Biržų rajonas yra turtingas. Iš čia yra kilę net du Vasario 16-osios Nepriklausomybės akto signatarai. Vabalninko seniūnijoje, Kateliškiuose, gimė Alfonsas Petrulis, o Nemunėlio Radviliškio seniūnijos Jasiškių kaime – Jokūbas Šernas.
Kasmet Lietuvos valstybės atkūrimo dieną Biržuose ir signatarų tėviškėse vyksta renginiai, pagerbiami šie valstybei nusipelnę žmonės. Tačiau ar Biržų rajone yra pakankamai įamžintas šių didžiavyrių atminimas?
Svajoja pervadinti centrinę gatvę
Vabalninko Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų parapijos klebonas Jonas Tamošiūnas ne kartą viešai kalbėjo apie savo svajonę, jog signataro A. Petrulio vardu būtų pervadinta centrinė Vabalninko gatvė. Jis minėjo Salomėjos Nėries vardu pavadintą gatvę, kurios pavadinimą derėtų keisti.
„Ši gatvė, jei būtų pavadinta A. Petrulio vardu, labai simboliškai susišaukia su kitais objektais. A. Petrulis buvo kunigas – šioje gatvėje stovi bažnyčia. Buvo švietėjas – šioje gatvėje yra Biržų technologijų ir verslo mokymo centro Vabalninko skyrius. Taip pat čia yra ir vienos, ir kitos kapinės – gyvenimo kelionės pabaiga visuomet yra su kunigo palydėjimu“, – kalbėjo J. Tamošiūnas.
Anot klebono, kito žymaus vabalninkiečio, monsinjoro K. Vasiliausko atminimas yra pakankamai įamžintas. O A. Petrulio atminimo ženklų, be jo tėviškės, lyg ir nėra.
Kunigo nuomone, tokį sprendimą priimti būtų itin gerai šiais metais, nes bus minimos A. Petrulio 150-osios gimimo metinės.
Apie tai jis žadėjo kalbėtis ir bandyti išsiaiškinti visus galimus gatvės keitimo niuansus su Vabalninko seniūnu Laimučiu Braždžioniu.
„Mes turime išsaugoti tuos dalykus. Visi kalbame apie daktarą Joną Basanavičių. Bet yra asmenybė, kuri gimusi ir užaugusi čia pat, Biržų rajone. Padėjusi parašą, kad gyventume laisvoje, demokratinėje valstybėje. Tad neįamžinti atminimo yra nelabai sąžininga didžiavyrių atžvilgiu“, – kalbėjo kunigas.
Tokią savo nuomonę jis jau ne kartą buvo viešai išsakęs. Girdėjo atsiliepimų, kad Salomėjos Nėries nereikėtų liesti, nes ji buvusi gera poetė.
„Bet negalima besigrožint poetės kūryba užmiršti, kad ji važiavo parvežti Stalino saulės“, – įsitikinęs kunigas J. Tamošiūnas.
Reikia, kad pritartų bendruomenė
Vabalninko seniūnas Laimutis Braždžionis sako, kad, jei bendruomenė nori, yra galimybė gatvę pervadinti. Jei į jį kreipsis klebonas, netrukdys iniciatyvai ir patars, kur kreiptis. O jei atsiras prašymas, jį peradresuos, kam reikia.
„Aš pats neprieštarauju. Bet tam turi pritarti bendruomenė – gyventojai, dirbantys toje gatvėje ir verslus turintys. Ar apklausa turėtų būti, ar parašų rinkimas. Net neturiu patirties, kaip tai turi būti organizuojama“, – kalbėjo L. Braždžionis.
Mokyklos pavadinimui nepritarė
Nemunėlio Radviliškio kapinėse palaidotas signataras Jokūbas Šernas. Tačiau miestelyje jo atminimas nėra kaip nors įamžintas.
Nemunėlio Radviliškio seniūnas Giedrius Kubilius sakė, kad anksčiau buvo mintis mokyklą pavadinti Jokūbo Šerno vardu.
„Bet žinodami tendencijas suvokėme, kad ją gali uždaryti. Taip pat kaip Pačeriaukštės Petro Poškaus mokyklą. Žmogus nusipelnęs, bet pavadinti jo vardu įstaigą ir ją uždaryti – nelabai kas. Dėl to net aštrokai ginčijomės“, – kalbėjo Giedrius Kubilius.
Pasak seniūno, miestelio kurią nors gatvę pervadinti J. Šerno vardu nebuvo minčių. Be to, ir gatvių pavadinimai čia neutralūs – Pušų, Klevų, Ąžuolų.
„Šią dieną jokių kitų pasiūlymų, kaip būtų galima įamžinti signataro Jokūbo Šerno atminimą, nėra“, – sakė G. Kubilius.
Jis girdėjo savivaldybės administracijos direktorės Irutės Varzienės mintį, kad signataro kapas yra labai paprastas, galbūt jį reikėtų labiau sutvarkyti.
Tačiau seniūnas sako girdėjęs, kad J. Šernas buvo labai kukli asmenybė, tad kapavietės kaip nors labiau sutvarkyti ir išpuoselėti nereikėtų.
Dar yra laiko
Biržų rajono savivaldybės mero pavaduotoja Audronė Garšvaitė sakė, kad prieš keletą metų buvo diskutuota dėl Vasario 16-osios Nepriklausomybės akto signatarų, kilusių iš mūsų rajono, įamžinimo.
Pasak vicemerės, tuokart sprendimų priimta nebuvo. Ji pati dėl to iniciatyvos nesiėmė.
„Dar yra laiko. Jei būtų pasiūlymas įamžinti signatarų atminimą, būtų galima svarstyti. Jei yra idėjų, būtų gerai, kad žmonės kreiptųsi. Ačiū, kad rūpinatės“, – sakė vicemerė A. Garšvaitė.
Laiko pasirūpinti signatarų atminimo įamžinimu šiai rajono valdžiai jau lyg ir nebėra – artėja kadencijos pabaiga. Tačiau socialdemokratė A. Garšvaitė vėl dalyvauja savivaldybės tarybos rinkimuose.