Sekmadienį šalies prezidento rinkimai parodė, kad biržiečiai antrajame ture norėtų matyti kandidatus, kurie labiausiai pasirengę apginti demokratines vertybes. Kaip bepasibaigtų rinkimai, jau dabar aišku, kad prie mūsų valstybės vairo stos provakarietiškas, patyręs ir prognozuojamas vadovas. Tiesa, prieš balsuojant už vieną ar kitą kandidatą vertėtų užduoti, mano manymu, šiuo metu esminį klausimą: kuris iš jų karo atveju tikrai nepaliktų Lietuvos?
Šių rinkimų rezultatai rodo ne tik jų laimėtojus – jie atspindi visuomenės politines nuostatas. Ir tas vaizdas, švelniai tariant, neįkvepia.
Rinkimų rezultatai Biržų savivaldybėje liudija, kad 3305 mūsų rajono gyventojai balsavo už Igną Vėgėlę, Remigijų Žemaitaitį ir Eduardą Vaitkų. Kitaip tariant, beveik 30 procentų biržiečių palaiko prorusiškas idėjas, antisemitizmą, sąmokslo teorijas, melų skleidimą.
Šių rinkimų rezultatai rodo ne tik jų laimėtojus – jie atspindi visuomenės politines nuostatas. Ir tas vaizdas, švelniai tariant, neįkvepia.
Prorusiškas, antiukrainietiškas žinutes transliavęs E. Vaitkus mūsų rajone sulaukė 697 balsų, t. y. daugiau nei 6 proc. visų balsavusiųjų.
Buvęs VSD vadovas G. Grina tikina, kad Lietuvoje vienaip ar kitaip yra 10 proc. gyventojų, kurie palankiu žvilgsniu dairosi į Rytus. Esą tai nieko nestebina.
Sutinku, kad tai gali nestebinti, žvelgiant į kokį nors Visaginą ar Šalčininkus. Bet tai, kas vyksta, pavyzdžiui, palatvės rajone, nestebinti negali.
Kodėl Biržuose E. Vaitkaus gerbėjų daugiau nei kituose Panevėžio apskrities rajonuose?
Ar tai nėra perspėjimas, kad čia gilėja visuomenės susipriešinimas, auga nepasitenkinimas ir noras marširuoti ar kitaip protestuoti? Ar čia nėra papildomų veiksnių, kurie skatina nepasitikėjimą valstybe, demokratinių taisyklių nesilaikymą, kitokio mąstymo nepripažinimą?
Analizuojant rinkimų rezultatus ryškėja Biržų rajono vietos, kurių gyventojai daugiausiai savo balsų atidavė minėtai kandidatų trijulei. Pavyzdžiui, Nausėdžių apylinkėje daugiau nei 15 proc. rinkėjų balsavo už E. Vaitkų. Įsidėmėtina ir Pačeriaukštė, taip pat Šukionys, Ramongaliai, Pasvaliečiai, Rinkuškiai, Ančiškiai, Kupreliškis. Daugumoje tai vietos, kur aktyviai veikia politinio komiteto „Biržų atgimimas“ atstovai ir palaikytojai. Ar tai tik sutapimas?
Ši politinė grupė itin aktyviai dalyvauja rinkimuose, turi savo atstovus Biržų savivaldybės taryboje, kaimų bendruomenių valdymo struktūrose. Jai priklauso vietinis laikraštis „Biržiečių žodis“ (jo savininkai ir vadovas K. Isakas yra politinio komiteto nariai, kai kurie korespondentai bei bendradarbiai taip pat yra šio komiteto aktyvistai). Su „Biržų atgimimu“ susijusios ir kai kurios stambios įmonės, taip pat verslo, politikos ir pramogų projektai – organizuojami koncertai su politiniu pamušalu, įvairios parašų rinkimų akcijos ir pan.
Ši politinė grupė, kurios įkūrimo iniciatorius – atvykėlis iš Rygos, turi informacinės sklaidos (propagandos) kanalus, per kuriuos veikiama formuojant visuomenės nuomonę. Jau ne vienus metus Biržuose purenama dirva, į kurią beriamos visuomenės kiršinimo, nepasitikėjimo valstybės institucijomis sėklos. Jos dygsta, žaliuoja ir plečia manipuliacijų laukus,
Kodėl Biržuose E. Vaitkaus gerbėjų daugiau nei kituose Panevėžio apskrities rajonuose?
Ar tai nėra perspėjimas, kad čia gilėja visuomenės susipriešinimas, auga nepasitenkinimas ir noras marširuoti ar kitaip protestuoti?
kuriuose klimpsta ne tik tokia politine „žemdirbyste“ įtikėję kaimiečiai.
Bėda ta, kad tų politinių manipuliacijų aukomis tampa ir valdžios, ir verslo, ir sporto, ir kultūros žmonės. Jie niekaip neatsispiria pagundoms priimti visokias dovanėles, paramėles, teikti paslaugėles. Tai daroma ne tik iš ubagystės – jie tikisi šios politinės jėgos ir jos organo (laikraščio) malonės.
Naujausias pavyzdys – Biržų savivaldybės mero išduotas leidimas K. Isakui organizuoti festivalį Kilučių ežero pusiasalyje nesilaikant nustatytos tvarkos.
Kokia žinia siunčiama visuomenei?
Meras nesilaiko Savivaldybės tarybos patvirtintos tvarkos. Deda parašus ten, kur negalima. Štai koks jis nenaudėlis. Tiesa, tos tvarkos nesilaiko ir Tarybos narys K. Isakas, bet kodėl jis turi paisyti parėdymų, kurių nesilaiko pats Savivaldybės vadovas?
Meras į keblią padėtį stato specialiąsias tarnybas, su kuriomis reikalingi derinimai pasirašant leidimą organizuoti masinį renginį. Tų derinimų nebuvo, bet dokumentas mero pasirašytas. Meras sako, kad jam K. Isakas žodžiu pažadėjęs suderinimus gauti. O kodėl tuomet meras negalėjo leidimą išduoti taip pat ne raštu, o žodžiu? Kaip sakoma, ant garbės žodžio.
Meras sako, kad jam K. Isakas žodžiu pažadėjęs suderinimus gauti. O kodėl tuomet meras negalėjo leidimą išduoti taip pat ne raštu, o žodžiu? Kaip sakoma, ant garbės žodžio.
Kaltas K. Isakas, laiku nesutvarkęs būtinų dokumentų – negavęs suderinimų raštu? Na ne. Kaltas meras, pasirašęs leidimą ir pakišęs specialiąsias tarnybas. Visuomenės akyse bus kaltos ir specialiosios tarnybos, jeigu jos likus mėnesiui iki festivalio dėl galimo pavojaus žmonių sveikatai bei gyvybei dokumentų nepasirašytų. Juk bilietai į festivalį jau parduoti!
Stebėdamas šią situaciją tūlas rinkėjas susidaro tokį vaizdą: ko verta ši valdžia, jeigu meras raito parašus pažeisdamas nustatytą tvarką (jis turbūt korumpuotas, geriausiu atveju – bestuburis)? Ko verta ši valdžia, jeigu specialiosios tarnybos laikomos tarnaičių (arba dar blogiau – įkaitų) vietoje?
Išvada – valdžia labai labai bloga. Ką daryti? Laikas permainoms.
Ar ne taip gaminami vadinamieji protesto balsai?