Biržuose dirbančių sveikatos priežiūros įstaigų vadovai teigiamai vertina įstatyminius pokyčius, kad šeimos gydytojų komandose dirbantys slaugytojai nuo kitų metų pacientus galės konsultuoti savarankiškai.
Kaip nurodoma Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pranešime, nuo kitų metų pradžios slaugytojas pagal savo kompetenciją galės įvertinti paciento sveikatos būklę, paskirti tyrimus ir suteikti kitas paslaugas, o esant poreikiui – nukreipti pacientą pas šeimos gydytoją.
Slaugytojai ir toliau dirbs šeimos gydytojo komandos sudėtyje, ir pacientai, kaip ir iki šiol, turės registruotis pas šeimos gydytoją. Tačiau, įvertinęs priežastį, dėl kurios kreipiasi pacientas, šeimos gydytojas galės nukreipti pacientą slaugytojo konsultacijai.
ŠR domėjosi, kaip tokią naujovę vertina Biržų savivaldybės poliklinikos bei privačių įstaigų – Biržų šeimos gydytojų centro ir „Medicinos namų“ Biržų klinikos vadovai.
Ambulatorinių konsultacijų teikimas – slaugytojoms ne naujiena
„Aš manau, kad pas mus šeimos gydytojų centre ambulatorinės slaugytojo konsultacijos yra teikiamos jau ir dabar, kadangi slaugytojos betarpiškai dirba komandoje su šeimos gydytoju“, – sako UAB „Biržų šeimos gydytojų centras“ direktorė, šeimos gydytoja Elena Šakelienė.
Direktorė sako, kad nuo 2024 m. sausio 1 d. įteisinus savarankiškas ambulatorines slaugytojų konsultacijas, pacientai galės greičiau gauti nesudėtingas sveikatos priežiūros paslaugas, kurioms pakanka slaugytojų kompetencijos. Svarbu, kad slaugytojos pačios fiksuos savo atliekamą darbą e-sveikata informacinėje sistemoje.
„Slaugytojų turimos licencijos ir įgyta kompetencija joms leidžia ne tik taikyti slaugos procedūras ir priemones, bet ir vertinti paciento sveikatos būklę, konsultuoti bei teikti rekomendacijas, vykdyti lėtinėmis ligomis sergančių pacientų sveikatos būklės stebėseną, paskirti tyrimus ir vertinti jų rezultatus, atlikti vaikų ir suaugusiųjų profilaktinius patikrinimus, skiepijimą, naujagimių priežiūrą, teikti kitas paslaugas. Slaugytojas taip pat galės skirti medicinos pagalbos priemones, naudojamas slaugai, tačiau išrašyti vaistus arba pratęsti jų skyrimą galės tik išplėstinės praktikos slaugytojas (įgijęs aukštąjį slaugos išsilavinimą)“, – sako Biržų šeimos gydytojų centro vadovė E. Šakelienė.
Padės pacientams greičiau gauti paslaugą
„Mūsų klinika teigiamai vertina naują įstatyminį pokytį, kad plečiamos slaugytojų kompetencijos“, – sako ŠR kalbintas UAB „Medicinos namai šeimai“ direktorius Vytautas Jakubauskas. – Slaugytojos visuomet dirbo šeimos gydytojo komandoje ir atliko daug funkcijų. O įteisinus naujas papildomas funkcijas, pacientai greičiau gaus reikiamas paslaugas. Mūsų nuomone, papildomoms funkcijoms mūsų klinikos darbuotojai tikrai turi reikiamų kompetencijų ir kompetentingai padės šeimos gydytojams sprendžiant pacientų problemas. Norime pabrėžti, kad pacientai ir toliau lankysis pas šeimos gydytojus ir galės su jais konsultuotis kaip iki šiol. Tačiau pacientai tam tikras pagal kompetencijas reikalingas paslaugas galės gauti greičiau, pavyzdžiui, tam tikrų tyrimų paskyrimą ir aptarimą, tam tikrus profilaktinius patikrinimus ir pan.
Džiaugiamės, kad Biržų klinika „Medicinos namai“ yra gerai vertinama Biržų krašto gyventojų. Mūsų klinikoje paslaugas teikia ne tik šeimos ir vaikų ligų gydytojai, odontologai, kurie ir protezuoja, bet ir kitų sričių specialistai: ginekologė, chirurgas, LOR gydytoja, traumatologė, kardiologė ir kiti specialistai“.
Gydytojo ir slaugytojo tandemas – vertybė
Biržų savivaldybės poliklinikos direktoriaus Luko Kalninio pastebėjimu, daugelis džiaugiasi „susiderinusiu“ bei puikiai savo pacientus pažįstančiu šeimos gydytojo ir slaugytojo tandemu. „Slaugytojos atlieka nemažai funkcijų, padeda šeimos gydytojui rūpintis pacientais, bet slaugytojo darbas dažnai lieka nepastebimas, mažai fiksuojamas dokumentuose.
