Gal kam nors kyla klausimų, kodėl Drevinskas taip ilgai tylėjo apie šilumą, juk taip aktyviai reiškėsi praeitoje kadencijoje. Tai noriu visiems paaiškinti, kad niekur aš nedingau ir šilumos ūkio aš neužmiršau, nes rajone ir be šito labai daug problemų, pvz., įskaitant ir vandens ūkį, kuriame reikėjo labai daug pastangų ir pykčių, kad būtų išjudintas iš sąstingio. Beje, dar dirbu ir savo tiesioginį darbą aplinkosaugos srityje, taip pat, kaip ir kiti tarybos nariai, dalyvauju ne vienoje sudarytoje komisijoje, tai laiko viskam tikrai trūksta.
Šilumos ūkio aš neužmiršau, nes rajone ir be šito labai daug problemų, pvz., įskaitant ir vandens ūkį, kuriame reikėjo labai daug pastangų ir pykčių, kad būtų išjudintas iš sąstingio.
Bet gal pradėsiu nuo pradžių. Jeigu nesirodžiau viešumoje kalbėdamas apie šilumos ūkį, tai nereiškia, kad šiuo klausimu nieko neveikiau. Šilumos reikalais su rajono meru ne kartą vykome į Vilnių. Iš mano pusės jau buvo kilę tokių pasiūlymų, kad galbūt neverta daugiau su tais Vilniaus „ponais“ kalbėtis, o reikia greičiau ieškoti, kas galėtų perimti visą šilumos ūkį iš šios bendrovės. Manęs dar niekas neįtikino, kad mes patys su savo biudžetu patempsime visą šilumos ūkį.
Praeitoje koalicijoje, kai dar administracijai vadovavo kitas asmuo, buvo viltis, jog išrinktas naujas Biržų šilumos tinklų direktorius aktyviau domėsis šia sritimi ir atstos trūkstamą savivaldybės šilumos ūkio specialistą. Beje, dar buvęs administracijos direktorius kalbėjo, kad yra atradęs nepriklausomus šilumos tiekėjus. Tai, maniau, bus puiku, man tereikės komitete apsvarstyti visus iš administracijos išeinančius pasiūlymus. Todėl nenorėjau nei administracijai, nei įmonės direktoriui trukdyti gilintis į šią sritį, tikėjau, kad atėję nauji žmonės padarys proveržį, teiks naujų pasiūlymų.
Pirma užduotis įmonės direktoriui buvo susitvarkyti su Vabalninko miesto šildymu. Bet, kaip matome, prabėgo jau 1,5 metų, o proveržio šioje srityje vis nėra. Todėl pasitaręs su meru ir administracijos direktore bei savo dabartine frakcija ėmiausi iniciatyvos, sušaukiau neeilinį Teritorijų vystymo, aplinkos apsaugos, miesto ūkio ir kaimo reikalų komiteto posėdį, kuriame norėjau vėl grįžti prie šio reikalo. Kai kam galbūt atrodė, kad geriau neliesti šios jautrios temos. Toks, beje, požiūris buvo ir siekiant surengti posėdį dėl vandens ūkio problemų. Ar pavyko tas posėdis, kuriame norėjau ieškoti sprendimų, t. y., ar buvo konstruktyvus, taikus, nebegrįžtama į praeitus laikus, be burnojimų?
Pripažįstu, padariau klaidą, bet supratau, kad reikia iš karto, vos atidarius duris, pačiam pirmam pradėti puolimą, jei noriu išvengti, kad… tiesiog „neapšiktų galvos“. Derinant posėdžio laiką (labai norėjome, kad posėdis vyktų salėje gyvai, bet nutarėme nerizikuoti kitų asmenų sveikata) su UAB „Litesko“ Biržų filialo direktore L. Volotkiene, tikrai nesitikėjau, kad sulauksiu tokio atšiaurumo iš įmonės ir ne „tik“ atstovų. Prieš posėdį jiems net geranoriškai pateikiau klausimus. Taigi „geriausia gynyba yra puolimas“ (Sun Tzu).
Kad posėdis nepavyks, supratau, kai į mano siųstus klausimus praktiškai atsakymų nebuvo, tikėtina, svečius suerzino žinia, kad mes samdysimės šilumos konsultantus (ekspertus).
Kartu su administracija buvome kaltinami kai kurių tarybos narių, kad nepateikėme atsakymo ir nesvarstėme tarybos posėdyje UAB „Litesko“ pateiktų 11 pasiūlymų modernizuoti šilumos ūkį. Savivaldybės administracija šių pasiūlymų nesiėmė svarstyti galbūt ir todėl, kad nebėra pasitikėjimo šia bendrove bei kad dar neturi šilumos ūkio nepriklausomų konsultantų.
Šilumos reikalais su rajono meru ne kartą vykome į Vilnių. Iš mano pusės jau buvo kilę tokių pasiūlymų, kad galbūt neverta daugiau su tais Vilniaus „ponais“ kalbėtis.
