Praėjusį šeštadienį Biržuose gyvenančiai gausiai ir gražiai karo pabėgėlių iš Ukrainos šeimai teko minėti liūdną sukaktį. Suėjo vieneri metai, kai jie nuo rusų pradėto karo siaubo atvyko į Biržus. Daugiavaikė šeima atvyko su trimis vaikais. Prieš keturis mėnesius Lietuvoje jiems gimė mergytė.
Ukrainiečiai džiaugėsi radę mūsų šalyje išsvajotą ramybę. Deja, ją sudrumstė kaimynystėje gyvenantys žmonės. Jie ne tik dažnai kelia triukšmą. Neseniai įvykusių išgertuvių metu ukrainiečiai buvo priversti klausytis užgauliojimų, raginimų grįžti atgal į savo šalį. Negana to, karo pabėgėliai išgirdo jų tėvynę niokojančios Rusijos himną, kurį užtraukė mūsų tautiečiai.
Bandė įsikurti kaip namuose
Anastasija Kurta su sutuoktiniu ir trimis vaikais bute Vytauto gatvėje, Biržuose, gyvena jau kelis mėnesius. Vienas suaugęs sūnus įsikūrė atskirai kitame Lietuvos mieste. Anastasijos vyras dirba vienoje Biržų automobilių remonto įmonėje. Ji pati sako esanti irgi „įdarbinta“ visai parai – dirba mama.
Paaugliai vaikai lanko Biržų miesto mokyklas, sako, kad čia jiems sekasi gerai. Ukrainiečiai džiaugiasi, kad lietuviai juos pasitiko draugiškai, niekada neatsakė padėti ir iki šiol visuomet sulaukdavo supratingumo.
Vos atvykusi į Lietuvą šeima apsigyveno Biržų technologijų ir verslo mokymo centro bendrabutyje. Čia gyvenant šeimai gimė dar viena dukrytė, kuriai dabar jau keturi mėnesiai.
Vėliau ukrainiečiams buvo pasiūlytas miesto centre butas, kuriame 30 metų niekas negyveno. Padedant Biržų rajono savivaldybės darbuotojai Sandrai Balčiūnienei, į butą buvo įvesta elektra, šeima jį pasiremontavo. Prieš kelis mėnesius karo pabėgėliai apsigyveno naujame būste ir džiaugėsi, kad pagaliau jaučiasi, kiek įmanoma, kaip namuose. Ukrainoje, bombarduojamame Berdianske, iš kur jie atvyko, liko didelis šeimos namas.
Liepė važiuoti ten, iš kur atvykę, ir ieškoti savo teisių
Skaudus ir visas širdies jautriausias stygas palietęs konfliktas nutiko praėjusią savaitę.
Pas kaimynę, gyvenančią bute, esančiame kitame aukšte, virš ukrainiečių būsto, iš užsienio atvažiavo paviešėti dukra su žentu.
Kaimynų bute prasidėjo triukšmas, buvo akivaizdu, kad ten švenčiama.
Anastasija sakė, kad tame bute triukšmaujama jau ne pirmą kartą. Tačiau anksčiau į kaimynę ji nesikreipė, nes tiesiog nenorėdavo konfliktų.
Tačiau šįkart buvo kitaip. Triukšmas buvo toks didelis, kad nubudo miegoję vaikai. Laimė, pavargęs po darbo Anastasijos sutuoktinis buvo kietai įmigęs ir nieko negirdėjo. Jeigu šis būtų išgirdęs tai, ką teko išklausyti jo žmonai, galėjo įsiplieksti rimtas konfliktas.
Prieš 24 valandą ukrainietė pasibeldė į buto, kuriame buvo keliamas triukšmas, duris. Jas atidariusios moters Anastasija paprašė nustoti triukšmauti, nes jie negali miegoti. Priešingu atveju pasakė turėsianti kviesti policijos pareigūnus.
„Mane išklausė, nieko nesakė, uždarė duris. Tuomet išėjo į balkoną ir pradėjo šaukti, keikti mane, grasinti. Liepė važiuoti atgal į Ukrainą ir ten rodyti savo teises. O vienu metu užgiedojo Rusijos himną“, – apie tai, kas vyko tą naktį, pasakojo ukrainietė.
Moteris pateikė ir įrodymus – telefonu padarytus įrašus.
Kaimynai prisibijo?
Anastasiją labiausiai nustebino tai, kad taip elgėsi ne tik lietuvės, bet ir ukrainietiškai kalbėjęs vyriškis. Moteris sakė supratusi, kad tai kaimynės žentas.
Jai buvo keista ir tai, kad kaimynų balkone keliamą triukšmą iki paryčių galėjo girdėti ir kiti daugiabučiame name gyvenantys žmonės. Tačiau nė vienas neišėjo paprašyti agresyviai nusiteikusių žmonių nusiraminti ar net neiškvietė policijos.
„Kaimynai, matyt, tų žmonių tiesiog prisibijo ar privengia. Manau, kad normalūs žmonės taip nesielgia. Bet esmė ta, kad gyvenime viskas visuomet bumerangu sugrįžta“, – kalbėjo Anastasija. „Mes niekam nieko blogo nedarėme“, – priblokšta kaimynų ir jų svečių elgesio kalbėjo keturių vaikų mama.
Tikisi taikaus sugyvenimo
Vytauto 42 daugiabučio gyvenamojo namo bendrijos pirmininkas Almantas Aukštikalnis žino, kad pas triukšmą kėlusią moterį pastarosiomis dienomis atvažiavo Anglijoje gyvenanti jos dukra su žentu.
