Klestinčiai ekonomikai reikalinga atvira, įvairi ir konkurencinga aplinka. Sąžininga konkurencija užtikrinama papildomu teisiniu reguliavimu, apsaugančiu rinkos dalyvį, kuris parduoda ar įsigyja konkrečią prekę ar paslaugą. Vienas iš teisinių reguliavimų – ženklų, kuriais pažymėtos prekės ir paslaugos, apsauga. Siekiant pasinaudoti intelektinės nuosavybės apsauga, svarbu išsiaiškinti, kodėl verta saugoti savo prekių ženklus. Šiame straipsnyje pateikiame viską, ką verslo dalyvis turėtų žinoti apie prekės ženklo registravimą.
Kas yra prekės ženklas?
Prekių ženklų apsauga užtikrina tam tikrų, išskirtiniais ženklais pažymėtų prekių arba paslaugų teisinę apsaugą bendroje prekių ir paslaugų rinkoje. Siekiant suprasti kaip ši apsauga veikia, svarbu išsiaiškinti, kokia apskritai yra prekės ženklo prasmė. Pirmiausia, prekės ženklas tarnauja vartotojo interesui, užtikrinant, kad atitinkamą prekę ar paslaugą jis įsigyja iš pageidaujamo pardavėjo, kuris garantuoja parduodamos prekės ar paslaugos kokybę ir išskirtinumą.
Prekės ženklas veikia ir kaip priemonė, padedanti pardavėjui išsiskirti iš konkurentų, apsaugoti savo pranašumą, garsinti unikalų įmonės vardą. Prekių ženklas įprastai yra suprantamas kaip žymuo, padedantis klientui atskirti konkrečią prekę ar paslaugą iš kitų.
Skiriamąją funkciją prekių ženklas atlieka konkrečiais žymenimis, kurie gali būti sudaryti iš žodžių, piešinių, raidžių, skaitmenų, spalvų, multimedijos ar garsų. Šie žymenys privalo identifikuoti konkretaus pardavėjo prekes ar paslaugas taip, kad jas būtų galima atskirti nuo kitų panašių prekių ar paslaugų. Prekės ženklo registravimas galimas tada, kai jis atitinka Prekių ženklų įstatyme numatytus absoliučius reikalavimus bei gali atlikti pagrindinę prekių ženklo funkciją – atskirti vieno gamintojo prekes ar paslaugas nuo kito gamintojo. Ar žymuo gali būti registruojamas kaip prekių ženklas, nusprendžia Valstybinio patentų biuro ekspertai, atlikdami prekės ženklo ekspertizę.
Prekės ženklo ekspertizė
Gavęs prekės ženklo paraišką, Valstybinis patentų biuras patikrina ar paraiška (pateikiami dokumentai), atitinka formaliuosius jiems keliamus reikalavimus, kurie yra nustatyti Prekių ženklų įstatyme. Paraiškos ekspertizės metu, pastebėjus pridedamų dokumentų trūkumus, nustatomas dviejų mėnesių terminas jiems pašalinti. Dažnai atsitinka taip, kad koją pakiša netinkamas kolegos „paskolintas“ ar internete surastas prekės ženklo paraiškos pavyzdys, į kurį orientuodamasis pareiškėjas, neišpildo visų paraiškai nustatytų reikalavimų, kurie yra aktualūs tik jo prekių ženklui. Paraiškos pildymas yra gana sudėtingas ir atsakingas procesas, atliekamas kiekvienam prekių ženklui atskirai.
Prekės ženklo ekspertizė pagal absoliučius reikalavimus – tai privaloma procedūra, kurią atlieka Valstybinis patentų biuras, gavęs paraišką dėl prekių ženklo registracijos. Jos metu yra vertinama ar prekių ženklas atitinka minėtas būtinąsias žymenų sąlygas. Taip pat yra tikrinama ar nėra absoliučių atsisakymo registruoti prekių ženklą pagrindų. Vienas ar keli šių pagrindų nustatomi tada, kai prašomas įregistruoti prekių ženklas neturi jokio skiriamojo ženklo pobūdžio, yra tapęs bendriniu, yra aprašomojo pobūdžio, prieštarauja viešajai tvarkai arba gerai moralei, gali suklaidinti visuomenę, yra sudarytas iš Lietuvos Respublikos oficialių simbolių, kitų herbų ar herbinių ženklų ir pan. Visi absoliutūs atsisakymo registruoti ženklą pagrindai yra įtvirtinti Prekių ženklų įstatyme.
Prioriteto teisė
Taip pat aktualus ir svarbus yra prekės ženklo prioretizavimas. Prioritetas – tai 6 mėnesių laikotarpis nuo pirmosios paraiškos pateikimo dienos, per kurį galima prašyti prekių ženklo apsaugos nuo tos pačios datos, teikiant paraiškas ženklo registracijai kitose šalyse. Šiuo atveju remiamasi data, kada pirmosios prekių ženklo paraiškos buvo paduotos kitose valstybėse, ar prekių ženklas pirmą kartą buvo pademonstruotas tarptautinėse parodose. Prekės ženklo prioritetas suteikiamas, kai prioriteto data įtraukiama į paraišką.
Prekių ženklo apsaugos apimtis
Atkreipiame dėmesį, kad prekių ženklų apsauga yra teritorinė. Prekių ženklai, registruoti Lietuvos Prekių ženklų registre, įgyja nacionalinę apsaugą tik Lietuvos teritorijoje. Priklausomai nuo vykdomos veiklos ir ženklo naudojimo teritorijos, prekių ženklas gali būti saugomas nacionaliniu, Europos Sąjungos arba tarptautiniu mastu. Todėl prieš registruojant savo prekių ženklą svarbu apsvarstyti, kokiose rinkose ketinate vykdyti savo veiklą ir nustatyti teisingą prekių ženklo registracijos strategiją. Tokiu atveju, būsite tikri, kad jūsų verslas bus apsaugotas nuo nesąžiningų konkurentų.
Registruotų ir neregistruotų įmonės prekių ženklų apsaugos įvertinimas
Rekomenduojama išanalizuoti jau turimų ir naudojamų prekių ženklų portfelį ir įvertinti:
• Ar pakankama registruotų ženklų apsaugos apimtis (ar registruotų ženklų prekių ir paslaugų sąrašas bei apsaugos teritorija atitinka faktinę įmonės veiklą)?
• Ar nėra perteklinių ženklų registracijų – galbūt viena registracija galima būtų saugoti ir ginti keletą ženklo variantų?
• Ar registruotas ženklas apsaugo pasikeitusį, tačiau naudojamą ženklą (pasikeitusi ženklo spalva, vaizdas)?
• Neregistruotų, bet naudojamų prekių ženklų apsaugos poreikį;
• Registruotų ženklų naudojimą, nustatant ženklus, kurie dėl nenaudojimo ar neteisingo naudojimo gali būti panaikinti;
• Ar nėra prekių ženklų teisių perdavimo ar licencijavimo poreikio?
• Ar nėra objektyvaus poreikio atlikti pakeitimus galiojančiose registracijose?
• Registruotų prekių ženklų stebėjimo dėl galimų teisių pažeidimų poreikį.
Visais su prekių ženklais susijusiais klausimas gali padėti pasirūpinti intelektinės nuosavybės teisinių paslaugų grupė „Metida“. Kviečiame kreiptis el. paštu: info@metida.com