Vabalninko seniūnijoje viešuosius darbus atliekanti Linda skundžiasi, kad seniūnas jos „nelaiko žmogumi ir vaiko kaip šunį“.
Ji tikina, kad kurį laiką seniūnijoje buvo netinkamai vedama viešųjų darbų laiko apskaita, todėl ji ir kiti žmonės dėl to galintys nukentėti. Tuo tarpu seniūnas aiškina, kad „ne visokioms lindoms spręsti“, kaip jis vedantis darbų apskaitą.
Biržų rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjas Kęstutis Knizikevičius sako pastebėjęs, kad Vabalninko seniūnas ne pirmą kartą su žmonėmis nesusikalba socialiniais klausimais.
Kad dirbo – visi žino
„Kad aš dirbau, tai faktas. Ir miestelio žmonės gali paliudyti, ir nuotraukas su datomis turiu. Bet man seniūnas sako, kad jis nemato, jog būčiau viešuosius darbus atidirbusi, ir ant balto lapo negali pasirašyti“, – skundėsi Vabalninko mieste gyvenanti Linda.
Moteris yra socialiai remtina. Gyvena socialiniame būste, viena augina mažametį vaiką.
Dėl tokio seniūno elgesio moteriai trūkusi kantrybė ir ji nebijanti skųstis. „Už butą moku mokesčius, negirtauju, vaiką prižiūriu. Tai ką man gali padaryti už tai, kad skundžiuosi dėl seniūno elgesio?“- svarstė moteris.
Kad gautų socialinę pašalpą, Linda turi atidirbti tam tikrą skaičių valandų viešųjų darbų. Tačiau tai ne vienintelės valandos, kurias ji turi atidirbti. Tam tikrą skaičių valandų ji turi atidirbti ir Probacijos tarnybos reikalavimu.
„Man priteisė visuomenei naudingų darbų atidirbti, nes prisiėmiau kaltę už kitą žmogų“, – sako vabalninkietė. Ir ji sutinkanti su skirta bausme.
Moteris sakė, kad anksčiau jai atliekant viešuosius darbus vadovaudavo seniūnijos ūkio reikalų specialistas Vitalijus Remeika. Tuomet problemų dėl darbo apskaitos nebūdavę.
V. Remeika susirgo ir kelis mėnesius turėjo nedarbingumą. Tuo metu Linda sako dirbdavusi seniūnijos seniūno Laimučio Braždžionio arba jo pavaduotojos Zenos Švainauskienės nurodytus darbus.
Moteris pasakojo, kad vasario mėnesį su vaiku ėjo valyti gatvės, kur gyvena, net turėdama nedarbingumo pažymėjimą. Sako, valiusi ir lapus, ir konteinerių aplinką. Ir „net vemdama“ plovusi socialinį būstą Kosmonautų gatvėje po ten gyvenusios senutės mirties.
Niekas nieko nežino
Pirmadienį moteris pradėjo aiškintis, kas gali pasirašyti ant Probacijos tarnybos atsiųstų dokumentų, jog ji atidirbusi privalomas per mėnesį 30 valandų. Ji nuėjusi pas seniūną L. Braždžionį. Tačiau šis jai pareiškęs, kad „ant tuščio lapo“ nesirašys, ir liepė kreiptis į seniūnijos ūkio reikalų specialistą Vitalijų Remeiką.
Pastarasis po nedarbingumo grįžo į darbą tik nuo kovo 20 dienos. Tad už ankstesnį laiką, kai buvo įdarbinti žmonės viešiesiems darbams, jis atsakyti negalintis.
Moteris vėl sugrįžo pas seniūną, bet šis ir vėl jai nieko gero nepasakė.
„Ar seniūnas gali mane vaikyti kaip kokį šunį? Juk jis už viską yra atsakingas“, – pyko Linda.
Moteris telefonu paskambino pačiam Biržų rajono savivaldybės merui. Atsiliepusi jo pavaduotoja Audronė Garšvaitė pažadėjo šią situaciją išsiaiškinti.
Su seniūnu daug kas nesusikalba
Antradienį vicemerė A. Garšvaitė sakė apie susidariusią konfliktinę situaciją informavusi savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėją Kęstutį Knizikevičių. Šis žadėjo ją išsiaiškinti, tik sprendimo reikės palaukti.
„Visko, matyt, ten yra. Galimai susidūrė dvi asmenybės“,- svarstė A. Garšvaitė.
Biržų rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjas Kęstutis Knizikevičius atsivertė vabalninkietės bylą ir aiškinosi situaciją.
Pasak K. Knizikevičiaus, moteris seniau neprašydavo socialinių pašalpų. Pirmą kartą prašymą jai gauti parašė praėjusių metų gruodžio mėnesį.
Sausio mėnesį jai išimties tvarka paskirta pašalpa, iki kovo ji turėjo atidirbti tam tikrą skaičių valandų. Vedėjo žiniomis, moteris kažkurį laiką dirbo.
K. Knizikevičius sakė, kad yra tokia praktika, kad seniūnai avansu pasirašo, net jei žmogus ir nebūna atidirbęs tam tikro skaičiaus privalomų valandų. Juolab kad žiemą darbų nebūna daug. Kai jų pavasarį padaugėja, žmonės atidirba.
„Viskas priklauso nuo seniūno lankstumo. Šiuo atveju, jei gausime pažymą iš seniūno apie atidirbtas valandas visuomenei naudingo darbo, pašalpą pratęsime“, – sakė K. Knizikevičius.
Socialinės paramos skyriaus vedėjas tvirtino pastebintis, kad „daug kas su Vabalninko seniūnu nesusikalba socialiniais klausimais“.
Tikina nieko nepažeidęs
„Ne visokioms lindoms spręsti, kaip vedu apskaitą. Tegul įrodo, jog ją vedu netinkamai. Aš pasirašiau už faktiškai atidirbtą laiką ir atliktą darbą. Jei ką pažeidžiau, atsiprašau“.
Tokia Vabalninko seniūno Laimučio Braždžionio pozicija.
Seniūnas tvirtino, kad „darbas – ne adata, fiksuojasi“. Jis pasirašęs už tą laiką, kurį Linda realiai atidirbo. Informaciją pateikė Probacijos tarnybai. Anot seniūno, „kiek valandų faktiškai atidirbta, už tiek ir pasirašyta“.
Duomenis, pasak seniūno, apie atidirbtą laiką fiksuoja seniūnijos socialinio darbo organizatorė.
L. Braždžionis minėjo, kad kai kurie žmonės, tarp jų ir Linda, už atidirbtą laiką prašė jo avansu pasirašyti. Tačiau seniūnas teigė to tikrai nedarysiantis.