Mažos (nesureikšmintos) bėdos, mažas transliacijos patikimumas ir mažai vietų delegacijose. Toks vaizdas dėliojosi stebint Biržų savivaldybės tarybos posėdį. Reportaže – kai kurie mažumos valandos epizodai iš trikdžiais pažymėtos transliacijos.
Vietos savivaldos įstatyme numatyta Tarybos mažumos valanda yra organizuojama ne rečiau kaip kartą per pusę metų. Jos metu Savivaldybės tarybos mažumos atstovai turi teisę užduoti klausimų merui, vicemerui, administracijos direktoriui, komitetų pirmininkams, komisijų pirmininkams ir gauti į juos atsakymus, pareikšti nuomonę dėl svarbių savivaldos problemų.
Pirmadienį vykusiame Biržų savivaldybės tarybos posėdyje rajono valdžiai klausimus uždavė opozicinėmis pasiskelbusių frakcijų „Biržų atgimimas“ bei Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) atstovai, taip pat mažumoje dirbanti Tarybos narė Alė Pocienė.
Informavęs, jog elektroniniu paštu klausimų negauta, meras kvietė klausti žodžiu.

Vandens pažadas
Pirmasis paklausė „atgimietis“ Vidas Eidukas. Politikas pranešė, kad Agaro gatvės kvartalo žmonės, kurie raštu su gyventojų parašais kreipėsi į merą, nesulaukia atsakymo. Kvartalo gyventojai klausia, kada bus sudaryta galimybė prisijungti prie centralizuoto vandentiekio.
„Tai gal galite atsakyti dabar?“ – kreipėsi į merą V. Eidukas.
„Tą klausimą sprendžiame su administracija. Pasikeitus vadovams bendrovėje „Biržų vandenys“, bus aiškesnė situacija. Agaro kvartalui vandens reikia, prašymą gavome ir manau, kad tai vienas iš tų kvartalų, kuriame turi būti komunikacijos. Ir su nauju įmonės vadovu tą klausimą bandysime išspręsti“, – atsakė meras.
Reti pasimatymai ir likimas
Frakcijos „Biržų atgimimas“ narys Kęstutis Isakas domėjosi mero ir įmonės „Biržų vandenys“ direktorės Editos Barkauskienės santykiais.
„Direktorė spaudoje pareiškė, kad judu nebuvote susitikę nuo sausio, o apie atleidimą iš pareigų ji sužinojusi iš socialinių tinklų“, – kreipėsi į merą K. Isakas. Politikas klausė, kodėl kilus skandalui dėl galimo naudojimosi įmonės ištekliais meras nebuvo išsikvietęs direktorės, jos neišklausęs.
„Ar čia toks naujas bendravimo stilius per socialinius tinklus? Kaip bus su direktorės atleidimu ir kiek jai bus išmokėta išeitinių?“ – klausė K. Isakas.
Pasak mero, dėl išeitinių išmokų dydžio spręs akcininkų susirinkimas, todėl komentarų dabar jis nenorėtų teikti.
Kalbėdamas apie bendravimą su įmonės vadove meras priminė, kad dar kadencijos pradžioje visiems Savivaldybės įstaigų vadovams yra pasakęs, kad, jeigu jo nėra, tai reikia kreiptis į administracijos direktorę. O ši viską perduosianti merui ir klausimas bus sprendžiamas.
„Su manimi įmonės direktorė gal matėsi sausio ar vasario mėnesiais, bet su administracijos direktore matėsi tikrai ir vėliau“, – aiškino meras apie bendravimą su savivaldybės įmonės „Biržų vandenys“ vadove. O dėl numatyto jos atleidimo iš pareigų, anot mero, vadovaujamasi teisine baze.
Joje yra numatyta, kad atšaukimas iš pareigų gali būti net nekomentuojamas. Meras tiesiog vadovavęsis teismo praktika.
Partiečių sąskrydyje – Gedulo ir vilties paminėjimas
Konservatorė Irutė Varzienė domėjosi atstovavimu Savivaldybei ir dalyvavimu renginiuose. Anot politikės, būna, jog meras matomas sporto varžybose, kad ir mažesnio lygmens, o visa, kas susiję su istorine atmintim ir pan., dažnai jo dėmesio nesulaukia.
„Būtų įdomu sužinoti, kur jūs buvote Gedulo ir vilties dieną. Labai nekaip atrodė, kai mero patarėja kelioms sekundėms su plačia šypsena sustoja, video nufilmuoja atliekamą vieną dainą ir dingsta. Aplinkui eina triukšmaudami žygeiviai… Paskui buvo labai išliaupsintas tas pėsčiųjų žygis. Sutinku, kad naudos ekonominės ir reklaminės turbūt būta, bet, mano nuomone, maršrutas galėjo būti kitoks, netrikdant siauruko geležinkelio stotyje vykusio minėjimo rimties“, – į merą kreipėsi I. Varzienė.
