Moterims reikia pasitikėjimo savimi. Moterims reikia drąsos. Moterims reikia nebijoti keistis keliaujant savo svajonės link. Tai – kelios savybės, kurios suteikia moteriai vidinės galios spindėti ne tik išore, bet ir savo vidumi. Apie tai ir dar daug ką vyko jaukūs moterų pasikalbėjimai bei praktinės dirbtuvėlės „Portfolio“ galerijoje seminarų ciklo „Moters galia manyje“ metu. Į juos pakvietė įvaizdžio psichologė ir dizainerė Lijana Judickaitė.
– Lijana, kaip kilo mintis parašyti projektą seminarų ciklui, skirtam ne tik moterų įvaizdžio kūrimui, bet ir daug gilesniems dalykams analizuoti: savęs pažinimui, pripažinimui, savivertės kėlimui ir panašiai?
– Viskas įvyko organiškai. Jį rekomendavo rašyti mano mokymuose pačios dalyvavusios moterys. Seminaruose, kurių surengiau šešis: keturis – teorinius su praktinėmis užduotimis ir du – praktinius, moterys dalyvavo nemokamai, nes juos finansavo socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Į juos atėjo apie 120 moterų ir visos, atrodo, liko patenkintos. Tai liudija atgalinis ryšys, raginimai kalbėti daugiau ir plačiau. Seminaro tema „Moters galia manyje“ susiformavo savaime: per pastaruosius metus sukaupiau labai daug informacijos iš savo studijų „Konstantino Bogomolovo image design“ mokykloje, įvairių mokymų ir seminarų, todėl norėjau ja pasidalinti. Ruošiausi ilgai. Buvo ir jaudulio. Norėjau kalbėti ir dalintis tuo, ką gavau ir patyriau pati, kaip žmogus, kaip moteris. Norėjau moterims pasakyti, kad niekada nevėlu keistis, ieškoti savyje potencialo ir tinkamai jį išnaudoti. Aš tik noriu priminti, kad svarbu nebijoti ryžtis savo gyvenimo pokyčiams. Svarbiausia – ketinimo galia. Ryžtui reikia tikslo, tikslui – noro, norui – svajonės.
– Seminaruose moterims sukūrėte jaukią aplinką: jos sėdėjo prie stalelių su kava ir desertu, jaukiai degančių žvakių vis raginamos kalbėti, pasakyti savo nuomonę. Paskui raginti nebereikėjo. Vyko organiškas pokalbis. Ar toks ir buvo tikslas?
– Norėjau, kad seminarų dalyvės trumpam sustotų, atsipalaiduotų, dalyvautų diskusijose. Pirmoje seminaro dalyje kalbėjome apie psichologinius iššūkius savo pažinimo kelyje. Moterys susimąsto, kartais nuliūsta, kartais – sutrinka ar net ašarą nubraukia. Jos suvokia, kad atėjo į seminarą kur kalbama ne tik apie drabužį, o apie tai, kad svarbu suprasti savo vidų, kas esi ir ko nori. Tik suradusi ir pažinusi save, išsigryninusi, ką nori veikti, savo tikslo siekimą gali pastiprinti savo išore – drabužiu. Moteris raginu save pamilti tokias, kokios jos išties yra – drąsiai ir pozityviai reikštis, savyje generuoti geras idėjas. Pereiti iš negatyvių minčių į pozityvias reikia laiko ir sąmoningumo. O kokiu būdu tai padaryti, turi nuspręsti pati moteris.
Antrojoje seminaro dalyje – linksmiau. Kalbame apie įvaizdžio kūrimą. Dažnai dalinuosi apie patirtis su savo klientėmis. Pavyzdžiui, paprašau moters parodyti savo garderobą. Ji rodo savo trumpus sijonus, o kelnių spintoje nėra, nes moteris nusprendusi, kad kelnės jai netinka. Bandau pasakyti, kad aš ją matau visai kitaip ir noriu išvysti ją su įdomaus kirpimo, elegantiškomis kelnėmis. Sulaukiu ir pasipriešinimo. Bet atėjusi į dirbtuves ir pamačiusi save kitokią, moteris net nustemba, kaip puikiai atrodo, ir pradeda vis labiau manimi pasitikėti. Moteris svarbu „nurengti“, kad galėčiau aprengti. Tarp žmogaus išorės ir vidaus yra nuolatinis pokyčių ciklas. Jei moteris užsilieka savo rate, vadinasi, dar neatėjo laikas keistis.
– Moterys labai entuziastingai siūlė susiburti dažniau ar net įkurti moterų klubą, kuriame galėtų dalintis savo žiniomis ir patarimais. Kaip Jums ši idėja ir apie ką šis klubas turėtų būti?
– Senokai apie tai galvoju, bet noriu, kad klubo kūrimo iniciatyvos imtųsi pačios moterys. Tai nebūtų klubas apie pasikalbėjimus apie orą, apkalbėjimus, pasipuikavimą vienos prieš kitą. Mano tikslas būtų, kad moterys klube atsiskleistų, kurioje srityje jos stiprios ir kur gali viena kitai padėti. Pavyzdžiui, viena galbūt gerai filmuoja ir savo paslaugas galėtų pasiūlyti socialiniuose tinkluose verslą kuriančiai kitai klubo narei. Galbūt kuri nors rašo projektus ir gali tuo kuriai nors pagelbėti. Vyktų tokie žinių ir patirties mainai. Žinoma, galėtume dalintis ir gilesnėmis patirtimis (nenoriu to žodžio – problemos), nes visos patirtys žmogų sutvirtina, padeda atrasti daugiau meilės sau ir kitiems. Norėčiau, kad tokioje moteriškoje bendruomenėje moteris neatsiskirtų nuo savo šeimos, vyro, o kaip tik atėjusi pailsėtų, pasisemtų idėjų ir namo grįžtų kupina jėgų ir įkvėpimo veikti. Tai būtų naudinga ir jai pačiai, ir šeimai.
