Biržų savivaldybės tarybos narių diskusijos dėl S. Nėries gatvės pavadinimo keitimo jai suteikiant Vasario 16-osios akto signataro kunigo A. Petrulio vardą atskleidė, kaip mūsų rinkti politikai suvokia valstybiškumą.
O jei ateis kita valdžia?
Ketvirtadienį Biržų rajono savivaldybės tarybos posėdžio darbotvarkėje buvo klausimas dėl Vabalninko miesto S. Nėries gatvės pavadinimo keitimo. Prieš tai vyko komitetų posėdžiai, kuriuose tarybos nariai išsakė ir nuomones, kurias galima pavadinti „apsidraudimo“ arba dar drąsiau – valstybingumo menkinimo keliu. Taip vadintųsi vengimas priimti sprendimą, kurio įgyvendinimas prisidėtų prie Lietuvos Respublikos draudimo propaguoti totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas įstatymo įgyvendinimo.
Kaip žinia, savo nuomonę dėl gatvių keitimo išsakė ir vabalninkiečių grupės. Prieš A. Petrulio vardo suteikimą gatvei pasisakančios grupės nuostata yra tokia: „Su jokiomis pavardėmis savo gatvės pavadinti nenorime… nes vienai valdžiai viena pavardė nepatinka, ateis kita, vėl gali nepatiki, o kryptis visada išliks Panevėžio“.
Kadangi tai yra vertybinis, su moraline atsakomybe susijęs klausimas, visuomenė turi žinoti ne tik gyventojų, bet ir už valstybės kryptį atsakingų politikų nuomones.
„Valstiečio“ abejonė, ar privalu vykdyti įstatymą
Politikams buvo teikiami du alternatyvūs sprendimai. Vienas – S. Nėries gatvei suteikti Alfonso Petrulio gatvės pavadinimą. Kitas – S. Nėries gatvei suteikti Panevėžio gatvės pavadinimą. Už pirmąjį pavadinimą pasirašė 91, o už antrąjį – 130 vabalninkiečių.
Socialinio vystymo komitetas posėdžiavo pirmasis. Pirmininkė – Vabalninke gyvenanti socialdemokratė Dalia Baltrušaitienė – neatvyko. Pranešta, kad dėl ligos. Posėdžiui vadovavo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) narys Tomas Četvergas. Jis suabejojo, ar privaloma tokį sprendimą teikti. „Ar yra nurodymas, kad yra privaloma?“ – klausė T. Četvergas.
„Įstatymo numatyta, kad privalome“, – atsakė pranešėja, Savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Loreta Munikienė.
„Atgimietės“ siūlymas ir mero „trečiasis kelias“
„Žinant, matant, girdint, kad kyla tiek daug priešpriešos, kai kurių savivaldybių merai šių klausimų sprendimą nukelia. Ar nekilo mintis tiesiog nukelti šį klausimą?“ – kreipėsi į merą frakcijos „Biržų atgimimas“ pirmininkė, kultūros darbuotoja Indra Drevinskaitė.
„Aš esu tas meras, kuris laikosi subordinacijos“, – atsakė meras socialdemokratas Kęstutis Knizikevičius. Sprendimo viršenybė priklausanti Tarybai ir meras nenorintis teikti komentarų. Anot mero, yra du sprendimo projektai ir trečias kelias – „nepritarti nė vienam“.
Tai prilygo I. Drevinskaitės minėtam klausimo „nukėlimo“ variantui. Komitetas taip ir balsavo – nepritarė nė vienam. Už A. Petrulio gatvės vardą balsavo tik konservatoriai Arūnas Anskinas ir Dalius Barkauskas.
Už Panevėžio – tik socialdemokratas Viktoras Bagamolovas. Nė vienas gatvės vardas pritarimo nesulaukė – politikai susilaikė.
Posėdyje „atgimietė“ primygtinai prašė už gatvių pavadinimus pasirašiusiųjų žmonių sąrašų. Gatvių pavadinimų keitimo komisijai priklausanti politikė teigė sąrašus su parašais kažkaip pametusi – „ištrynusi“. O ji turinti įtarimų, kad už A. Petrulio vardą rašėsi ir Kupiškio rajono gyventojai, todėl vėl norinti gauti sąrašus. Todėl jų jau nuo liepos mėnesio prašanti komisijai vadovaujančios vicemerės A. Korsakienės. Vicemerė I. Drevinskaitei aiškinosi šiuo metu neturinti „tokių priemonių“ žmonių gyvenamosios vietos tikrinimui.
