Praėjusią savaitę sąskaitas už atliekų išvežimą gavo dauguma Biržų gyventojų ir savo akimis (bei pinigine) pamatė pokyčius, laukiančius jų 2024 metais. Apie šiukšlių išvežimo kainas jau buvo aibė piktų diskusijų socialiniuose tinkluose, dabar prabilo ir virtualiame pasaulyje negyvenantys žmonės.
Biržiečiai – tarp mokančių daugiausiai
Rinkliava 2024 metams už mišrių komunalinių atliekų tvarkymą padidėjo vidutiniškai 67 procentais ir Biržų savivaldybė pagal rinkliavos dydį už komunalinių atliekų tvarkymą tapo kone brangiausia apskrityje. Daugiau moka tik Panevėžio miestas ir Kupiškio rajonas.
Kaip žinia, rinkliavą už atliekų tvarkymą sudaro dvi dalys – pastovioji ir kintamoji.
Pastoviąją dalį moka visi nekilnojamojo turto objektų savininkai ar įgalioti asmenys už kiekvieną turimą objektą – namą, butą, gamybinį, paslaugų, žemės ūkio statinį ir panašiai.
Pastoviosios dalies dydis nepriklauso nuo atliekų tvarkymo tame objekte apimčių, ji skaičiuojama pagal kitus rodiklius. Dabar gyvenamajam būstui pastoviosios dalies dydis augo 54 procentais.
Kintamoji dalis, kuri tiesiogiai priklauso nuo teikiamų komunalinių atliekų tvarkymo paslaugų apimties ir kainos, augo net 80 procentų.
Kalti ir gyventojai
Kas lėmė tokį ženklų kainos augimą, klausėme Savivaldybės ekologės Jurgitos Bruniuvienės.
Anot specialistės, viena iš kainos augimo priežasčių yra smarkiai pakeltas Panevėžio regioninio atliekų tvarkymo centro atliekų priėmimo mokestis, dar vadinamas „vartų mokesčiu“. Tai susiję su Vyriausybės pernai didintu taršos mokesčiu.
Antra, buvusios kainos jau kuris laikas neatitiko realybės.
„Jei žiūrėtume į visų paslaugų sferos, maisto produktų, energetinių resursų brangimą, tai mokestis už šiukšlių išvežimą ilgą laiką nekilo. Sutartys su vežėjais sudarytos prieš kelerius metus, per tą laiką kilo tiek atlyginimai, tiek kitos sąnaudos, todėl naujos sutartys sudarytos jau aukštesnėmis kainomis. Reikia įvertinti ir infrastruktūros plėtrą. Visos šios dedamosios ir lėmė, kad kaina kilo tiek, kiek kilo“, – sakė J. Bruniuvienė.
Anot specialistės, kainai įtaką darė ir patys gyventojai. Per praėjusius metus šalia konteinerių aikštelių surinkta 153 tonos įvairiausių atliekų. Jas reikėjo išrūšiuoti ir išvežti, o tai atsieina nemažus pinigus.
Tiek atliekų neprirenka
Kalbėta ir apie žmones piktinantį individualiems namams nustatytą minimalų išvežamų konteinerių kiekį, už kurį imamas mokestis. Dabar jis yra 8 konteineriai metams, jei name gyvena vienas gyventojas. Jei du – 12. Žmonės piktinasi teigdami, jog gyvendami dviese ir rūšiuodami, jie niekaip per metus neprirenka 12 konteinerių, už kurių išvežimą tenka sumokėti.
J. Bruniuvienė sutiko, jog čia esama tam tikros problemos.Toks šiukšlių kiekis vienam žmogui paskaičiuotas visų per metus išvežamų komunalinių atliekų svorį padalinus iš rajono gyventojų skaičiaus. „Bėda, bet surenkamų komunalinių atliekų kiekiai metai iš metų nemažėja. Taip atsitinka tų nesąžiningų gyventojų dėka, kurie nerūšiuoja, į komunalines atliekas meta viską, kas pakliuvo“, – sakė ekologė.
Sistema kol kas neveikia
Susidaro kiek paradoksali situacija. Žmonės skatinami rūšiuoti, atskirti maisto produktus į specialų konteinerį. Buvo viešai deklaruota, kad šių konteinerių atsiradimas mažins komunalinių atliekų dalį, kartu ir atliekų surinkimo kainą. Pasak J. Bruniuvienės, nuo balandžio į maisto atliekų konteinerį bus galima dėti visas, ne tik žaliąsias, maisto atliekas. Komunalinių atliekų dalis gyventojo buityje sumažės (jau sumažėjo) kone perpus. Tačiau tai neskatina kruopščiai rūšiuoti, nes vis tiek teks kaip ir seniau sumokėti minimum už 8 konteinerių išvežimą, nes reikia padengti kažkur netvarkingai metamų atliekų tvarkymo sąnaudas. Toks kolektyvinio apmokėjimo už kažkieno piktnaudžiavimą užkrovimas visiems piliečiams nėra teisingas.
Vienas iš tikslesnės apskaitos ir apmokėjimo būdų būtų ne kažkokio minimalaus konteinerių kiekio nustatymas, o apmokėjimas pagal faktą. Vežėjas fiksuoja visus konteinerių pakėlimus, pagal tai mėnesio gale kiekvienai valdai pateiktų individualią sąskaitą.
Tai būtų sąžiningiau gyventojų atžvilgiu, skatintų rūšiuoti ir gyventi tvariau.