„Buto šeimininkės balsas labai skardus, o jei pasivaišina, tai jis dar garsesnis pasidaro. Ji mėgsta ilgai pasėdėti, pavakaroti“, – kalbėjo bendrijos pirmininkas.
Jam atrodo, kad netgi jei ir svečių sulaukta, reikėtų jausti ribas, kada galima triukšmauti.
Jis sakė dažnai pasikalbantis su neseniai name apsigyvenusia ukrainiete. Ji ir anksčiau skundėsi, kad kaimynystėje triukšmaujama. A. Aukštikalnis po paskutinio incidento klausinėjo kaimynų, kas nutiko, bet visi kaip susitarę tikino naktį nieko negirdėję.
Pasak bendrijos pirmininko, ukrainiečių šeima jokių problemų nekelia. Jai kuriantis jis irgi pagelbėjo, nes bute buvo 30 metų negyventa, reikėjo daug ką sutvarkyti.
A. Aukštikalnis tikisi, kad nesutarimus pavyks išspręsti, ir ateityje namo gyventojai taikiai sugyvens.
Namuose vaikščios su aukštakulniais
Buto, kuriame buvo triukšmaujama, savininkė pensininkė Lida Ribinskienė sakė gyvenanti viena. Balių nekelianti. Tiesa, sulaukianti svečių – giminaičių ir draugų.
„Aš gi suprantu, kad apačioje pas kaimynus mažas vaikas, visuomet stengiuosi vaikščioti tyliai ir svečius perspėju“, – kalbėjo moteris.
Tiesa, moteris neslėpė, kad minėtą vakarą tikrai sulaukusi kaimynės vizito su prašymu elgtis ramiau.
„Aš nuėjau į kitą kambarį, 12 valandą nuėjau miegoti. O dukra su žentu išėjo į balkoną. Gal jie papykę kažką ir pasakė ant jų, balkone paburbuliavo“,- kalbėjo L. Ribinskienė.
Moteris sakė, kad jos dukra su vyru ukrainiečiu gyvena Anglijoje. Paklausta, ar jos vaikams būtų smagu, jei anglai ragintų išvykti iš šalies, pašnekovė neslėpė, kad tokių pasiūlymų jie ten sulaukiantys.
„Žinoma, kad nemalonu“, – pripažino ji.
Pašnekovė tikino, jog nei ji, nei artimieji negiedojo Rusijos himno. Mat ne tik jo, bet ir Lietuvos himno moteris teigė nemokanti.
L. Ribinskienė sakė, kad dėl jos elgesio niekada gyvenime nebuvo iškviesti policijos pareigūnai. Ir šį kartą moteriai atrodė, kad nieko tokio nepadarė. Visą kaltę prisiėmė jos dukra Sandra.
„Kiek žinau, pirmą kartą nusižengus policija turėtų skirti įspėjimą, o jai iškart skyrė didelė baudą“,- stebėjosi kaltininkės mama.
Sykiu ji prisipažino labai supykusi ant besiskundžiančių kaimynų ir, anot jos, ukrainiečių šeima dienomis ramybės tikrai nebeturės.
„Tyčia apsimausiu aukštakulnius ir vaikščiosiu po namus. Tegul klausosi“, – grasino ji.
Anksčiau L. Ribinskienė sakė aukodavusi ukrainiečiams, bet dabar ji to niekada nebedarysianti.
Bauda dėl viešosios tvarkos pažeidimo
Panevėžio vyriausiojo policijos komisariato atstovė ryšiams su visuomene Odeta Jukniūtė informavo, kad dėl minėto įvykio 1979 metais gimusiai biržietei surašytas administracinės teisės pažeidimų protokolas dėl viešosios tvarkos pažeidimo. Ji turi per dvi savaites sumokėti 40 eurų baudą. Jei laiku nesumokės, turės pakloti 80 eurų.
Skatina priešiška šalis
Biržų rajono savivaldybės tarybos narys Giedrius Mociūnas žinomas kaip žmogus, jau daugiau nei dešimtį kartų buvęs Ukrainoje su pagalbos kroviniais. Tad jis gerai žino situaciją ne tik okupantų niokojamoje šalyje, bet ir Lietuvoje.
„Nepakantumas ukrainiečiams augs. Tai faktas. Ir ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Šį naratyvą prieš juos skatina šalis – agresorė. Rusų specialiosios tarnybos dažniausiai per specialius tinklus skleidžia, kad dėl atvykstančių ukrainiečių kenčia mūsų gerovė, netenkame socialinių garantijų. To tikslingai siekiama“, – sakė G. Mociūnas.
Politikas svarstė, kad tokiems propagandos pasireiškimams turėtume sukurti nepakantumo atmosferą.
„Turime išsiugdyti kritinį mąstymą, pasitikrinti, ar visuomet mus pasiekia patikima informacija, ypač per socialinius tinklus. Jie dažnai naudojami rusų propagandai skleisti“, – kalbėjo pašnekovas.
Savivaldybės tarybos narį stebina, kad biržiečiai matydami propagandos skleidimą, bandymus supriešinti visuomenę laikosi „nesikišimo“ politikos. Jis nepritaria tokiam elgesiui, kai žmonės, stebintys nepakantumo apraiškas, kiša kaip stručiai galvą į smėlį.
„Turėtume į viską žiūrėti racionaliai, bet sykiu neleisti mūsų supriešinti su ukrainiečių tauta“,- sakė Giedrius Mociūnas.