Biblinė Dovydo ir Galijoto kova dažnai pateikiama kaip pavyzdys, kad ryžtingas, sumanus, savimi pasitikintis ir tiesos pusėje stovintis, tegul ir silpnesnis, kovotojas gali nugalėti daug stipresnį ir pavojingesnį priešininką. Ne visada reikia priešininką pribaigti vienu akmens metimu, kaip tai padarė piemuo Dovydas. Kartais pakanka, kad taiklūs smūgiai priverčia priešininką kiek pasitraukti ir suteikia tau daugiau erdvės ir laisvės.
Panašiai galima pavadinti užsispyrusių Biržų rajono savivaldybės moterų bei vienos kaimo bendruomenės pirmininkės kovą su energetikos bendrove „Ignitis“. Kam teko susidurti su šiuo energetikos gigantu, žino, kad ginčo atveju dažniausiai teisūs lieka energetikai. Šį kartą svarbią pergalę švenčia kaimo bendruomenės.
Bendruomenių namai – savivaldybės nuosavybė
Biržų rajono kaimo bendruomenių dauguma turi namus, kuriuose vyksta visokiausi susirinkimai, renginiai ir kitos veiklos. Arti 20 šių pastatų yra savivaldybės nuosavybė, panaudos teise perduoti naudotis bendruomenėms. Dažniausiai tai buvę kultūros namai, mokyklos ar kiti visuomeninės paskirties pastatai.
Bendruomenės pačios dengia šių pastatų išlaikymo išlaidas. Didžiąją dalį tų išlaidų sudaro šildymas ir elektra. Būtent dėl elektros kainos paskaičiavimo bendruomenės seniai kėlė problemą. Reikalas tas, kad buitiniai elektros vartotojai moka tik už suvartotą elektros energijos kiekį.
Tuo tarpu juridiniai asmenys dar moka ir galios dedamosios mokestį, kuris nepriklauso nuo suvartotos elektros energijos kiekio, o skaičiuojamas nuo leistinos tam objektui suvartoti galios. Šis mokestis mokamas kiekvieną mėnesį.
Kitaip tariant, kaimo bendruomenės, kaip juridiniai asmenys, įsikurdamos pastatuose, kur buvo vykdoma ūkinė veikla, perėmė ir šiems objektams paskaičiuotą galios mokestį.
Senas, bet neišspręstas klausimas
Nors kaimo bendruomenės jokios komercinės veiklos nevykdo, galios mokestį jos, kaip juridiniai asmenys, buvo priverstos mokėti. Ši problema nėra nauja, bendruomenių pirmininkai ir gyventojai rajono valdžioms ją kėlė jau seniai. Tačiau apie jokius žygius iš buvusių rajono valdžių pusės dėl šio mokesčio panaikinimo neteko girdėti, redakcijos žiniomis, savivaldybė kartais šias išlaidas bendruomenėms padengdavo iš Kaimo rėmimo programos lėšų.
Buvo naujai išgirsti
Biržų savivaldybės mero patarėja Lilija Vaitiekūnienė sako, kad galios mokesčio klausimas merui Kęstučiui Knizikevičiui ir jo komandai buvo vėl pateiktas keliaujant per seniūnijas ir susitinkant su seniūnaičiais bei bendruomenių atstovais.
Anot L. Vaitiekūnienės, bendruomenių, mokančių šį mokestį, atsiliepė apie 15, tačiau jų tikrai yra daugiau. Galios mokestis svyruoja tarp 10-50 eurų, ir tai yra bendruomenei juntami pinigai, kai už sunaudotą elektros energiją per mėnesį bendruomenės neretai moka vos kelis eurus.
L. Vaitiekūnienė susirado LR Elektros energijos įstatymą, kurio 69 straipsnio 15 punkte parašyta, jog „bendruomeninėms organizacijoms ir asociacijoms, perkančioms elektros energiją iš žemos įtampos elektros tinklų savo dalyvių fizinių asmenų poreikiams, nesusijusiems su verslu ar profesija, tenkinti ir kurių steigimo dokumentuose nurodyta veikla nėra susijusi su verslu ar profesija, jų prašymu taikomos tokios pačios elektros energijos kainos ir tarifai kaip ir buitiniams vartotojams“.
Taip pat nurodoma, kokius dokumentus dėl tokių tarifų bendruomenė turi pateikti visuomeniniam tiekėjui ir skirstomųjų tinklų operatoriui.
