Įsigalioja paskelbtos naujos 2024 metų pirmojo pusmečio dujų tiekėjo „Ignitis“ kainos. Nors kainos daugumai vartotojų šiek tiek sumažėjo, tačiau dėl kainų politikos, priklausančios nuo suvartojimo, taupantiems vartotojams kaip reikiant šoktelėjo aukštyn.
Dujas taupė, o dabar jų išvis nenaudos
Dėl itin ženkliai išaugusių dujų kainų, kai kubinis metras net ir po valstybės kompensacijos kainavo 0,87 Eur, kai kurie namų ūkiai apribojo šildymą dujomis. Alternatyvų šildymo būdą turintys biržiečiai grįžo prie krosnies kūrenimo malkomis, bent jau šaltaisiais metų mėnesiais. Orams šylant patogumo dėlei vėl planavo šildytis dujomis, tačiau dėl mažo vartojimo tiekėjas pakeitė planą ir už kubą jau tektų mokėti po 1,29 Eur.
„Pašokusios kainos mums buvo tikrai per aukštos. Turiu savo miško, todėl pradėjau kūrenti malkomis, taupyti dujas ir laukti mažesnių kainų. Dujomis šildytis tikrai patogiau, ypač kai lauke nėra šalta arba kai esi išvažiavęs. Tačiau dabar gavome žinutę, kad mums įjungtas minimalus planas ir kaina bus 1,29 Eur už kubą. Esant tokiai kainai tikrai dujų šildymui nenaudosiu, kūrensiu malkomis“, – kalbėjo biržietis Virginijus, namuose turintis galimybę šildyti tiek kietuoju kuru, tiek dujomis.
Anot jo, Lietuva labai kovoja su tarša, laikosi normų, bet veiksmai yra visiškai neorientuoti į vartotoją. Jis yra verčiamas, o ne skatinamas.
„Būtų kainų politika normali, tikrai dažniau naudočiau dujas, kurios yra laikomos švariu kuru. Atsiprašau kovojančių prieš taršą, saugančių gamtą ir gelbėjančių ledynus nuo atšilimo, bet esant tokioms dujų kainoms kietojo kuro atsisakyti tiesiog nėra galimybių. Jokių. O ką kalbėti apie kompensacijas įsirengti šilumos siurbliams. Skirdavo tik tada, jei krosnį išardai. Paspaudė šaltis ir daug kam sustojo siurbliai. Arba kaina į kosmoso lygį pakilo. Šąla žmonės, o alternatyvos nebeturi. Kam tas krosnis vertė ardyti? Gudrus žmogus juk neinvestuos 5000 Eur vien tik tam, kad modernų katilą turėtų. Investavo, vadinasi, jį naudos, o taršesnį šildymą jungs tik bėdai ištikus. Regis, šitą prievolę pakoregavo, susivokė, kad nesąmonė buvo. Dar paklauskit, kaip kaimynas dujas įsivest norėjo – išvis komedija“, – kalbėjo praktiškas vyras.
Dujų neįsivedė, nes nustebino skaičiavimai
V. Kudirkos gatvėje gyvenantis Virginijaus kaimynas Remigijus prieš porą metų svarstė apie dujų įsivedimą, bet gavęs ESO paskaičiavimus tos minties atsisakė.
„Kol tos kainos buvo žemos, norėjau dujas įsivesti. Kai vedė bendrai, stotelės nestačiau, nes sakė, kad kai trasa jau bus, tai prisijungti galėsiu bet kada ir tai papildomai nekainuos. Iš tiesų pačios stotelės kaina, rodos, buvo beveik 800 Eur. Tačiau nustebino papildomas mokestis už privedimą nuo trasos iki namų. Priskaičiavo 26 metrus. Ir taip, ir taip žingsniavau, niekaip daugiau kaip 6 metrų negalėjau priskaičiuoti. Pradėjau aiškintis, gilintis.
Pasirodo, tuos metrus jie ne individualiai skaičiuoja, o visame kvartale nutiestą trasą padalina iš potencialių vartotojų skaičiaus ir abra kadabra skaičių turime. Savo investiciją ne per vartojimą, o iškart nori atsiimti. Taigi dujų nesivedžiau“, – savo istoriją pasakojo Remigijus.
Kainų kaitaliojimas atgrasė nuo renovacijos
Kainos keitimas pagal suvartojamų dujų kiekį turėjo įtakos ir tam, kad vienas Respublikos gatvės daugiabutis namas atsisakytų renovacijos.
„Tai buvo jau seniai, esant bene vienai pirmųjų renovacijos bangų. Atėjo pristatyti žmogus projekto, kaip bus gerai po renovacijos, kaip mažiau dujų sudeginsime. Žmonės ir pradėjo klausti jo, ar tik renovacija meškos paslaugos nepadarys. Dėl kritusio vartojimo bus padidinta dujų kaina. Tai už šildymą mokėsi tiek pat ar net daugiau, o dar ir mokestis už renovaciją prisidės. Nebeturėjo ką žmogus ir beatsakyti. Renovacijos namas taip ir nepradėjo, o būtinus tam tikrus atnaujinimo darbus bendrija savo jėgomis bando pasidaryti“, – istorija pasidalino buvusi namo gyventoja.