Trečiadienį VšĮ Biržų ligoninė sulaukė gausaus vietos politikų būrio. Rajono savivaldybės tarybos nariai susirinko čia savo akimis pamatyti, kaip ir kas pasiekta atnaujinant ligoninės patalpas, įrangą, išklausyti ir paklausinėti Biržų ligoninės vadovą apie esamą padėti, planus bei perspektyvas. Jie pamatė derinamą kompiuterinį tomografą ir išgirdo ligoninės vadovo prašymą skirti pinigų gydymo įstaigai remontuoti.
Susitikime dalyvavo savivaldybės meras Kęstutis Knizikevičius, mero patarėjos Lilija Vaitiekūnienė bei Toma Karvelytė – Janulionienė. Atėjo 11 savivaldybės tarybos narių. Drausmingiausiai susirinko socialdemokratų frakcija – iš septynių narių nedalyvavo tik vienas. Kitos tarybos frakcijos atsiuntė po vieną narį, o valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovų nebuvo visai.
Naujausias ligoninės aparatas
Ligoninės direktorius Petras Bimba pokalbį pradėjo nuo svarbiausio paskutiniojo įsigijimo – kompiuterinio tomografo. Jam buvo paruoštos patalpos, aparatas sumontuotas, dabar yra derinamas. Anot vadovo, tikimasi, kad per mėnesį aparatas pradės funkcionuoti. Tomografas įrengtas buvusiame Vaikų skyriuje, čia praplėtus, suremontavus ir pritaikius patalpas.
Tarybos nariai iškart pasidomėjo, ar yra juo pasirengęs dirbti personalas. Anot P. Bimbos, vienas specialistas važinėja iš Panevėžio, o rugpjūčio mėnesį įdarbinta dar viena jauna specialistė, kuri specializuojasi dirbti su kompiuteriniais tomografais. Tomografo nuotraukų aprašymui kol kas ketinama sudaryti sutartis su kita gydymo įstaiga, turinčia to profilio gydytojus specialistus. Po poros metų šį darbą turėtų perimti jaunas gydytojas, kuris dabar mokosi rezidentūroje.
Kas mokės už tyrimus
Kitas politikų klausimas – dėl tyrimų apmokėjimo iš Ligonių kasų.
Anot P. Bimbos, dėl stacionaro ar Priėmimo skyriaus pacientų kaip ir viskas aišku. Kol kas nežinia, kaip bus apmokami ambulatoriniai tyrimai, kai siuntimą išrašys poliklinika ar, tarkime, Šeimos gydytojų centras.
„O ką daryti pacientui su siuntimu iš kitos Biržų gydymo įstaigos, jei Ligonių kasos ambulatorinių tyrimų neapmokės?“ – klausė tarybos narys Audrius Jukna. Anot P. Bimbos, dabar dar anksti apie tai kalbėti, kol nėra aiškaus atsakymo iš Ligonių kasų, koks finansavimas bus skirtas. Jei ligonių kasos neapmokėtų, tuomet tyrimas gali būti mokamas arba pacientai galėtų kreiptis į kitas gydymo įstaigas, kur šią procedūrą Ligonių kasos padengia.
Tarybos narys Dalius Drevinskas samprotavo, jog būtų labai gerai, jog vienoje iš aplinkinių ligoninių – Biržų, Pasvalio ar Rokiškio – atsirastų magnetinio rezonanso tyrimo prietaisas. Anot P. Bimbos, kompiuterinis tomografas gautas su tokiu vargu, kad apie magnetinio rezonanso prietaisą ir kalbėti neverta. „Nebent pats prezidentas čia įsikištų“, – pastebėjo ligoninės vadovas.
Svečiai apžiūrėjo suremontuotą pirmąjį ligoninės aukštą, tačiau į naująjį tomografą pasižiūrėti galėjo tik pro specialų langą. Vyko testavimo darbai, dirbo derintojai ir aparatas veikė, todėl užeiti į patalpą buvo nevalia. Direktorius sakė, jog baigus suremontuoti koridorių, ten atsiras okulisto kabinetas.Vadovas parodė ir naujai įrengtą hidromasažinį volą, kuris atstoja vieną masažuotoją. Anot P. Bimbos, fizioterapijos paslaugas planuojama sukoncentruoti pirmajame pastato aukšte.