Džiugu, kad praėjus net 6 metams dirbant savivaldybės taryboje man ir kitiems aktyviems tarybos nariams įkyriai reikalaujant, tik ši valdančioji koalicija su administracija vieną kartą ryžosi užsakyti nepriklausomą šilumos ūkio ir konsultavimo studiją (Šilumos gamybos ir tiekimo efektyvumo įvertinimo bei investicijų poreikio nustatymo trumpalaikėje ir ilgalaikėje perspektyvoje Biržų ir Vabalninko miestuose studijos parengimo ir konsultavimo paslaugų techninė specifikacija).
Kadangi jau seniai pasidariau nepatiklus ir nežinau, iš kurios pusės sulauksiu „spyrio į nugarą“, viliuosi, kad šie ekspertai tikrai bus nepriklausomi.
Kai kuriems posėdyje buvo labai neaišku, kodėl ši ilgai laukta studija ir nepriklausomos konsultacijos mums reikalingos. Tai noriu kartą ir visiems laikams pasakyti − kad galėtume ramia sąžine priimti atsakingus sprendimus dėl investicijų į šilumos ūkį trumpalaikėje ir ilgalaikėje perspektyvoje. Bet ir šioje studijoje perspektyvos dėl investicijų į šilumos ūkį bus numatomos tik 5 metams, nes niekas jau neapsiima dar tolesnėje ateityje kažką planuoti.
Kaip sakoma, tu kažką planuoji, o Dievas juokiasi.
Supratau, kad reikia iš karto, vos atidarius duris, pačiam pirmam pradėti puolimą, jei noriu išvengti, kad… tiesiog „neapšiktų galvos“.
Europą krečiant pasaulinės energetikos krizės padariniams bei kuro kainų nepastovumui, nebėra tik vienintelės kuro rūšies, prie kurios mes galėtume prisirišti. Todėl galbūt ir UAB „Litesko“ vienas iš vadovų per posėdį nedrįso pasiūlyti pigiausio optimalaus varianto, galinčio žymiai sumažinti šilumos kainą.
Ne veltui šiam komercijos direktoriui netyčia išsprūdo galbūt ir teisinga frazė, kad kokį ir kur bestatytum naują katilą, kainą tikėtinai sumažinsim tik iki 10 procentų, nes atlikta daug brangių investicijų, o renovuodami namus − iki 50 procentų. Tuo viskas pasakyta, gaila, kad ši bendrovė, šildanti mūsų miestą, jau prasidėjus renovacijos bumui ir jos plėtrai, viso šito neįvertino, nes tikriausiai neturėjo tolesnės strategijos, o gal jiems buvo naudingos didelės gyventojų sąskaitos, nes tada gaunamas didesnis pelnas.
Taip pat noriu pasakyti repliką kai kuriems ir savo komiteto nariams, tą pastebėjo ir žiniasklaida, kad komitetas, manau, yra ne vieta pradėti mokytis ir gilintis į šilumos ūkio paslaptis, čia turi būti jau priimami sprendimai ir teikiami pasiūlymai. Jei kažkas neaišku, prašom skambinti, tikrai nepasididžiuosiu, kiek suprantu, tiek ir pasakysiu. O kažkam jau pats laikas (manyčiau, reiktų pradėti nuo vadovų) imtis iniciatyvos, nes iki sutarties pabaigos liko tik 10 metų. Ruoštis naujai sutarčiai arba jos nepratęsimui reikia jau dabar, kad netektų perimti nugyvento šilumos ūkio.
Norėčiau pabrėžti, kad neturiu aš savo laikraščio ir nesu žiniasklaidos „mylimukas“.
Taip pat artėja 2025 metai, kai Kaštonų katilinė nebeatitiks reikalavimų ir teks ją modernizuoti (UAB „Litesko“ komercijos direktoriaus teigimu − apie 1 milijoną eurų). Ir mažiau intrigų, reikia daugiau kalbėtis koalicijos partneriams, būtinai į tai įtraukti ir opoziciją, bent svarbiausiose srityse nedarykime politikos.
Pabaigai norėčiau pabrėžti, kad neturiu aš savo laikraščio ir nesu žiniasklaidos „mylimukas“, bet esu „degtukas“, kuris dar labiau įsiplieskia, kai mane kas „dusina“ ar vadina prisiplakėliu prie tvoros. Rodos, esu tik paprastas tarybos narys, prie viešųjų pirkimų neprieinu, gerai apmokamo posto neturiu, tiesiog tik noriu, kad suklestėtų mūsų rajonas.
Ir tam negailiu laiko, bet, matyt, mes, politikai, esame kaip kokioje didelėje vaikų darželio smėlio dėžėje, kurioje nepasidaliname kastuvėlio. Tai pasakykit, kur problema, kodėl tiek pykčio?
Dalius Drevinskas, Biržų rajono savivaldybės tarybos narys