Penktadienį Biržų krašto muziejuje „Sėla“ buvo pristatyta Vabalninko Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios liturginių drabužių ir liturginių reikmenų paroda, skirta monsinjoro Kazimiero Vasiliausko metams.
Prieš oficialias kalbas į parodą atvykę vabalninkiečiai, biržiečiai apžiūrinėjo įspūdingus bažnytinius rūbus, Biržų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios klebono Jono Morkvėno ir Vabalninko Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios klebono ats. kpt. Jono Tamošiūno klausinėjo apie rūbų ir reikmenų paskirtį.
Parodos idėją pristatė muziejaus direktoriaus pavaduotoja Edita Lansbergienė. Muziejininkai, kaip ir daugelis Biržų ir Vabalninko žmonių, žinią apie tai, kad Seimas 2022-uosius paskelbė Monsinjoro Kazimiero Vasiliausko metais, sutiko labai palankiai: gilintis į šio ypatingos dvasios žmogaus gyvenimą, asmenybę yra didelė dovana kiekvienam. Monsinjoras praėjo tarybinės golgotos kelią, bet lageriuose, tremtyje sugebėjo išsaugoti meilę kiekvienam greta esančiam žmogui, nepaisant jo socialinės padėties ir statuso.
Planuodami būsimus metų renginius muziejininkai svarstė, kaip juos pradėti. Pirmojo sumanymo – parodos – idėją padiktavo „Sėlos“ muziejaus fonduose saugoma 1946-ųjų nuotrauka – K. Vasiliausko primicijos Vabalninko bažnyčioje. Primicijos vyko sudėtingu bažnyčiai laiku, kai bolševikinis režimas medžiojo kunigus, vyskupus, ir nė vienas dvasininkas nežinojo, ar galės tarnauti žmonėms, ar nebus suimtas, ištremtas.
Svarbiausiais parodos eksponatais, išsaugančiais sąsają su pačiu Monsinjoru, ir tapo senoji nuotrauka bei jaunojo kunigo K. Vasiliausko tos dienos iškilmių religiniai drabužiai: arnotas, stula ir alba. Alba buvo saugoma „Sėlos“ muziejuje. Kuri iš jų buvo ta pirmoji, muziejininkai nustatė nesunkiai, lygindami turimas albas su nuotraukoje matoma. O dėl arnoto ir stulos teko pasistengti. Klebono J. Tamošiūno perduotuose saugoti bažnytiniuose rūbuose nei K. Vasiliausko stulos, nei arnoto nebuvo. Paprašytas muziejininkų klebonas dar kartą peržiūrėjo bažnytinius dokumentus ir rado minėtų rūbų perdavimo Bažnytinio meno muziejui aktą. Minėtas muziejus mielai atsiliepė į biržiečių kolegų prašymą ir parodai paskolino K. Vasiliausko pirmųjų Mišių arnotą ir stulą.
Antras stimulas parodai surengti buvo tai, kad Vabalninko bažnyčios klebonas J. Tamošiūnas „Sėlos“ muziejui perdavė saugoti senuosius jau nenaudojamus bažnytinius rūbus ir reikmenis – bažnyčia neturi sąlygų pati saugoti tokio turto.
Muziejininkai priminė kai kuriuos Monsinjoro gyvenimo faktus. Neilgai K. Vasiliauskas tarnavo gimtojoje Vabalninko bažnyčioje. Primicijos įvyko 1946 m. liepos 7 d., o 1949 m. spalį jaunas kunigas buvo suimtas, nuteistas, devynerius metus dirbo Intos ir Vorkutos anglies kasyklose. Dėl lagerių nesiskundė, sakėsi niekur nesutikęs tiek šviesių žmonių, kiek kalėjimo metais. Grįžusio iš lagerio Lietuva jo nepriėmė. 10 metų dirbo Latvijoje kolūkio buhalteriu, fabriko elektriku. Per visus tuos metus saugojo tikėjimo šviesą ir ją dalino kitiems, o kunigo žodis ypač brangus ir girdimas daugeliui tapo Lietuvai atgavus nepriklausomybę.
Muziejaus direktorius Gintaras Butkevičius perskaitė kun. Juliaus Sasnausko mintis apie monsinjorą K. Vasiliauską, padėdamas atitrūkti nuo eksponatų ir dar kartą prisiminti dvasinius dalykus.
Biržų šv. Jono Krikštytojo bažnyčios klebonas J. Morkvėnas pats pasveikino parodos organizatorius ir lankytojus bei visiems perdavė Panevėžio vyskupo padėką ir sveikinimus.
Išsamiai apie parodos eksponatus pasakojo, liturginių rūbų istorijos faktų pateikė kun. J. Tamošiūnas. Parodos lankytojai išgirdo apie spalvų simboliką, nežinantieji išmoko atskirų liturginių rūbų ir kitų reikmenų pavadinimus, paskirtį, kainas, sužinojo apie mecenatus.
Muziejininkai pristatė ir parodoje eksponuojamą garsaus vilniečio meistro Nevedomskio sukurtą monstranciją, kurią Vabalninko bažnyčiai dovanojo mecenatės. Aptarti ir kiti parodos eksponatai: ostijų dėžutės, taurė, mišiolas, komuninė ir t. t.
Parodos pristatyme dalyvavo nemažai vabalninkiečių, o Vabalninko Balio Sruogos gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Dalia Baltrušaitienė paaiškino, kaip Monsinjoro metus minės gimnazistai. Vienas iš renginių – skaitymo iššūkis. Gimnazistai ir jų mokytojai bus kviečimi į K. Vasiliausko kambarį skaityti jo dovanotų knygų, nes Monsinjoro noras buvo, kad tos knygos būtų skaitomos. Yra numatytas susitikimas su knygos apie Monsinjorą autore R. Sakalauskaite, planuojama surengti respublikinį miniatiūrų konkursą sekant K. Vasiliausko mintimis, numatyta organizuoti žygį pėsčiomis į K. Vasiliausko gimtąjį Kateliškių kaimą ir kt.
Parodos pristatyme dalyvavo ir kalbėjo Seimo narys Valdemaras Valkiūnas, rajono savivaldybės mero pavaduotoja Audronė Garšvaitė, administracijos direktorė Irutė Varzienė. Kalbose buvo linkima prasmingų, nuoširdžių renginių, linkima gilintis į Monsinjoro gyvenimą, asmenybę ir tuo praturtinti savo gyvenimą.
Janina Bagdonienė