Vakarienė pilyje, į kurią vicemerė sukvietė jos kuruojamų įstaigų vadovus, panaši į paslaptingus ir klaidžius kunigaikštienės buduarus. Į juos patekusiems lengva pasiklysti ir dėl edukaciniais pavadintų tikslų, ir dėl paslaugos kainos.
Biržų rajono švietimo ir kultūros įstaigų vadovai po darbinio pasitarimo susirinko į restoraną, kur vyko, anot renginio įkvėpėjos vicemerės Astros Korsakienės, „Kunigaikštienės edukacinė vakarienė“.
Ši praėjusią savaitę organizuota rajono kultūros ir švietimo viršūnėlių vadinamoji edukacija sukėlė daugybę klausimų. Vienas iš jų – kam atiteko neva už edukaciją rinkti pinigai. Kitas – ar nekonkuruoja su buvusia darboviete vakarienę pristačiusi buvusi muziejininkė. Ir trečia, kas iš tiesų apmokėjo savivaldybės įstaigų vadovų vaišes – gero restorano ruoštą kelių patiekalų vakarienę,
Artėjant Velykoms, prisiminta kalėdinė intencija?
Biržiečiai stebi didžiausių šalies politikų keliones, vaišes bei pasižmonėjimus teatruose. Visuomenė seka informaciją, kas už tokius žmones sumoka ir kada jie, leisdami mokėti kitiems už save, pažeidžia viešuosius ir privačius interesus bei galimai piktnaudžiauja tarnyba.
Dėl tokių dalykų teko aiškintis ne tik Seimo nariams, Vyriausybės atstovams, diplomatams, bet ir pačiam Lietuvos prezidentui.
„Ar panaši situacija nesiklosto Biržuose? Ar teisingi gandai, kad už rajono kai kurių biudžetinių įstaigų vadovų ir vicemerės vakarienę restorane sumokėjo kažkas, bet ne jie patys? Ar privačiai edukaciją vedusi buvusi muziejininkė nekonkuruoja su buvusia darboviete? Juk vienai buvusiai darbuotojai su muziejumi dėl panašių dalykų teko bylinėtis“, – temą laikraščiui siūlė biržiečiai.
Sklido ir gandai apie vakarienės pilyje intenciją. Esą tai vicemerės noras jai pavaldžių kultūros ir švietimo įstaigų vadovus suburti į neišsipildžiusį kalėdinį vakarėlį. Jis esą ir vicemerės veiklos gairėse, ir finansiškai biudžete buvęs numatytas, tačiau metų pabaigoje taip ir neįvyko. Priežastis – didžiulis prieššventinis vicemerės užimtumas.
Biržiečiai prisimena neseną istoriją, kai Dainiaus Korsako vadovaujamo Biržų technologijų ir verslo mokymo centro (TVMC) darbuotojai pilyje įsikūrusiame restorane surengė kalėdinį pobūvį. Kitą dieną jie visi (ne)dirbo nuotoliniu būdu.
Apie pobūvių vienijantį poveikį liudija ir D. Korsako sutuoktinės Astros iniciatyva praėjusį antradienį Biržų pilyje organizuota neeilinė vakarienė. Sutapimas ar ne, bet ketvirtadienį didelė dalis kunigaikštienės edukacijoje dalyvavusių įstaigų vadovų neatsiliepė skambinant telefonu. Vieni draugiškai vyko į seminarą, kiti – į knygų mugę.
Bendrų pasitarimų tradicija
Pastaruoju metu ugdymo ir kultūros įstaigų vadovai renkasi į bendrus pasitarimus. Idėja ir iniciatyva, kad kartu susitiktų švietimo ir kultūros įstaigų vadovai, priklauso vicemerei A. Korsakienei. Rajono kultūra ir švietimas (ir sportas) – jos atsakomybės sritis. Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriui laikinai vadovauja vyriausioji specialistė Loreta Baronienė.
Pasak ŠR kalbintų rajono švietimo ir kultūros lyderių, nei pilies arsenale, nei rūsyje kalėdinių sveikinimų nebuvę. Juolab kad prieš Kalėdas toks bendras susirinkimas vykęs Biržų „Aušros“ pagrindinėje mokykloje. Tiesa, ten esą kukliai pasėdėta prie kavos ir sausainių.
