Armonikininkų varžytuvės, ar tiesiog šventės, Biržų krašte rengiamos nuo 1971-ųjų pavasario, turi senas, gilias tradicijas. Šįmet muzikantai rinkosi 52-ąjį kartą.
Jei kadaise varžytuvėse grieždavo šešiasdešimt ar net kiek daugiau muzikos entuziastų, tai praėjusį šeštadienį atvyko tik devyni muzikantai. Kai kurie užsiminė, jog kolegas paviliojo Pakruojo kraštas, kur tą pačią dieną Balsių etnografinėje sodyboje buvo organizuota armonikininkų šventė „Stasiuka armoniok“.
Nors į Biržus atskubėjo labai mažai griežėjų, bet linksmybės, geros muzikos ir smagaus bendravimo tikrai nestigo. Pagerbus į Amžinybę iškeliavusius muzikantus tylos minute, šventę pradėjo vaikų folkloro kolektyvo „Dijuta“ dainorėliai, vadovaujami Jūratės Garnelienės. Netrukus į sceną kopė pakruojiškiai – nuo septynerių armoniką virkdantis Karolis Račkauskas ir jo kraštietė būgnininkė Zita Dulevičienė. K. Račkauskas prisiminė, kaip vaikystėje nugirdęs kaimynystėje griežusį armonikininką ir vis zyzęs tėveliui, kad jam nupirktų muzikėlę. Ją pigiau gavę iš kareivių. Iš pradžių grojęs daržinėje, kad muzikavimo klaidų niekas nenugirstų.
Iš Pakruojo rajono, Linkuvos, atvyko ir griežėjas Stasys Kurmis. Apie penkiasdešimt metų muzikuojantis linkuviškis prisipažino turintis penkias armonikas ir visas vienodai mylintis. Savo muzikėles vyras mėgsta kuo nors papuošti, nes pasak muzikanto, „jei ją myli, turi jai ką nors dovanoti“.
Panevėžietė Danutė Chachlauskienė groti pradėjo sulaukusi šešiasdešimtmečio… Jai patinka ne tik įprasta armonika, bet ir lūpinė armonikėlė. Ponia Danutė su dėkingumu minėjo Panevėžio krašto muzikantus, grojusius lūpinėmis armonikėlėmis – Ireną ir Joną Cimnalomskius, kurie daug metų atvykdavo ir į šventę Biržuose. Muzikantė nešykštėjo nei melodijų, nei atvirumo.
Klausytojų širdis vingriomis melodijomis užbūrė armonikininkų duetas iš Panevėžio – šešiasdešimt penkerius metus griežiantis Virginijus Tamošiūnas ir nuo dvylikos metų muzikuojantis Stasys Jankevičius.
Renginio vedėja, Biržų kultūros centro meno vadovė Jūratė Garnelienė susirinkusius žiūrovus pakvietė ne tik klausytis muzikos, bet ir kartu padainuoti. Biržiečiai noriai priėmė pasiūlymą – salė skambėjo nuo dainų, griežimu prisidėjo ir kiti muzikantai.
Dešimtąjį kartą šventėje griežęs biržietis Vytautas Kavaliauskas pirmiausiai priminė armonikininkų švenčių-varžytuvių pradžią, dėkojo renginio sumanytojams ir dabartiniams organizatoriams bei susirinkusiems klausytojams už nuoširdumą, už gerumą, už melodijų įvairovę. Ir muzikavimą pradėjo armonikininko Rimanto Džiūvės mėgtu kūriniu.
Paskutinis savo instrumentus demonstravo Albertas Jukonis iš Rimgailių kaimo, Biržų rajono.
Visi muzikantai apdovanoti Biržų kultūros centro padėkomis už etnomuzikavimo tradicijų puoselėjimą bei tradiciniais šakočiais, kad ir po renginio galėtų su artimais žmonėmis jaukiai pasivaišinti.
Renginio dalyvius dainomis ir eilėmis apie Biržų kraštą ir armonikos melodijas maloniai nuteikė klubo „Artritas“ moterys bei Trečiojo amžiaus universiteto skaitovės.