Bus du priėmimai
Ateityje turi plėstis ir Priėmimo skyrius. Nuo 2027 metų pagal reikalavimus turi veikti atskiras priėmimas infekuotiems ir infekcija įtariamiems pacientams, atsirasti atskiros izoliacinės palatos, procedūrinis kabinetas. „Mes šių pacientų negydysime. Yra steigiami infekcijų centrai, toks bus ir prie Panevėžio ligoninės. Mes žmones priimsime, suteiksime pagalbą, kol bus galima transportuoti į centrą“, – sakė P. Bimba. D. Drevinskas pastebėjo, kad skyriuje tam reikės daug naujo personalo. Direktorius P. Bimba sakė, jog užteks dabar priėmime dirbančių žmonių, reikalui esant į pagalbą bus pasitelkti darbuotojai iš kitų skyrių.
„Senelių vaikų darželis“
Antrajame ligoninės aukšte vyksta remontas. Jis perskirtas laikina siena. Vienoje pusėje veikia konsultacinė poliklinika, o likusioje aukšto dalyje už ES fondų lėšas įrengiamas Dienos geriatrijos skyrius. „Senelių vaikų darželis“, – mikliai perkrikštijo skyriaus pavadinimą politikė Audronė Garšvaitė. Čia bus įrengtos trys palatos, gydytojų ir fizioterapijos kabinetai, kambariai užsiėmimams ir pratyboms. Dienos stacionare bus šešios vietos.
Politikams pasirodė, kad konsultacinei poliklinikai yra skirta mažokai vietos, be to, ši dalis prašosi remonto. Direktorius P. Bimba sakė, kad vietos užteks. O lėšų remontui ligoninė neturi, todėl viliasi, kad prie šios dalies remonto finansiškai prisidės savivaldybė.
Kas kalba, o kas dirba
Politikai pro praviras duris žvilgterėjo į Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyrių ir pakilo į trečiąjį aukštą, kur veikia Chirurgijos ir ortopedijos traumatologijos skyrius. Šis skyrius taip pat laukia remonto. Anot P. Bimbos, planuojama pirmiausia baigti tvarkyti 1 ir 2 ligoninės aukštus, o tuomet imtis šio skyriaus remonto. Politikai klausinėjo apie palatų ir lovų būklę, domėjosi, ar visur įvesta deguonies padavimo sistema, kokios būklės yra dušų ir tualetų patalpos.
A. Jukna domėjosi, kokia būtų šio skyriaus remonto kaina. Pasak direktoriaus, tai nesunku pasakyti. Terapinio skyriaus remontas kainavo truputį daugiau kaip 300 tūkst. eurų, panaši suma būtų remontuojant ir šį aukštą.
„Daliau, o ko tu nieko nešneki, aš už tave turiu čia pasakoti apie tavo skyrių?“ – kreipdamasis į tarybos narį gydytoją Dalių Jakubėną klausė P. Bimba. „Aš jau vieną išoperavau, kol jūs čia pliurpiate. Dabar antra bobutė laukia“, – atšovė žodžio kišenėje neieškantis gydytojas.
Geri prisiminimai ir reklamos trūkumas
Pasižvalgę po ketvirtąjį aukštą, kuris jau renovuotas ir čia veikia Vidaus ligų skyrius, paklausinėję direktorių apie šildymą, elektros suvartojimą bei dabar diegiamos saulės jėgainės galimybes, trūkstamą ar susidėvėjusią chirurginę įrangą ir aparatūrą, patys ištvermingiausi politikai su direktoriumi dar pasuko į Ginekologijos skyrių. „Mano prisiminimai apie šį skyrių labai geri“, – konstatavo politikė Audronė Garšvaitė. Svečiai čia ilgai neužtruko, žvilgterėjo į dvi vaikams skirtas palatas.
A. Jukna domėjosi, koks ir nuo ko priklauso ligoninės personalo atlyginimas, ypač slaugytojų ir jų padėjėjų. „Aš čia girdėjau, kad mes per mažai reklamuojame savo Ginekologijos skyrių. Atlieka čia viską, ko reikia, o moterys nežino. Viešojoje erdvėje trūksta informacijos“, – sakė A. Garšvaitė.
Baigiantis susitikimui, direktorius P. Bimba dar kartą pabrėžė, kad ligoninė savo jėgomis ir lėšomis nepajėgi atlikti didelės apimties skyrių remonto, todėl prašo savivaldybę pagal galimybes prisidėti prie ligoninės sutvarkymo.