Gaižiūnų kaimo ūkininkas, žinomas Lietuvos sunkiųjų arklių veislių augintojas Vigantas Indrašius vis dar neranda atsakymo, kas nutiko jo ūkyje ką tik atvestam kumeliukui.
Ūkininkas įsitikinęs, kad kumeliukas buvo nušautas. Jis sako, kad tai greičiausiai nelaimingas atsitikimas. Tačiau jo metu padaryta žala – ne tik moralinė, bet ir materialinė. Vis tik jam labiausiai keista, kad tyrimo neatliko tai turinčios padaryti valdiškos institucijos, nors jos apie įvykį buvo informuotos.
Stresas ūkininkui ir kumelei
„Kodėl nerašote, jog mano kumeliuką nušovė? Juk aš kreipiausi į policiją. Kalbėjau ir su aplinkosaugininkais. Bet jokių žinių iki šiol nėra“, – „Šiaurės rytams“ kalbėjo ūkininkas Vigantas Indrašius.
Vyras nustebo sužinojęs, kad žiniasklaidai apie tokį įvykį nebuvo pranešta.
„Blogiausia, jog nebuvo rasta kulka, kuria nušautas gyvuliukas. Bet pareigūnai, su kuriais kalbėjausi ir pranešiau apie įvykį, mano manymu, turėjo atlikti tyrimą“, – svarstė ūkininkas.
V. Indrašius pasakojo, kad dalis jo arklių ganosi pievoje Skamarakų kaime. Čia ganėsi ir grynaveislė kumelė Ula, kuri prieš tris dienas buvo atsivedusi kumeliuką.
Liepos 14-tosios ryte ganykloje kumeliuką ūkininkas rado negyvą.
Didelį stresą patyrė ne tik ūkininkas, bet ir kumelė. Ji nenorėjo leisti išvežti iš ganyklos savo vaiko ir netgi įspyrė tai padaryti bandžiusiam ūkio darbininkui.
Kadangi iš pradžių buvo neaišku, kodėl krito gyvuliukas, jo kūnas buvo paimtas iš įvykio vietos ir atvežtas į ūkį.
Jo savininkas su darbuotojais atliko skrodimą – norėjo sužinoti gyvuliuko kritimo priežastį. Ir suprato, jog jis buvo nušautas.
Anot V. Indrašiaus, kumeliuko kūne buvo daug vidinių sužalojimų. Pagal žaizdos trajektoriją buvo aišku, kad kulka pro vieną pusę įėjo, po to atsitrenkusi į stuburą pakeitė trajektoriją, išdraskė vidaus organus ir pro kitą pusę išėjo.
Gyvūnėlis krito, nes sužalojimai buvo nesuderinami su gyvybe.
Pagal sužalojimus V. Indrašiui, kuris pats yra medžiotojas, buvo akivaizdu, kad tai graižtvinio šautuvo paleista kulka. Toks ginklas naudojamas medžioklėje atliekant selekcinę žvėrių medžioklę.
Žala – finansinė ir moralinė
V. Indrašius paskambino ir apie įvykį informavo Gyvosios gamtos apsaugos inspektorių, politiką Dalių Drevinską. Šis, pasak V. Indrašiaus, pasakė, kad jei nori ką nors nustatyti, reikia surasti kulką, su kuria buvo nušautas kumeliukas.
Gamtosaugininkas, pasak ūkininko, telefonu jam pažadėjo išsiaiškinti, kas tą naktį medžiojo, ir ištirti įvykį. Į vietą jis nebuvo atvykęs.
Kad reikia gamtosaugininkams pranešti oficialiai duotu pranešimų telefonu, jis, anot ūkininko, nepasakė. „Tikrai būčiau paskambinęs, jei būčiau žinojęs“, – teigė V. Indrašius.
Ūkininkas ir jo darbuotojai ieškojo kulkos, kuria buvo perskrostas gyvulėlis. Bet jos nerado.
V. Indrašius apie įvykį pranešė bendruoju pagalbos telefonu. Į ūkį atvykę policijos pareigūnai.
„Jie pavaikščiojo, pagūžčiojo pečiais. Vėliau paklausė, ar rašysiu pareiškimą. Bet pasakiau, kokia prasmė, jei kulkos nerandame“, – pasakojo ūkininkas.