– Ko labiausiai trūksta moterims?
– Lietuvėms turbūt labiausiai trūksta pasitikėjimo savimi ir drąsos. Dažnai girdžiu, kad dar ne laikas, nėra tinkamų sąlygų ir kt. Atsiprašau, bet mane siutina tokie pasiteisinimai. Su viena moterimi buvome Juozo Statkevičiaus kolekcijos pristatyme. Ji bijojo prieiti prie jo ir paprašyti autografo. Kodėl? Buvau subūrusi „online“ grupę pavadinimu „Aš esu ateitis“. Joje daug kalbėjome ir diskutavome apie tai, kiek turėtume investuoti į save, kad kurtume šviesesnę ir laimingesnę ateitį. Jei mama namuose jaučiasi nelaiminga, tai ir vaikas ateity bus nelaimingas, nes matys tokį pavyzdį. Jei šeimoje leidai savęs negerbti, tai vaikai taip pat formuos tokį modelį savo kuriamoje šeimoje. Svarbu nebijoti pasakyti „stop“ net artimiausiems, jeigu buvo peržengtos tavo asmeninės ribos. Esminis dalykas – jausti meilę ir pagarbą sau ir aplinkiniams. Svarbu pažinti ir likti savimi.
– Kodėl vyresnės kartos moterys bijo senti stilingai?
– Neseniai mane pakvietė į susitikimą su senjorais. Likau nustebinta! Į susitikimą jie atėjo pasipuošę tarsi į operą ar teatrą. Pamačiau nuostabiausius drabužių derinius. Pasipuošęs žmogus iškart apie save sukuria šventę. Jie buvo žavingi, nebijojo savęs palepinti – nusipirkti kavos ir saldumynų, klegėjo ir džiūgavo. Į užsiėmimą jie atsinešė savo aksesuarų. Derinome juos tarpusavyje. Mokėmės užsirišti skareles. Nustebę vis aikčiojo, kad galima įvairiais būdais tai daryti ir taip keisti savo įvaizdį. Išgirdau prašymą susiburti dažniau ir diskutuoti apie jausminį pasaulį, savo išgyvenimus.
– O kodėl jaunimas kartais aklai seka instagramo žvaigždėmis?
Manau, todėl, kad neturi savo aiškios susiformavusios nuomonės, yra jauni. Kiekviena žvaigždė negali būti visiems tinkamas pavyzdys. Įvaizdžio dizaineriai kartais rekomenduoja prisitaikyti arba kitaip „pasiskolinti“ tam tikras idėjas iš kitų. Bet tai daryti reiktų kruopščiai atrinkus tam tikrą tipažą, kuris atitiktų tavo fizinius duomenis – panašaus sudėjimo, plaukų struktūros, akių spalvos ir amžiaus. Taip galima kai ką pabandyti pritaikyti sau. Tai pats pigiausias būdas pakeisti savo išorę, bet nereiškia, kad jis bus veiksmingas.
– Seminare kalbėjote apie tvarumą ir drabužius vampyrus, kuriuos reikia iškraustyti iš savo drabužinės. Ar netaps jie vampyrais kitoje spintoje, jei juos atiduosime, o ne išmesime?
– Būtinai reikia paklausti, ar jums nebereikalingas drabužis reikalingas kitam. Jokiu būdu neatiduoti jo žmogui nepasiklausus. O tvarumas prasideda mūsų galvose, kai sustojame praktikuoti emocinį apsipirkimą, suprantame, kad namai darosi tvarkingesni. Tada mažiau chaoso. Todėl prieš apsiperkant visada rekomenduoju išsivalyti savo spintą nuo nereikalingų drabužių, kurie gali būti pasenę ir emociškai.
– Užsiėmimų pabaigoje prašėte moterų parašyti atsiliepimus. Kokie jie?
– Juos moterys užrašė ant lapelių ir suklijavo ant pianino galerijoje. Dauguma parašė, kad tai buvo trumpas pabėgimas į savo intymų pasaulį, susitikimas su savo tikruoju „aš“. Tikiuosi, kad šis susitikimas motyvavo daryti bent mažus pokyčius savo kasdienybėje ar įkvėpė naujoms idėjoms.
– Tai motyvuoja seminarus panašiomis temomis tęsti. Kokie būtų ateities planai?
– Jei turi svajonę, ji išsipildys. Turiu svajonę ir norą veikti, kad šie seminarai moterims tęstųsi. Manau, tai būtų įdomus išbandymas man ir kitas drąsus žingsnis profesinio tobulėjimo link. Turbūt rengčiau daugiau dirbtuvių formato renginius, kur daugiau praktinių užsiėmimų, individualių pokalbių, meninių fotosesijų. Norėčiau matyti realius pokyčius „ant“ savo suburtų moterų. Man svarbus projekto procesas ir rezultatas. Tam reikalinga motyvuota ir kūrybinga komanda.
Bet nebūtina laukti kitų metų ir seminarų tęsinio. Moterys gali kreiptis dėl savo įvaizdžio patarimo dabar, jei kyla koks klausimas, kuris trukdo baigti išspręsti vieną ar kitą užduotį. Esu pasiruošusi sukurti stilingą, komfortišką jausmo ir vaizdo derinį, kuris aplinkiniams paliks įspūdį. Kviečiu KURTI KARTU.