Meras pademonstravo lyderystę
Ar yra toks įstatymas, kuris įpareigoja keisti S. Nėries gatvės pavadinimą, Ekonomikos ir finansų komitete abejojo „atgimiečiai“ Liutauras Variakojis ir Kęstutis Isakas. Pirmojo politiko supratimu, įstatymas neįpareigoja to daryti, antrasis pageidavo teisininko komentaro.
„Kokia teisinė atsakomybė būtų numatyta, jeigu mes to pavadinimo nekeistume?“ – teise domėjosi ir demokratas Vytas Jareckas. Pranešėja atsakė, kad atsakomybė nenumatyta.
„Nekvestionuoju Tarybos narių klausimų, teisinė bazė yra svarbi. Mano manymu, desovietizacijos įstatymas įpareigoja totalitarinį režimą propaguojančius ženklus šalinti. Tai yra įstatymas, kuris turi būti vykdomas. O komisija pripažino, kad S. Nėris propaguoja totalitarinę ideologiją ir kad jinai bendradarbiavo… Aš visdėl to pirmiausia siūlyčiau valstybinio mąstymo ir apie turinį kalbėti“, – kalbėjo konservatorė Irutė Varzienė. Ji kreipėsi į merą su klausimu apie tai, ką jis pasakė Socialinio vystymo komiteto posėdyje, nenorėjęs komentuoti savo laikysenos dėl S. Nėries gatvės pavadinimo.
„Mere, norėčiau jūsų nuomonės, nes tai yra lyderystės klausimas. Jūs reiškiate nuomonę dėl „Litesko“, reiškiate nuomonę visais kitais klausimais. Kuo šitas klausimas išskirtinis?.. Ar jums atrodo šitas klausimas nesvarbus? Kodėl jūs, kaip lyderis, savivaldybės vadovas, negalite išsakyti savo pozicijos?“ – klausė I. Varzienė.
„Taip, aš galiu atsakyti, išreikšti savo nuomonę. Ją visą laiką turėjau tokią pat ir jos nekeičiu. Ir, mano asmenine nuomone, tos gatvės pavadinimas turi būti būtent Alfonso Petrulio… Kiekvienas Tarybos narys turi teisę rinktis pagal savo moralinius įsitikinimus“, – atsakė meras.
„Labai ačiū. Dabar aš matau ir girdžiu lyderystę“, – reagavo Tarybos narė I. Varzienė.
K. Isako žodis
„Norėčiau Irutei pasakyti, kad neteisk ir nebūsi teisiamas… Kiekvienas žmogus daro klaidų…“ – prabilo „atgimietis“ K. Isakas apie šnipus ir S. Nėries literatūrinio palikimo vertinimą. Politikas aiškino, kad Tarybos nariai turi atsižvelgti ir į gyventojų norus – dauguma Vabalninko gyventojų esą norintys, kad liktų senasis gatvės pavadinimas. Dar K. Isakas išsakė nuomonę, kad komisijos sprendimas dėl gatvės pavadinimo keitimo yra neprivalomas ir dauguma savivaldybių, jo žiniomis, to nedaro.
I. Varzienė reagavo sakydama kategoriškai nesutinkanti su „atgimiečių“ lyderių aiškinimu, kad dėl gatvių pavadinimo supriešinti ir Tarybos nariai, ir vabalninkiečiai.
Nepagarba kitai nuomonei
„Jokio supriešinimo nėra“, – sakė I. Varzienė. Kitos nuomonės diskreditavimo viršūne politikė pavadino įsakmų „atgimietės“ I. Drevinskaitės prašymą pateikti žmonių sąrašus ir vicemerės aiškinimąsi, kad tam neturinti instrumentų.
„Šiaip jau sąrašus ir jų legitimumą tikrina prokuratūra… Tai reikėtų tada kreiptis į prokuratūrą, priduoti tuos sąrašus… Mano nuomone, tai yra labai nepagarbus elgesys su kita, kitos grupės nuomone… Nemanipuliuokime. Vabalninke gyvena apie tūkstantis žmonių. Viena grupė (130 žmonių) pareiškė vieną, kita grupė (91 žmogus) – kitą nuomonę. Nepareiškė, labai gaila, savo nuomonės, sakykim, nuomonių formuotojai, institucijos… Galėjo savo nuomonę pareikšti, tarkim, mokykla, biblioteka, muziejus. Bet nepareiškė. Dėl tos pačios baimės, apie kurią kalbame… Dabar įduoti instrumentai, kurių iki šiol neturėjome – ir desovietizacijos įstatymas, ir išvados, ir įvardijimai visi – jie tik dabar atsirado“.
