Jau daugiau kaip metai prabėgo nuo tragiškos kraštiečio režisieriaus Manto Kvedaravičiaus žūties. Jo vardas tinkamai pagerbtas gimtajame mieste – jam po mirties suteiktas Biržų miesto garbės piliečio vardas, jo vardu pavadinta miesto gatvė. Tačiau pastaruoju metu „Šiaurės rytų“ redakcija sulaukė žmonių pastebėjimų, kad jiems nepavyksta rasti M. Kvedaravičiaus gatvės navigacijos sistemose.
Biržiečiai stebisi, kad jau metai, kaip V. Montvilos gatvė pervadinta M. Kvedaravičiaus vardu, o jos nerodo turimi navigacijos prietaisai. Jie svarstė, kodėl taip yra. Gal savivaldybė kam nors nepateikė visų reikalingų duomenų?
Savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausiasis specialistas Mindaugas Vaivada paaiškino, kad visi duomenys ir sprendimai apie gatvių pavadinimų keitimus bei jų fizinių parametrų pasikeitimus yra teikiami VĮ „Registrų centras“. Anot specialisto, visos institucijos ir tarnybos Lietuvoje naudojasi „Registrų centro“ duomenimis. Pasak M. Vaivados, visi duomenys yra perduoti ir centro patikrinti. Žemėlapių ir planų sudarytojai taip pat turi duomenis gauti iš „Registrų centro“, nes šios institucijos informacija yra legatimi.
Iš tiesų, jei pažiūrėsime internete į lietuviškos kilmės žemėlapį maps.lt, tai ten Biržuose nesunkiai surasime Manto Kvedaravičiaus vardo gatvę. Yra ši gatvė ir kitose internetinėse platformose, kurios susietos su Lietuvos žemėlapiu.
Deja, tačiau pasaulinės IT milžinės „Google“ internete rodomame pasaulio žemėlapyje „Google Maps“ vietoj M. Kvedaravičiaus gatvės vis dar nurodyta V. Montvilos, o vietoj Broniaus Krivicko – Pergalės gatvės. Kaip dažnai šis žemėlapis atnaujinamas, nežinia, į „Šiaurės rytų“ paklausimą UAB „Google Lithuania“ kol kas neatsakė.
Tai kodėl navigacijos neranda M. Kvedaravičiaus gatvės? Galimos kelios priežastys. Jei navigacija sukurta „Google Maps“ žemėlapio pagrindu, atsakymas aiškus – jei baziniame žemėlapyje nėra tos gatvės, tai jos nebus ir navigacijoje. Kitas dalykas – navigacijos žemėlapių atnaujinimas, ypač automobilių navigacinėse sistemose. Tik naujuose automobiliuose jos atsinaujina per internetą automatiškai (arba rankiniu būdu). Senesniuose automobiliuose navigacijos žemėlapiuose fiksuota informacija yra tokia, kokia buvo ją įdiegiat. O metai bėga greit ir aplinka kinta.
Ta pati situacija ir su mobiliųjų telefonų navigacijos programėlėmis – viskas priklauso nuo to, koks naudojamas bazinis žemėlapis. M. Kvedaravičiaus gatvės nerasite nei „Google Maps Go“, nei „Waze“ navigacijose.
Bet yra ir gerų žinių. Kitas amerikietiškas gigantas „Apple Inc.“ yra sukūręs savo žemėlapių ir navigacijos programą „Apple Maps“, kuri yra jų mobiliuosiuose įrenginiuose. Jei turite mobilųjį iPhone telefoną, ten esančioje programėlėje surasite ir M. Kvedaravičiaus, ir B. Krivicko gatves.
Dar yra nemažai navigacijos programų, kurios remiasi OpenStreetMap duomenimis, kitaip tariant, laisvai prieinamais duomenimis kuriamu pasaulio žemėlapiu. Šioje platformoje sukurtame Lietuvos žemėlapyje taip pat yra mūsų minimos gatvės.