidžiami bei privalomi, bei nustatytos statinio naudojimo sąlygos, kad nebūtų pakeistos ar sunaikintos anksčiau užfiksuotos bei naujai nustatytos vertingosios savybės.
Knygnešio, publicisto Jurgio Bielinio kapo (unikalus kodas 10831) Suosto kaime individualiame apsaugos reglamente paminėta, kad turi būti išsaugotos vertingosios savybės: piramidės formos akmenų mūro antkapis, metalinis kaltinis kryžius ant jo, atminimo lenta su visais joje esančiais užrašais, kapo kampuose esantys stulpeliai bei grandinės.
Kapas pripažintas valstybės saugomu viešajam pažinimui bei viešajai pagarbai. Nustatytas J. Bielinio kapo fizinio poveikio pozonis, kuriame draudžiama veikla, galinti pakenkti objekto vertingosioms savybėms: statyti informacinius stendus, riboženklius ar kitus ženklus, statinius ir įrenginius galima tik gavus paveldosaugos institucijos pritarimą projektui.
Su individualiais kultūros paveldo objektų apsaugos reglamentais galima Kultūros paveldo svetainėje arba (patogiausia) internetiniame kultūros vertybių registro tinklalapyje.
Biržų rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausiasis specialistas (paveldosaugos) Dalius Mikelionis