Vėlyvą antradienio popietę pro Biržus praūžusi intensyvi liūtis užtvindė ir miesto gatves, ir socialinius tinklus. Biržai dėmesio sulaukė net iš vieno didžiausių šalies naujienų portalų, kuriame buvo minimi skęstantys automobiliai, kas, teisybės dėlei, prasilenkė su realybe. Visgi problemų Biržuose dėl lietaus nuotekų surinkimo tinklų yra. Jos nei dangstomos, nei operatyviai sprendžiamos.
Papylė kaip iš kibiro
Pro Biržus praslinko ne tik debesys su gausiais krituliais, bet ir škvalas. Per keliolika minučių iškrito beveik 12 milimetrų kritulių.
„Toks kritulių kiekis nėra kažkas įspūdingo, tačiau, įvertinant tai, per kokį laiką jis iškrito, tai galima liaudiškai sakyti, kad iš tikro pylė kaip iš kibiro. Nenuostabu, kad visur kilo potvynis nes momentinis kritulių kiekis buvo didelis. Be to, fiksuota ir ledų kruša. Įdomu tai, kad smarkiai kliuvo Biržams, aplink liūtis praslinko arba buvo nedidelė“, – sakė Biržų meteorologijos stoties orų stebėtojas Bronius Medinis.
Gausus lietus užtvindė gatves, kai kurios Biržų miesto vietos buvo sunkiau pravažiuojamos. Tiesa, po gero pusvalandžio vanduo subėgo į lietaus nuotekų tinklus, gatvėse balos dingo.
Neperduoti tinklai
Apie lietaus metu greitai užtvinstančias gatves bendrovė „Biržų vandenys“ žino. Problemų su lietaus nuotekų sistema yra tiek techninių, tiek biurokratinių.
„Gausesnio lietaus metu gatvės patvinsta dėl lietaus nuotekų sistemų. Vamzdynai kloti seniai, vamzdynų diametrai nėra dideli ir jie nepajėgūs vienu metu surinkti gausių kritulių. Tiesa, antradienio liūtis buvo tokia gausi, kad jokia sistema nebūtų jos aptarnavusi. Be to, toks gausus lietus į vandens šulinėlių surinkimo groteles suneša visas žiedadulkes, gatvės dulkes bei šiukšles ir jas užkemša. Ką vakar stengėmės daryti, tai pirmiausia patikrinti probleminių vietų šulinėlius. Taip pat daugiau dėmesio skyrėme vandens valymų įrenginiams, nes dalis lietaus nuotekų patenka į kanalizaciją ir esant tokiam pikui labai išauga avarijų rizika vandens valymo įrenginiuose“, – sakė įmonės „Biržų vandenys“ vadovė Edita Barkauskienė.
Anot jos, lietaus nuotekų sistemos priežiūrą stabdo ir biurokratinės kliūtys.
„Problema ta, kad „Biržų vandenims“ formaliai vandens nuotekų sistemos nėra perduotos. Jei tiksliau, perduota labai maža jų dalis. Todėl mes negauname lėšų jų priežiūrai, negalime planuoti ir jų atnaujinimo. Procesas lėtas ir užstrigęs rajono administracijoje. Tiesa, pažadėta, kad iki šių metų pabaigos didelė dalis pereis mūsų žinion. Tačiau kol kas to nėra. Žinoma, kad esant tokioms situacijoms problemas sprendžiame, bet kiekviena liūtis yra tarsi priminimas, kad procesus reikia skubinti“, – kalbėjo E. Barkauskienė.
Projekte – viena, realybėje – kita
Kiekvieną gausų lietų labai gerai pajunta Rotušės gatvės pabaigoje patalpas turintis verslininkas Virginijus Undzėnas, nes jo pastatų kieme išsyk atsiranda didžiulė bala.
Visas nuo gatvių surinktas lietus keliauja požeminiais tinklais į Agluonos upę. Tiesa, prieš patekdamas į upę vanduo turi praeiti pro naftos produktų gaudyklę. Ji nespėja aptarnauti vandens.
„Antradienio liūties galime neskaityti, bet problema yra sena ir per kiekvieną gausesnį lietų ne tik mano kiemas plaukia. Užsikemša visa sistema. Atrodo, viskas aišku: iškasei, pakeitei dalį vamzdžio ir problema bus išspręsta, arba bent jau sistema taps ne tokia jautri. Aš net vamzdžio kažkada siūliau duoti, tik tegul kas nors atkasa“, – stebėdamas iš šulinio lauk besiveržiantį vandenį kalbėjo V. Undzėnas.
Pasirodo, tos vietos problema žinoma. Dalyje sistemos yra panaudoti netinkamo diametro vamzdžiai, nors dokumentuose yra parašyti kitokie. „Biržų vandenys“ savo iniciatyva nesiima sistemos koregavimo darbų, nes, kaip minėta, gaudyklė formaliai bendrovei nepriklauso.
Naftos gaudyklės – švarios
Liūtis į upes nuo gatvių sunešė didelį kiekį lietaus, tačiau taršos pavojus šiuo atveju nebuvo didelis.
Rotušės gatvės lietaus nuotekų sistemą ir gaudyklės darbą stebėjusi aplinkosaugininkė Elona Pipiraitė sakė, kad didelio vandens užterštumo pavojaus neturėtų būti.
„Vanduo, kuris į upę pateko ne pro gaudyklę, prieš tai prabėgo pro gruntą ir pievą, kuri buvo tarsi tam tikras kietųjų dalelių filtras. Be to, verta pažymėti, kad kaip tyčia antradienį buvo atliktas naftos gaudyklių patikrinimas ir valymas. Kiek žinau, jos nebuvo itin užterštos, tai rodo, kad nuo gatvių į gaudykles bėgantis vanduo nėra užterštas tepalais“, – įvykio vietoje informacija pasidalino E. Pipiraitė.
Anot jos, konkrečiai dėl Rotušės gatvės pabaigoje esančios nuotekų sistemos problemos ji planuoja kartu su „Biržų vandenimis“ pateikti informacinį raštą Biržų rajono savivaldybei.
Laikini potvyniai – neišvengiami
Meteorologas B. Medinis kalbėdamas apie lietų ir potvynius išsakė mintį, kad potvyniai yra neišvengiami tiek dėl pokyčių gamtoje, tiek dėl miestų infrastruktūros.
„Matome, kad gausių liūčių vis dažniau, per žinias apie potvynius praneša. Manau, kad jų tikrai nemažės ir jie kels potvynius. Bent jau laikinus tikrai, ypač miestuose. Biržuose, kaip ir kituose mietuose, vandens nuotekų sistemos senos, bet, nors jos ir būtų atnaujintos, itin gausaus lietaus jos neatlaikys. O taip iš dalies yra todėl, kad į jas patenka tiesiog nesuvaldomas kiekis lietaus. Gatvėse ir kiemuose žalių plotų beveik neliko, viskas trinkelizuota. Visas gatvių ir nuo namų stogų surenkamas ir bėgantis vanduo neturi fiziškai kur susigerti, todėl keliauja tiesiai į nuotekų sistemas, kurios negali aptarnauti momentinio milžiniško kiekio vandens. Žaliųjų plotų mažėja, o vandenį sulaikančių ir surenkančių atvirkščiai – daugėja“, – įžvalgomis dalinosi B. Medinis.