Pašnekovas atmeta variantą, kad kumeliuką nušovė kas nors jam kerštaudamas.
„Tiesiog tai galėjo būti paklydusi medžiotojo kulka arba jis sumaišytas su kanopiniu žvėrimi žiūrint per termovizorių“, – svarstė V. Indrašius.
Pasak pašnekovo, yra teorinė galimybė, kad tai galėjo būti ir brakonierių paleista paklydusi kulka.
„Nieko nekaltinu, bet tas, kas ten buvo ir šovė, žino, ką padarė. Svarbiausia, kad vietoj gyvuliuko nebuvo nušautas žmogus. Tačiau tai, kad nušautas naminis gyvulys, irgi yra grubus pažeidimas. Jei esi medžiotojas, turi įsitikinti prieš šaudamas, į ką šauni. Juk net jei sumedžioji stirną vietoje ožio, irgi fiksuojamas kaip grubus medžioklės pažeidimas. Tada atsakai už žalą, padarytą gamtai, tai įvardijama kaip brakonieriavimas. O kaip dabar įvardinti šį įvykį? Nebent kaip nelaimingą atsitikimą“, – kalbėjo V. Indrašius.
Jis įsitikinęs, kad būtent šiuo pagrindu gamtosaugininkai turėjo atlikti tyrimą.
Ūkininkas kalbėjo apie patirtą moralinę žalą. Bet buvo ir finansinis nuostolis – toks Lietuvos sunkiųjų veislės kumeliukas kainuoja 1000 eurų.
Policijai pranešė dėl žinios
Biržų policijos komisariato viršininkas Deividas Valtaris sakė, kad ūkininkas policiją buvo informavęs, kad ganykloje rado nugaišusį kumeliuką.
Anot policijos pareigūno, ūkininkas gyvulį parsivežęs ir išskrodęs rado dvi skylutes. Kulkos nebuvo. Ūkininkas įtarė, kad gyvuliukas nušautas.
„Niekas nenustatė, kad kumeliukas nušautas. Savininkas turėjo kreiptis į veterinarus ir jie turėjo atlikti skrodimą. Ūkininkas jokių pretenzijų neturėjo ir jokio tyrimo nepageidavo. Apie įvykį jis pranešė dėl žinios. Taip pat žadėjo informuoti Gyvosios gamtos inspekciją“, – sakė D. Valtaris.
Pranešė asmeniškai?
Gyvosios gamtos inspekcijos specialistas Dalius Drevinskas sakė, kad ūkininkas jam paskambino asmeniškai, ne per specialųjį pranešimų priėmimo centrą.
„Konkrečiai nieko nebuvo. Jei tikrai kumeliukas būtų nušautas, tyrimą būtume pradėję. Dabar neaišku, ar kumeliukas krito, ar tikrai nušautas“, – kalbėjo D. Drevinskas.
Pasak D. Drevinsko, visa kita – tik „paskalų lygis“.
Mato įtartinų mašinų
Agluonos medžiotojų būrelio vadovas, ūkininkas Audrius Stačkūnas sakė, kad jam po šio įvykio skambino aplinkosaugininkas D. Drevinskas ir klausė, ar tą naktį niekas Skamarakuose nemedžiojo. Bet tuo metu būrelio nariai nebuvo užsiregistravę medžioklei.
„Mano žiniomis, tą vakarą iš būrelio narių niekas nemedžiojo“, – sakė A. Stačkūnas.
Jis minėjo, kad Skamarakuose dalis plotų priklauso V. Indrašiaus medžiotojų grupelei.
Pašnekovas sakė, kad jų medžioklės plotuose yra matę pašalinių nematytų automobilių ir įtaria, kad tai gali būti brakonieriai. Yra radę ir elnią nupjauta galva tuo metu, kai juos draudžiama medžioti.
Medžiotojas sutiko, kad naktį galima sumaišyti kumeliuką su stirna, nes jų dydis panašus. Tai įmanoma ir naudojant termovizorius. Ypač jei tai daroma draudžiamu būdu, laikant ant taikiklio, o ne rankoje.