Pasak Švietimo, kultūros ir sporto skyriui vadovaujančios L. Baronienės, praėjusį antradienį pilies arsenale vykusiame pasitarime, kuris prasidėjo 15 valandą, ugdymo ir kultūros įstaigų direktoriai aptarė ataskaitas, kasdienius darbus, egzaminus, nacionalinius mokinių patikrinimus. Pasitarimą vedė vicemerė A. Korsakienė. Tarp dalyvių buvo ir jos sutuoktinis, Biržų TVMC direktorius D. Korsakas. Jo vadovaujama įstaiga yra ne savivaldybės, o ministerijos pavaldume. Svečias pristatęs Biržų TVMC bendradarbiavimo galimybes su žmonos kuruojamomis savivaldybės ugdymo įstaigomis.
Renginio metu arsenalo salėje muziejininkė Lina Kuncytė supažindinusi su muziejaus edukacinėmis programomis, kurias būtų galima parodyti vaikams.
Po pasitarimo, kuris baigėsi po 17 valandos, visi dalyviai ėjo į Biržų pilies rūsyje esantį restoraną „Pilies skliautai“.
L. Baronienė atsisakė įvardyti sumą, kiek vakaro dalyviai mokėjo už pasisėdėjimą restorane. Motyvuota tuo, kad tai esantis kiekvieno asmeninis reikalas.
Variacijos kunigaikštiškos vakarienės sąskaitų tema
„Patys už maistą mokėjome. Kiekvienas dėjosi, natūralu, jei nori pavalgyti“,- sakė Biržų „Aušros“ pagrindinės mokyklos direktorė Saulė Venckūnienė.
Ji teigė mačiusi, kad pinigus mokėjo ir vicemerės sutuoktinis D. Korsakas.
„Aš susimokėjau už save. O kas mokėjo už Korsakus, nežinau“, – juokėsi ŠR kalbintas Biržų Kaštonų pagrindinės mokyklos direktorius Dainius Žukauskas.
Anot Biržų kūno kultūros ir sporto centro direktoriaus Sigito Mitrochino, susibūrimui „Pilies skliautuose“ įstaigų vadovai rinko po 10 eurų.
„Aš anksčiau išėjau, kiti pasiliko“, – sakė S. Mitrochinas, nematęs, ir kas mokėjo už vicemerę ar jos sutuoktinį.
Biržų Kultūros centro direktorius Romas Lesevičius sakė, kad jis pats sumokėjo už maistą. Kas mokėjo už A. Korsakienę, jis nežino.
„Mačiau, kaip D. Korsakas kalbino vieną oficiantą“, – sakė R. Lesevičius.
Nepanorėję būti įvardytais pašnekovai kažkodėl linksmai reagavo, išgirdę klausimą, kiek kainavo trijų patiekalų vakarienė restorane, ir kiek teko pakloti iš savo kišenės.
„Taigi sakė mestis po dešimt eurų, tai ir viskas“, – nukirto vienas.
Anot jo, jei kas ir mokėjo savais, tai galimai tik už alkoholį. Kito nuomone, tai vakarienė kaip ir nieko nekainavusi – tie dešimt eurų buvę skirti edukacijai. Tai yra apie kunigaikščių patiekalus pasakojusiai moteriškei.
Į klausimą, ar skirtumas tarp dešimties eurų ir tikrosios patiekalų kainos galėjo būti padengtas savivaldybės biudžeto lėšomis, nuskambėjo atsakymai, jog teoriškai tai būti gali visko. Pasak vieno iš šnekintųjų, „svarbu, kaip apiforminsi“.
Pokalbiai sukosi praėjusį ketvirtadienį. Jie tęsėsi ir penktadienį.
Rinko į „linksmąjį iždą“, fazanams neužteko
Švietimo, kultūros ir sporto skyriui vadovaujanti L. Baronienė penktadienį jau buvo konkretesnė. Ji sakė, kad iš kiekvieno pasitarimo dalyvio Biržų švietimo pagalbos tarnyba (ŠPT) ir ji pati rinko pinigus – po 10 eurų.
„Pas mus yra „linksmasis“ iždas bendriems reikalams. Kartu jis yra ir liūdnasis – jei kam nutinka bėda. Šįkart į iždą buvo renkami pinigai dėl pasibuvimo restorane „Pilies skliautai“. Edukacija jį pavadinome, nes ŠPT darbuotoja Rima Binkienė papasakojo apie etiketą prie stalo, koks būdavo jis kunigaikščių laikais. Yra minčių, kad ji su mokiniais galėtų pravesti tokius užsiėmimus, supažindinti su kunigaikščių maistu, stalo etiketą pristatyti“, – kalbėjo L. Baronienė.
Iš dalyvių surinktais pinigais L. Baronienė teigė sumokėjusi už padengtą stalą.