Į kovą stojo aktyvios moterys
Į pagalbą L. Vaitiekūnienė pasitelkė Žemės ūkio skyriaus vedėją Sandrą Balčiūnienę bei šio skyriaus vyriausiąją specialistę Renatą Giedrikienę. S. Balčiūnienė pasiūlė pradžioje bandyti pakeisti situaciją vienoje bendruomenėje ir tam pasirinko Medeikius. Šios bendruomenės pirmininkė Vida Vigelienė pirmoji ėmėsi tvarkyti reikalingus dokumentus elektros tiekimo sutarties pakeitimui. Visi raštai institucijoms buvo siunčiami Medeikių kaimo bendruomenės vardu iš S. Balčiūnienės elektroninio pašto.
Anot S. Balčiūnienės, jei ne nuoseklus, atkaklus ir ryžtingas visų moterų veikimas, niekas nebūtų pavykę. „Daug kartų iš elektros tiekėjų girdėjau, kad nieko padaryti neįmanoma. Tą patį girdėjo Medeikių bendruomenės pirmininkė V. Vigelienė. Nusprendėme viską daryti raštiškai, siųsti tuos raštus visais turimais elektroninio pašto adresais į ESO ir UAB „Ignitis“. Juk įstatymas leidžia bendruomenėms už elektrą atsiskaityti kaip buitiniams vartotojams. Mūsų regioninio padalinio atstovai atsakė, kad to negalima padaryti, nes bendruomenės juridiniai asmenys, tą patį kartojo ir bendruoju „Ignitis“ telefonu atsiliepiantys konsultantai. Į laiškus irgi buvo neigiamas atsakymas. Parašius naujus raštus ir nurodžius, kokia įstatymo nuostata mes remiamės, ESO atsakė, jog tokia galimybė yra, ir nurodė, kokius dokumentus reikia pateikti“,- apie kantrybės ir užsispyrimo reikalaujantį susirašinėjimą pasakojo S. Balčiūnienė.
„Ignitis“ lengvai nepasidavė, atsakė raštu, jog galimybių nėra. Moterys nepasidavė, rašė naujus raštus, skambino telefonais. Galų gale elektros tiekėjas pareikalavo papildomų dokumentų apie bendruomenės veiklą iš Mokesčių inspekcijos, pažymos, jog visi bendruomenės nariai yra fiziniai asmenys. Tačiau ir šių dokumentų energetikams nepakako. Jie paprašė pateikti bendruomenės nuostatus, Registrų centro pažymą ir dar kažką.
Saldus pergalės skonis
„Galų gale viską jiems išsiuntėm. V. Vigelienė jau nebetikėjo, kad ką nors čia pasieksime, nes jai paskambino iš bendrovės ir pasakė, jog nieko nebus, sutarties pakeisti negalima. Liepiau jai skambinti tuo numeriu ir reikalauti šito atsisakymo raštu. Šituo numeriu susisiekti nei jai, nei man nepavyko. Dar sykį paskambinau bendruoju telefonu ir paprašiau, kad mums atsakymas būtų pateiktas raštiškai. Pasakiau, jog su šiuo atsakymu mes kreipsimės į Seimo narius, Energetikos ministeriją, kad įmonė atsisako vykdyti įstatymo reikalavimus. Konsultantė atsakė, jog pasižiūrės, kokia yra situacija. Po kurio laiko paskambino ir pasakė, jog jau yra kita sutartis, sudaryta nuo lapkričio 1 dienos, pagal kurią bendruomenė už elektrą mokės kaip buitinis vartotojas“, – apie varginančią, daug jėgų ir laiko reikalavusią teisybės paiešką kalbėjo S. Balčiūnienė.
Anot moters, jos paruošė atmintinę kitoms bendruomenėms, kokius dokumentus reikia paruošti ir pridėti prie prašymų ESO bei UAB „Ignitis“, kad nereikėtų siuntinėti jų kelis kartus.
Pasak S. Balčiūnienės, reikalai po truputį juda, jau kelios bendruomenės gavo patvirtinimus, jog sutartys pakeistos.
Reikia tik sveikinti ir džiaugtis valdininkių pastangomis, kad pavyko padėti kaimo bendruomenėms atsisakyti joms nepriklausančio mokesčio. Tačiau kirba kitas klausimas. Anksčiau cituota Elektros energijos įstatymo nuostata galioja nuo 2012 metų, tai kodėl 10 metų niekas nepatarė ir nebandė padėti Biržų rajono kaimo bendruomenėms atsisakyti nereikalingo mokesčio?