Ilgalaikės paskolos, tai – tarsi vartai, atveriantys daugybę galimybių. Jų dėka galite įsigyti svajonių būstą, renovuoti turimą nekilnojamą turtą ar įgyvendinti kitus tikslus, kuriems anksčiau tiesiog neturėjote galimybių. Visgi, reikia pripažinti, kad paskola, tai – rimtas sprendimas, į kurį reikėtų žiūrėti atsakingai. Tai reiškia, svarbu rasti tokį paskolos variantą, kurį imti jums visapusiškai apsimokėtų labiausiai.
· Įvertinkite savo finansines galimybes.
Visų pirma, svarbu įvertinti, kiek galite pasiskolinti. Rekomenduojama, kad finansiniai įsipareigojimai sudarytų ne daugiau kaip 40 proc. jūsų gaunamų pajamų (arba šeimos gaunamų pajamų). Jeigu jūsų (arba šeimos) turimi įsipareigojimai viršija minėtas Atsakingo skolinimo nuostatų reikalavimų lubas – bankai atsisakys jums suteikti paskolą. Jie yra suinteresuoti, kad paskolą norintys imti žmonės realiai vertintų savo galimybes ją gauti, o vėliau ir – ją sklandžiai grąžinti.
Taigi jeigu pervertintumėte savo finansines galimybes, galite būti tikri, kad nuo neapskaičiuotų sprendimų jus apsaugos papildomi, ilgalaikes paskolas teikiančių įmonių, taikomi mechanizmai.
· Prireikus – pasinaudokite paskolą suteikiančios įmonės skaičiuokle.
Jeigu nesate tikras, ar jūsų turimi finansiniai įsipareigojimai leidžia jums pretenduoti į ilgalaikę paskolą, galite tai preliminariai pasitikrinti, naudodamiesi skaičiuoklėmis. Jas paprastai pateikia įmonės ir bankai, kurios suteikia paskolas. Jose galite matyti, ar konkreti paskolas teikianti įmonė galėtų jums suteikti ilgalaikę paskolą, ar ne.
Visgi tai tik preliminarus skaičiavimas. Tikslias detales bei sprendimą dėl paskolos galite gauti tik tuomet, kai paskolą teikianti įmonė įvertina jūsų galimybes pasiskolinti ir grąžinti paskolą. Taip pat – patikrina jūsų kreditingumo istoriją.
· Pasidomėkite paskolos sąlygomis.
Viena iš dažniausių klaidų, kurias žmonės yra linkę daryti – imti ilgalaikę paskolą pirmoje pasitaikiusioje įstaigoje. Dažniausiai tai būna bankas, kurio paslaugomis asmuo naudojasi. Tačiau tai nebūtinai yra geriausias sprendimas. Daugeliu atvejų paskolų sąlygos kitose įmonėse būna palankesnės. Todėl svarbu pasirinkti paskolą įvertinus bent keleto skirtingų įmonių pasiūlymus.
Kaip įvertinti, ar paskolos sąlygos geros? Svarbu atsiminti, kad jas reikėtų vertinti ne pagal palūkanų dydį, o bendrą kartu su paimta ilgalaike paskola tenkančių finansinių įsipareigojimų sumą, kurioje įskaityti ir papildomi mokesčiai (sutarties sudarymo mokestis ir kt.).
· Jeigu turite klausimų – klauskite.
Dažnai žmonėms kiša koją ir tai, kad jie nėra linkę smulkmeniškai domėtis sutarties sąlygomis ir procesų eiga tiems atvejams, kai jūsų finansinė situacija pakrypsta nenumatyta linkme. Kadangi ilgalaikė paskola yra svarbus finansinis įsipareigojimas, kurį reikės įgyvendinti, ją imantis asmuo turi būti suinteresuotas už ją sumokėti kuo mažiau.
Kitaip tariant, jam turėtų būti svarbu gauti paskolą kaip galima geresnėmis sąlygomis. Todėl svarbu, kad sudarydami sutartį būtumėte tikri, jog tikrai gerai ją suprantate ir žinote, kam įsipareigojate. Kitu atveju dėl neapdairumo pasirašant sutartį, vėliau galite nemaloniai būti nustebinti.