„Pagal idėją turėjome valgyti kažką prašmatnaus. Net buvo mintis fazaną užsisakyti. Bet pagal pinigėlius negalėjome sau to leisti. Kas norėjo daugiau pavalgyti, papildomai užsisakė“, – kalbėjo skyriaus vedėja L. Baronienė.
Pasak laikinosios skyriaus vedėjos L. Baronienės, vicemerė A. Korsakienė jai padavė 20 eurų – už save ir už sutuoktinį D. Korsaką, kuris pristatė galimą bendradarbiavimą su bendrojo lavinimo mokyklomis.
„Nors galėjo už vyrą vicemerė Astra ir neduoti, nes ne visi mokyklų direktoriai dalyvavo. Tarkim, nebuvo gimnazijos direktoriaus“, – kalbėjo L. Baronienė.
Savivaldybės darbuotoją stebina susidomėjimas jų edukacine programa: „Tai pasibuvimas po darbo neoficialioje aplinkoje. Mezgame santykius, patys susimokėjome – kokia čia bėda?“
ŠPT darbuotojos edukacija – laisvalaikio užsiėmimas
„Tai nebuvo renginys. Tai buvo eilinis darbinis pasitarimas. Jis vyksta kas mėnesį – pusantro. Šie pasitarimai nėra įtraukti į renginių sąrašus“, – sakė vicemerė A. Korsakienė.
Rajono vadovė minėjo, kad restorane „Pilies skliautai“ vyko tik dalis susirinkimo.
„Jis vyko kaip edukacija. Buvo Kunigaikštienės degustacinė vakarienė. Ją pristatė Švietimo pagalbos tarnyboje dirbanti R. Binkienė. Ji edukaciją pravesti sutiko laisvalaikio metu“, – teigė A. Korsakienė.
Pasak vicemerės, darbe ji už šią vyksiančią edukaciją – degustaciją padavusi 10 eurų.
„Aš paklausiau, kiek kainuoja degustacija, man pasakė, kad 10 eurų, tiek ir padaviau. Mano sutuoktinis turėjo irgi tiek paduoti“, – sakė mero pavaduotoja.
Susidarė įspūdis, kad vicemerė jau buvo girdėjusi apie žurnalistų domėjimąsi vakarienės ir edukacijos tema.
„Už dviejų asmenų vakarienę susimokėjau pati pagal sąskaitą. Jei kam kyla įtarimų, turiu tai įrodantį dokumentą. Ar domina suma, ar nedomina? 50 eurų. Prie tų 10“, – teigė vicemerė.
Ji sakė, kad vakarienei po edukacijos pasiliko faktiškai visi įstaigų vadovai.
„Prieš tai buvo edukacinė dalis. Bet kai jau pradėjome valgyti, tai jau yra maistas, ir susimokėjome patys“, – sakė politikė.
Vicemerė kalbėjo apie pastaruoju metu rengiamus bendrus kultūros ir švietimo įstaigų vadovų susirinkimus. Jau seniai buvę aptarta, kad pastarasis, apie kurį kalbama, vyks muziejuje.
„Pastebėjau, kad kai kurių ugdymo įstaigų vadovai seniai buvę muziejuje“, – kalbėjo pavaldinių kultūra susirūpinusi politikė. Sakė, kad jai būtų smagu, jog dabar panašiame pasitarime savo planais pasidalytų Biržų turizmo ir verslo informacijos centras bei biblioteka.
Ir darbdaviams įtikt norisi, ir muziejaus gaila
Buvusi muziejininkė, prokuroro žmona Rima Binkienė šiuo metu dirba Biržų ŠPT karjeros specialiste. Šią tarnybą, kaip ir muziejų bei švietimo įstaigas, kuruoja vicemerė A. Korsakienė.
„Aš nevedu edukacijų laisvu laiku. Esu gidė, bet nesu išsipirkusi individualios veiklos pažymėjimo. Ten muziejus, Edita su Lina (direktorė E. Lansbergienė ir L. Kuncytė – red.) pristatė jų edukacines programas. O aš apačioje (pilies rūsyje esančiame restorane – red.) buvau kaip privatus žmogus. Pristačiau įstaigų vadovams, kaip mūsų krašto kunigaikščiams, Likėnų vandenį bei kunigaikščių maistą“, – kalbėjo R. Binkienė.
