Prieš 30 metų įkurtas Lietuvos muzikų rėmimo fondas šių metų renginiuose atlikėjams ir klausytojams nuolat primena ne tik artėjančią Vilniaus miesto 700 metų sukaktį, bet ir Ukrainą, kurią niokoja Rusijos pradėtas karas. Beje, Ukrainoje gimė ne vienas garsus lietuvių muzikas, tenykščiai kompozitoriai sukūrė vertingų vokalinių kūrinių pagal S. Nėries, E. Mieželaičio ir kitų poetų eiles.
Kovo 30-ąją Vilniuje, Stasio Vainiūno namuose, vyko popietė, kurią inicijavo Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Ramutė Petronytė, leido pažvelgti į Vilniaus ir Lietuvos regionų muzikinį bendravimą, kuris turi senas tradicijas, nusidriekiančias net į prieškarį. Ir pianistas bei kompozitorius Vladas Jakubėnas, kurio vardas jau 20 metų ženklina Biržų muzikos mokyklą, Rygoje studijavo ne tik su buvusiu Stasio Vainiūno namų šeimininku, mielai bendravo su dirigentu bei kompozitoriumi Konstantinu Galkausku, kuris visą savo gyvenimą pašventė Vilniaus muzikiniam gyvenimui. Tad šių eilučių autorius, pats studijavęs pas K. Galkauską, dalinosi prisiminimais ir apgailestavo, kad profesorius yra nustumtas į užmarštį. O K. Galkauskas, bendraudamas su V. Jakubėnu, dažnai leisdavo atostogas Biržuose.
Taigi, kovo 30-osios muzikinė popietė buvo tikrai aktuali ir pamokanti, juolab kad biržiečius ir vilniečius mokinius koncertui rengė muzikiniam lavinimui tikrai pasišventę mokytojai iš Vilniaus Algirdo muzikos mokyklos ir Biržų Vlado Jakubėno muzikos mokyklos.
Koncertą pradėjo pati mažiausia pianistė, vilnietė, antros klasės moksleivė Mariia Rybak (mokytoja Justina Šablinskaitė-Sokalska). Jos atlikta kompozitoriaus Leono Povilaičio „Melodija“ priminė ir tai, kad jo kūryboje nemažai vietos buvo skirta ir Vilniui. Ketvirtokė vilnietė Solvita Amaler (mokytoja Nijolė Karaškaitė) paskambino Vilniuje gyvenančios ir kuriančios kompozitorės Nailia Galiamovos „Traukinuko sonatiną“. Mokytoja N. Karaškaitė parodė ir 8-oje klasėje besimokančią Dianą Kazakovą, puikiai atlikusią W. A. Mozarto ir N. Rotos kūrinius. Vilniečių pasirodymą užbaigė C. Böhmo Sarabanda. Šį kūrinį užtikrintai, muzikaliai pagrojo 7 klasės smuikininkė Sofija Orlovaitė (mokytoja Audra Tolkutė) ir jau minėta pianistė D. Kazakova.
Biržiečiai klausytojus dar džiugino įvairiais ansambliais. Tado Šukevičiaus (7 kl.) ir Eglės Undzėnaitės (8 kl.) fortepijoninis duetas (mokytoja Ina Valotkienė) atliko L. Kočatovo „Melodiją“, septintokės Lukrecija Ambrazevičiūtė, Lėja Zemlickaitė ir Tadas Šukevičius (visi mokytojos I. Valotkienės mokiniai) atliko E. Dogos „Valsą“. Skambiai ir užtikrintai koncertą užbaigė althornu grojęs 5 kl. moksleivis Augustas Zonys, kuriam fortepijonu pritarė dešimtokas Pijus Valotka (mokytojai Pranas Dapšauskas ir I. Valotkienė), atlikę J. Lenono ir P. McCartney „Didžiąją mano meilę“.
Malonią koncerto nuotaiką kūrusiems padėkos žodžius išsakė biržiečius atlydėjusi mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Ramutė Petronytė ir Lietuvos muzikų rėmimo fondo direktorė Liucija Stulgienė, beje, visus 30 metų vadovaujanti šiai organizacijai.
Vaclovas Juodpusis, muzikologas, Stasio Vainiūno namų vadovas