Po galimos mokyklų tinklo pertvarkos Biržų rajono pagrindinių mokyklų skyriuose gali likti tik pradinukai ir ikimokyklinukai bei priešmokyklinukai.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija siūlo jau nuo kitų mokslo metų nejungti 5-8 klasių, stiprinti mokyklų tinklą pertvarkant mokyklas, kuriose mokosi mažiau nei 60 mokinių.
Ministerija pristatė mokyklų tinklo stiprinimo kryptis. Pagal jos siūlymus, šalyje neliktų jungtinių 5-8 klasių, tik dvi gretimas klases būtų galima jungti 1-4 klasėse. Nepilnos klasės, kuriose yra mažiau kaip 8 mokiniai, nebūtų finansuojamos iš valstybės biudžeto.
Jeigu ministerijos siūlymai būtų įgyvendinami, Biržų rajono pagrindinėse mokyklose sumažėtų klasių komplektų skaičius. „Tada skyriuose liktų tik pradinis ir/arba ikimokyklinis bei priešmokyklinis ugdymas“, – sako Biržų savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Eugenijus Januševičius.
Biržų rajone jungtinėse klasėse mokosi net 172 mokiniai
Ministerijos duomenimis, šiuo metu daugiau nei 3700 vaikų Lietuvoje vis dar mokosi jungtinėse klasėse: 5-8 klasėse – apie 1200 vaikų, 1-4 klasėse – apie 2500 vaikų. Dabartinė tvarka leidžia pradinėse klasėse į vieną jungti 1-4 klasėse besimokančius mokinius, 5-8 klasėse galima jungti po dvi gretimas klases.
Biržų savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo Eugenijus Januševičiaus duomenimis, rajone jungtinėse klasėse mokosi net 172 mokiniai. Iš jų 94 mokiniai yra 1-4 klasėse, o 5-8 klasėse – 79. Jungtinių klasių yra visų pagrindinių mokyklų kaimų skyriuose ir Vabalninko Balio Sruogos Kratiškių skyriuje-daugiafunkciame centre.
Mažai mokinių tik vienoje klasėje
Šiuo metu galiojančiose taisyklėse yra nustatyta, kad mažiausias galimas mokinių skaičius klasėje yra toks: 1–10 klasėse – 8 mokiniai klasėje, 11–12 klasėse – 12 mokinių. Tačiau iš dalies finansuojamos ir per mažos klasės.
Šalyje yra daugiau kaip 430 klasių komplektų, kuriose mokosi iki 8 mokinių.
Tuo metu Biržų rajone tokia klasė yra tik viena – „Aušros“ pagrindinėje mokykloje. Tačiau šioje klasėje mokosi mokinys, turintis didelių poreikių.
Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas tikisi, jog po galimų pertvarkų didesniuose rajono mokyklų skyriuose, pavyzdžiui, Papilyje, situacija nepasikeis. Jis primena, kad išlieka steigėjo, t.y. savivaldybės tarybos, teisė skirti nepilnai klasei finansavimą iš savivaldybės biudžeto.