Buvusi muziejininkė teigė, kad seniau, dar dirbant muziejuje, jos vesta edukacinė programa dabar jau pervadinta. Buvusi muziejaus darbuotoja prisimena, kad anksčiau, kai ji vesdavo edukacijas apie kunigaikštienės vakarienę, ant stalo būdavo paruošti ir kepti fazanai, ir kiti patiekalai. Tačiau dabar ji tikino apie kunigaikščių patiekalus pasakoti negalinti, nes tokiu būdu konkuruotų su savo buvusia darboviete.
Šįkart, pasak R. Binkienės, restorane patiektas maistas nebuvo priderintas prie jos pasakojimo apie kunigaikštienės pomėgius. Už užstalės pasakojimą, pasak R. Binkienės, jai nemokėta.
„Kokie pinigai – aš jokių pinigų negavau. Jie restoranui mokėjo, ne man. Su juo buvo susitarę dėl visko“, – kalbėjo į (ne)eilinę situaciją „kaip privatus žmogus“ patekusi ŠPT darbuotoja R. Binkienė.
Neetiška muziejaus atžvilgiu
Biržų krašto muziejaus „Sėla“ direktorė E. Lansbergienė, paklausta, kas po pasitarimo vyko restorane „Pilies skliautai“, sakė, kad buvusi muziejininkė R. Binkienė pasakojo apie kunigaikščių valgius.
Meniu buvęs iš trijų patiekalų. Ant stalo buvo patiekti du patiekalai pagal pasakojimą – barščiai, kokius labai mėgo Barbora Radvilaitė, ir desertas – tortulis. Buvo ir trečiasis patiekalas, iš dalies galintis pretenduoti į kunigaikščių laikų gaminį, iš kurio kilo tradiciniai zrazai.
Pasak E. Lansbergienės, tuo metu, kai dirbo muziejuje, R. Binkienė vesdavo edukacijas apie kunigaikštienės vakarienę.
„Šiuo atveju, manyčiau, buvo neetiškai pasielgta muziejaus atžvilgiu. Iš esmės R. Binkienės pasakojimas buvo jai pas mus dirbant įstaigos sukurto produkto tęsinys. Apie tuos dalykus kalbėsiu su savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja ir paaiškinsiu, kodėl toks elgesys neetiškas mūsų įstaigos atžvilgiu. Manau, skyriaus darbuotojai to nesupranta. Visa minima programa yra muziejaus produkcija“, – kalbėjo E. Lansbergienė.
Šiuo metu muziejuje vedamos edukacijos apie kunigaikščių etiketą ir gyvenimą. Jei kas norėtų užsisakyti edukacijas su kunigaikščių maistu, jos būtų pratęsiamos ir restorane.
Muziejaus direktorė sakė už vakarienę nemokėjusi pinigų. Jai buvę paaiškinta, kad už viską jau apmokėta. Ji suprato, kad biudžeto lėšomis.
Kas ją apie tai informavo, E. Lansbergienė tiksliai neatsimena, nes turėjusi kitų reikalų, į vakarienę atėjo pavėlavusi.
Iš naujausios Biržų krašto istorijos
„Biržų krašto muziejus „Sėla“ savo lankytojams siūlo edukacinių užsiėmimų įvairovę. Viena iš naujausių – senosios aludarystės programa „Iš kunigaikštienės buduaro – tiesiai prie Jo Šviesybės stalo“. Programos metu ne tik išgirsite pilies tarnaičių pasakojimą, bet ir paragausite Radvilų virtuvės patiekalų“ (iš Biržų rajono savivaldybės 2020 metų turizmo sezono pristatymo).
Tuomet edukacinį užsiėmimą pristačiusi mero pavaduotoja A. Korsakienė dabar yra vicemerė.
Po buduarus vedžiojusios tarnaitės vaidmens atlikėja R. Binkienė tapo ugdymo įstaigos karjeros specialiste.
Jo Šviesybės stalas tapo buduarais žinomos Kunigaikštienės vakarienės vieta. Čia, sumokėję dešimt eurų, Biržų kultūros ir ugdymo įstaigų vadovai galėjo pasijusti mūsų krašto kunigaikščiais.
„Pristačiau įstaigų vadovams, kaip mūsų krašto kunigaikščiams, Likėnų vandenį bei kunigaikščių maistą“ (iš R. Binkienės prisiminimo apie Kunigaikštienės edukacinę degustacinę vakarienę).
Išklausius įvardytus ir nutylėtus, painius ir koreguotus kultūros bei ugdymo šviesulių istorijos liudijimus, abejonių Likėnų vandens ir edukacijos poveikiu neliko.
Kristina Grigaitė, Alfreda Gudienė