2023 m. konkurso taisyklės
Dešimtojo, jubiliejinio, konkurso proga kviečiame patirti eksperimentą: parašyti s e d o k ą – 6 eilučių eilėraštį, kurio vienas posmas tarsi klausimas, o kitas – atsakymas. Tai lyg dialogas, sudarytas iš dviejų haiku, lyg dviejų mylimųjų pokalbis, arba juoda-balta teiginiai. Japoniškos sedokos dar senesnės už haiku, ši poetinė forma beveik išnykusi, todėl jas atkurti, interpretuoti ypač įdomu ir netikėta!
Dalyvavimas
Laukiame sedokų iš visų Lietuvos kūrėjų! Nuo gegužės 27 iki liepos 27 dienos savo kurtą sedoką įkelkite į mūsų puslapį, arba siųskite konkursui@birzuhaiku.lt. Kūrinius skelbsime puslapyje www.birzuhaiku.lt, „Facebook“ puslapyje „Biržų haiku“ ir laikraštyje „Šiaurės rytai“.
Vertinimas
Konkursui pasibaigus, devyni vertintojai/vertintojų komandos išrinks labiausiai patikusias sedokas.
Kūrinius vertins
• Biržų savivaldybės komanda,
• Biržų muziejaus „Sėla“ komanda,
• Biržų Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos komanda,
• Biržų laikraščio „Šiaurės rytai“ komanda,
• Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto ekspertai,
• Vilniaus literatų namų atstovai,
• poetas, haiku kūrėjas Dainius Dirgėla,
• japonų literatūros specialistė Jurgita Ignotienė,
• konkurso organizatorė Rugilė Audenienė.
Apdovanojimai
Laimėtojus skelbsime rugpjūčio 1 dieną. Apdovanojimai vyks rugpjūčio 6 dieną Biržų pilyje. Devynis laureatus apdovanosime 30 eurų vertės knygyno „Pegasas“ dovanų čekiais.
Taisyklės tekstų autoriams
1. Dalyvauti gali visi Lietuvos kūrėjai.
2. Vienas dalyvis gali siųsti ne daugiau kaip 2 sedokas.
3. Siųsdami nurodykite vardą, pavardę, miestą ir savo kontaktus.
4. Pasirašydami slapyvardžiu, nurodykite savo tikrą vardą ir pavardę. Juos skelbsime, jei laimėsite.
5. Dalyvis atsako už kūrinio(-ių) autorystę, siųsdamas patvirtina, kad tai būtent jo darbas(-ai), ir duoda sutikimą jį skelbti „Biržų haiku“ puslapiuose, nekomerciniuose projektuose.
6. Konkursas vyksta nuo 2023-05-27 iki 2022-07-27 vidurnakčio.
Kas yra s e d o k a?
Štai kas apie sedokas mums žinoma: tai poetinė forma, kurioje, kaip ir haiku, svarbu skaičiuoti eilutes ir skiemenis. Sedoka turi 6 eilutes ir 38 skiemenis, o jų skaičius išdėstomas taip: pirmojo posmo 3 eilutėse 19 skiemenų (5-7-7); antrojo posmo 3 eilutėse 19 skiemenų (5-7-7).
Tai tarsi klausimas – atsakymas. Arba mylimųjų dialogas. Pirmasis posmas gali būti vieno mylimojo klausimas, antrasis posmas yra kito atsakymas; taigi tradiciškai tai yra meilės eilėraštis. Manoma, kad sedoka prasidėjo nuo dviejų žmonių, kurie deklamavo po pusę eilėraščio arba skaitė juos klausimų-atsakymų stiliumi. Sedoka gali būti ir vienas teiginys bei jam prieštaraujantis atsakymas. Taip pat – pažiūrėjimas į vieną ir tą patį reiškinį iš dviejų skirtingų pusių. Kaip ir folkloro dainose, sedokose gali pasikartoti pirma eilutė. Sedoka gali būti melancholiška mylimųjų patirtis, emocingi teiginiai, juokingi pastebėjimai.