„Taip, aš dalyvavau LSDP vykusiame sąskrydyje, kuriame ir minėjome Gedulo ir vilties dieną“, – atsakė meras socialdemokratas Kęstutis Knizikevičius.
Delegacijose trūksta vietos
Kaip formuojamos delegacijos, kurios vyksta į kitas savivaldybes bei užsienio šalis?
„Pasigendu subtilesnio atstovavimo tokiuose pasirinkimuose. Pasigendu jūsų pozicijos – kaip tai vyksta, kaip jūs renkatės ir kodėl taip yra?“ – teiravosi mero TS-LKD frakcijos vadovė I. Varzienė.
„Kai gaudavom kvietimą atvykti didesniu būriu, tai siūlydavome ir opozicinėms frakcijoms. O pastaruoju metu kitos savivaldybės ir kiti partneriai kviečia mažesnes delegacijas, tad formuodamas delegaciją žiūriu, kad joje būtų atstovų iš mero politinės komandos. Natūralu, kad pirmiausia siūloma būtent valdančiajai daugumai“, – sakė meras.
Asociacijoje – ne tas prezidentas?
I. Varzienė teiravosi, kas merui nurodė nedalyvauti Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) suvažiavime.
Mero atsakymas buvo toks: „Dėl asociacijos suvažiavimo tai niekas nenurodė – buvo visų LSDP merų sprendimas nedalyvauti. Bendru sutarimu nusprendėm“.
Tada įsiterpė į LSA Tarybos deleguotas ir suvažiavime dalyvavęs mažumos atstovas K. Isakas.
„Socdemai buvo labai nepatenkinti, kad prezidentu slaptame balsavime buvo išrinktas liberalas, o ne jau paruoštas ponas… Bet aš tiktai mero noriu paklausti: ar jums partiniai interesai yra svarbiau negu atstovavimas savivaldybei? Jus žmonės išrinko kaip Savivaldybės merą. Asociacijoje jūs atstovaujate ne partijai, o Savivaldybei. Tai negi partiniai interesai yra aukščiau už rajono interesus?“ – bėrė klausimus merui.
„Ne, nėra aukščiau. Kur jūs norit, tai mane kaltinat, o kur norit, tai informaciją traktuojate kitaip. Pats puikiai žinote, kad prezidentas buvo išrinktas ne pagal įstatus. Retoriškai klausiu – ar nereikėjo pirma pasikeisti įstatų, o tada organizuoti rinkimus“, – socdemų „bendrą sutarimą“ aiškino meras.
„Vakaruškos“, delegacijos ir išlaidos
K. Isakas priminė viešai pasakytus mero žodžius, kad jis įmonių vakaruškose nedalyvausiantis. Politikas teiravosi, kiek kainavo savivaldybės delegacijos kelionė į Lenkijos miesto šventę ir kokie uždaviniai buvo kelti kelionės dalyviams.
„Ar tai buvo tik medžio palaistymas ir pasisėdėjimas prie šventės stalo už mokesčių mokėtojų pinigus?“ – klausė „atgimietis“.
Apie delegacijos išlaidas meras negalėjo pasakyti, nes, anot jo, dėl tokios konkrečios informacijos buvo galima klausimus pateikti iš anksto. Į K. Isako klausimą pažadėta atsakyti raštu. O delegacijų tikslai – megzti ryšius, dalytis patirtimi ir t. t.
Raštu atsakymo lauks ir valdančiosios daugumos atstovas „valstietis“ Audrys Šimas.
„Kas daugiausia iš mūsų šios kadencijos narių išleido lėšų komandiruotpinigiams, dienpinigiams važiuojant į susitikimus?“ – klausė A. Šimas. Jis nori žinoti apie išlaidas į keliones vykstančių administracijos darbuotojų ir politinio pasitikėjimo žmonių, kurių išvykimai buvo finansuojami savivaldybės lėšomis. Pasak A. Šimo, tokios informacijos reikia norint išvengti skandalingai garsėjančioms „čekistų“ byloms analogiškų situacijų ir neteisėto naudojimosi biudžeto lėšomis.
LIDL nesitraukia, lietus pliaupia, rangovai įspėti, kad lyja
Alė Pocienė domėjosi situacija dėl LIDL Biržuose ir senojo pašto stogo.
Meras atsakė, kad LIDL kol kas neatsisako ketinimų įsikurti senojo turgaus vietoje. Derinami projektai, kad tiktų visoms pusėms.