Aiškesnis slaugytojų konsultacijų reglamentavimas ne tik sustiprins slaugytojo vaidmenį šeimos gydytojo darbe, bet ir atneš daugiau atsakomybių. Vis tik pagrindinis vaidmuo ir procesų koordinavimas išliks šeimos gydytojo rankose. Svarbu, kad šituo slaugytojų kompetencijų sustiprinimu patikėtų ir tie pacientai, kurie nusistatę klausyti tik gydytojo rekomendacijų ir nurodymų“, – sako poliklinikos vadovas L. Kalninis.
Direktorius akcentuoja, kad sėkmingo darbo pagrindu ir toliau išliks komandinis gydytojo ir slaugytojo darbas, darbų pasidalijimas.
„Prie pokyčių bus svarbu prisitaikyti visiems: gydytojams, slaugytojams, pacientams ir įstaigos administracijai, sudarant palankesnes sąlygas savarankiškoms slaugytojų konsultacijoms“, – įsitikinęs Biržų savivaldybės poliklinikos direktorius.
Turi didėti ne tik atsakomybė, bet ir atlygis
Visi trys ŠR kalbinti Biržuose veikiančių sveikatos priežiūros įstaigų vadovai neabejoja, kad slaugytojų atlygis privalo būti adekvatus atliekamam darbui ir atsakomybei. O šių dalykų apimtys, įsigaliojus minėtoms SAM nuostatoms, dar labiau išauga.
„Tikimės, kad apmokėjimas už slaugytojų darbą nuo kitų metų taip pat keisis“, – sako UAB „Medicinos namai šeimai“ direktorius Vytautas Jakubauskas.
„Atlyginimų dydį reguliuoti būtina, o tai priklauso nuo įstaigos vadovo. Kita vertus, pasikeitus slaugytojų darbo reglamentavimui, SAM turi perskaičiuoti balus, pagal kuriuos skaičiuojamas pacientų aptarnavimo įkainis. Tai tokiu atveju slaugytojų atlyginimo didinimas priklausys jau ir nuo Ligonių kasų“, – sako Biržų šeimos gydytojų centro direktorė E. Šakelienė.
Pasak savivaldybės poliklinikos direktoriaus L. Kalninio, kelti atlygius slaugytojoms norėtųsi jau dabar, tačiau reikia palaukti, kol Ligonių kasos perskaičiuos pacientų aptarnavimo įkainius.
„Kad būtų lėšų tų atlyginimų kėlimui“, – sako poliklinikos direktorius L. Kalninis.
Biržiečių slaugytojų mintys
Biržietės slaugytojos išsakė įvairių minčių ir linksmai juokaudamos, ir ironiškai. Apie būsimus pasikeitimus ŠR šnekintos slaugytojos kalbėjo gyvai, entuziastingai, tačiau su anonimiškumo sąlyga.
„Kaip vertinam būsimus pasikeitimus? O tai ką mes iki šiol darom? Tik atlyginimai nuo gydytojų labai skiriasi. Tai ką jau daktarai pasakys, tą dirbsim ir toliau“.
„Koks čia gali būti ligonių konsultavimas. Su bobutėmis galim ir šiaip pasikalbėti, ką mes ir darom. Bet tik ne gydymo klausimais. Namie su savo bobutėmis galime eksperimentus daryti, bet ne sveikatos priežiūros įstaigoje“.
„Galiu su seneliais pasikalbėti, jie bus dėkingi už patarimus, bet kaip jiems gydytis, žmonės jau norės, kad pasakytų daktaras“.
„Apie kokius tyrimų skyrimus kalbat? Nieko mums nebereikia skirti – ligoniai patys ateina ir pasako, ko jiems reikia. O jei pasiūlome tai, kas, mūsų manymu, būtina, ligoniai atšauna, kad jiems to nereikia“.
„Tai tikrai gera tvarka bus – yra slaugytojų, kurios labai nori daktarauti. Jos viską žino, ligonius pažįsta, už atvažiuojančius gydytojus viską padaro – šitie tik šypsosi dirbdami su tokiomis profesionalėmis. Norėjo būti gydytojomis, tačiau mokslų nebaigė, tai dabar galės daktarauti. Ir jokio čia nebus iš jų pusės nepasitenkinimo!“
„Įdomu tik viena – kas prisiims atsakomybę, jeigu bus pacientų skundų arba jeigu atsitiks „nugydymas“? Tai gal kokia ritualinių paslaugų įmonė, atsidėkodama už klientus, padės atlygint žalą?“
„Durnių durniai tie, kas tokius dalykus sugalvoja“.
„Oi, kiek jau mes turėjom tų naujovių, o mokymų – jokių. Tai svarbiausias klausimas šiuo atveju bus dėl atsakomybės“.