Tarybos rankose – istorinė galimybė
„Mes turime istorinę galimybę padaryti tai, kas nebuvo padaryta per 34 metus“, – kalbėjo I. Varzienė. Ji priminė neseniai viešintus istoriko profesoriaus A. Bumblausko žodžius iš jo pašnekesio su docente N. Putinaite. A. Bumblauskas labai aiškiai pasakęs išvadą, tinkančią S. Nėriai – „tinkama kanonui, bet netinkama panteonui“.
„Kitaip sakant, S. Nėries poezija tinkama išsaugojimui, nes jinai padėjo lyrinės poezijos pagrindus lietuvių poezijos istorijoje, ir aš lygiai kaip kiti vertinu jos intymiąją išpažintinę lyriką, bet šioje vietoje labai aiškiai reikia atskirti „tinkama kanonui“, tai yra tinkama išsaugoti jos poeziją, įtraukti į vadovėlius, programas su nesufalsifikuota biografija, kad žinotų ir kitos kartos…“ – kalbėjo I. Varzienė. Bet, jos nuomone, S. Nėries vardo garbinimas (šiuo atveju, gatvės pavadinimu) netinkamas.
„Kviečiu Tarybos narius valstybinio mąstymo ir pasinaudoti šia istorine galimybe, ir pritarti valstybės kūrėjo, visą gyvenimą paskyrusio lietuvybei, A. Petrulio vardo suteikimo gatvei“, – kalbėjo I. Varzienė.
A. Jukna: „Kaip susitaikyti… su pakeistu adresu?“
„Mano nuomonė nekintanti“, – sakė socialdemokratė pedagogė Audronė Garšvaitė, pasisakiusi ir balsavusi komitete už gatvės pavadinimą A. Petrulio vardu.
Visiškai kitaip pasisakė socialdemokratų lyderis verslininkas Audrius Jukna.
„Mes daug kalbame, kviečiame mąstyti politiškai, turim savo nuomonę, tačiau visiškai nenorime atsižvelgti į gyventojų požiūrį, į jų nuomonę, į jų išgyvenimus. Juk visų pirma jiems reikės su tuo susitaikyti – su pakeitimu gyvenamojo adreso. Ir jeigu kažkam iš kolegų tai kelia šypseną, tai aš manau, kad jeigu būtų keičiama tų pačių kolegų gatvė, jie būtų vėl savo nuomonės – nebūtinai tos, kurią perša valstybė ar institucijos, ar kiti kolegos, – prabilo politikas. Jis sakė nekvestionuojantis, kad S. Nėries gatvės pavadinimas turi būti panaikintas, bet esą negalima priešinti dar daugiau visuomenės stumiant sprendimą tokiu buldozeriniu principu, matant, kad Vabalninko miestas supriešintas. Jis sakė negalintis balsuoti nė už vieną projektą, nes esą pirmiausia „reikia išlaikyti rimtį“ ir susitarti patiems gyventojams.
Siūlo alternatyvą „ateičiai“
„O kodėl A. Petrulio vardo nesuteikti visai šalia bažnyčios esančiai Pergalės gatvei, kuri taip pat galimai atsirado tuo pačiu principu kaip ir S. Nėries?“ – alternatyvą, pasak paties politiko, „ateičiai“ siūlė A. Jukna.
Buvusi „darbietė“ verslininkė Alė Pocienė siūlė palaukti su „šituo rekomendacinio pobūdžio“ sprendimu.
Nė vienam gatvės pavadinimo keitimui sakė nepritariantis ir socialdemokratas miškininkas Algirdas Gedgaudas. Jo manymu, dauguma vabalninkiečių nori Panevėžio gatvės.
Už A. Petrulio vardo suteikimą S. Nėries gatvei pasisakė liberalas teisininkas Justas Greviškis. Nors, anot politiko, abu pavadinimai jam atrodo tinkami, jis nebūtų prieš Tarybos posėdyje palaikyti ir Panevėžio gatvės pavadinimą.
Už A. Petrulio vardo gatvę balsavo 3 Ekonomikos ir finansų komiteto nariai (A. Garšvaitė. I. Varzienė. J. Greviškis), už Panevėžio – V. Jareckas. Keturiems susilaikius balsų daugumos nebuvo, sprendimas komitete nepriimtas.
Teritorijų vystymo ir aplinkos apsaugos komitete už tai, kad S.Nėries gatvė būtų pavadinta A.Petrulio vardu, balsavo tik konservatorius Laurynas Bukys. Komiteto dauguma (6 iš 9) buvo už Panevėžio gatvės pavadinimą.
Ketvirtadienį Tarybos posėdyje politikai priėmė sprendimą. Nė vienam iš siūlomų sprendimo projektų nesurinkus balsų daugumos, Vabalninke liko S. Nėries gatvės pavadinimas.