„Oro nepasirinksi“, – atsakė meras į pastebėjimą, kad nuėmus senojo pašto stogą kelias dienas į pastatą pliaupė lietus. Administracijos direktorė Jurga Bagamolovienė pasakė, kad Savivaldybė tiesiogiai už šių darbų vykdymą nėra atsakinga. „Pašto pastatui rangovą ir techninę priežiūrą nupirko ir darbus prižiūri bei už juos atsako Kultūros infrastruktūros centras. Savivaldybės vaidmuo yra tik toks, kad mes apmokame savo dalį pagal bendradarbiavimo sutartį. Užsakovas žino ir yra įspėtas, kad lietus lyja ir kad reikia vykdyti darbus“, – sakė J. Bagamolovienė.
Kam atstovauja Vytas Jareckas?
„Valstietis“ A. Šimas norėjo išgirsti, kam Panevėžio regiono plėtros taryboje atstovauja tarybos narys demokratas („skvernelininkas“) Vytas Jareckas. Biržietis politikas yra Pasvalio savivaldybės įmonės UAB „Pasvalio butų ūkis“ direktorius.
„Jis dirba Pasvalio savivaldybės įmonėje. Tai kam jis atstovauja – ar Biržams daugiau naudingus sprendimus priima, ar Pasvaliui? Ar neturi jis iš Pasvalio savo tiesoginio viršininko spaudimo, kaip balsuoti?“ – klausė A. Šimas.
„Atstovauju Biržų rajono savivaldybei“, – atsakė V. Jareckas, o kartu su juo plėtros taryboje esantis meras K. Knizikevičius kalbėjo apie kolegialiai priimamus sprendimus.
Žmonių saugumas ir pasirengimo Tarybos posėdžiams kokybė
Konservatorius Laurynas Bukys klausinėjo apie pėsčiųjų perėjų įrengimo galimybę Respublikos, J. Basanavičiaus ir į Rinkuškius vedančioje gatvėje. Į dvi iš jų išeina pėsčiųjų ir dviračių takai Pavyzdžiui, iš P. Jakubėno gatvės. Išgirdo, kad perėjoms arba nėra poreikio, arba gatvės yra ne Savivaldybės nuosavybė.
„Neskubam nieko daryt J. Basanavičiaus gatvėje, kol kalbama apie šioje gatvėje norinčius įsikurti didelius prekybos tinklus. Tie sprendiniai turėtų būti pritaikyti ir jiems. Manyčiau, kad yra poreikis ir žiedinei sankryžai“, – sakė meras.
L. Bukys turėjo pastebėjimų apie prastą sprendimo projektų parengimo (ką tik Taryba svarsčiusi 17 klausimų, iš kurių 3 parengti nekokybiškai) ir posėdžių įgarsinimo bei transliacijos techninio aptarnavimo kokybę. Politikas buvo patikintas apie pastangas gerinti situaciją.
Pasitikėjimo, saugumo ir kiti dalykai
„Ar pasitikite savo partijos lyderiu po ankstesnių skandalų ir naujausio „Sienos“ tyrimo?“ – klausė mero konservatorius Dalius Barkauskas. Meras tikino nematęs informacijos apie paskutinįjį tyrimą. D. Barkauską domino ir priedangų bei saugumo mokymų rengimas.
Konservatorius Arūnas Anskinas domėjosi vaikų žaidimų aikštelės prie ežero švara. Klausė, ar tą žino seniūnė, ar neplanuojama įrengti vaizdo kamerų. Meras atsakė, kad seniūnė informaciją gauna, stebėjimo kamerų tinklas plečiamas, tačiau prie netvarkos prisidedanti ir pati gamta – teršiantys bei šiukšles ištampantys paukščiai.
Kokie darbai planuojami dėl Astravo užtvankos ir vadinamosios baltosios vaistinės?
Pasak mero, užtvankos klausimu bendrauta su aplinkos ministru ir viceministru. Žinia tokia, kad 3 ar 4 ketvirtyje turėtų atsirasti būtent tokiems objektams skirta programa. „Teiksime paraišką finansavimui gauti. Dėl baltosios vaistinės konkrečių minčių kol kas nėra, kol neaiškus tolesnis teritorijos vaizdo planavimas“.
Liberalas Justas Greviškis turėjo klausimų apie būsimą apmokamą Germaniškio kelią ir žalių šviesoforo rodyklių grąžinimą. Atsakyta, kad kelias ne Savivaldybės, o rodyklių negrąžins be sankryžų rekonstrukcijos projektų.
Valdančiosios koalicijos nariai liberalai ir „valstietis“ naudojosi įstatymo galimybe užduoti klausimus, kai mažumos atstovų klausimai jau būna išsekę.