„Kas leido atidaryti tokią medicinos įstaigą, kurioje nevaikštantys žmonės negali gauti paslaugų, nes jos antrame aukšte? Ir kas sugalvojo į tokią įstaigą perrašyti neįgalius globotinius?“ – klausė į redakciją atėjęs biržietis Virginijus Vaičekonis.
Tokios mintys biržietį aplankė po to, kai jo garbaus amžiaus mama dėl skaudančio danties negalėjo patekti pas odontologus.
Pas odontologą nepateko
Garbaus amžiaus 91 metų moteris jau penktus metus gyvena Legailių globos namuose. Sunkių ligų kamuojama senolė yra prižiūrima socialinių darbuotojų. Ją nuolat lanko ir rūpinasi, kiek patys pajėgia, vaikai.
Senolė šiaip taip paeina pasiremdama vaikštyne. Tačiau laiptais lipti jau nebe jos jėgoms.
Atsitiko bėda. Moteriai suskaudo dantį. Jį gėlė vis labiau ir labiau, kol visai nebegalėjo kentėti.
Legailių globos namų socialinė darbuotoja pacientę užregistravo pas odontologą. Kadangi ji priregistruota „Medicinos namų“ Biržų klinikoje, čia jai buvo paskirtas ir vizitas pas dantų gydytoją.
Tačiau paskirtu laiku atvykus pas gydytoją paaiškėjo nenumatyta kliūtis. Šioje medicinos įstaigoje dantistai dirba antrajame pastato aukšte. Į jį nėra nei lifto, nei keltuvo ar kitų priemonių, kad pacientas galėtų patekti į viršų. Yra tik laiptai, kuriais neįgalieji lipti negali. Tarp tų nelaimingųjų – ir minima senolė.
Nieko kito nebeliko, kaip senolei, lydimai socialinės darbuotojos, su skaudančiu dantimi grįžti į globos namus.
Sužinojęs apie šią situaciją moters sūnus Virginijus skubėjo į Biržų savivaldybės polikliniką, kur jo mama anksčiau buvo priregistruota ir neturėjo dėl medikų paslaugų jokių pretenzijų. Vyras motiną perregistravo į šią gydymo įstaigą. Pirmadienį buvo paskirtas vizitas pas odontologą.
„Poliklinikos dantų gydytojai dirba pirmajame aukšte. Čia yra liftas, juo pakels, jei reikės patekti pas kitus gydytojus. Nubalsavome kojomis – išėjome į kitą, palankesnę neįgaliam žmogui gydymo įstaigą“, – kalbėjo V. Vaičekonis.
Kitur taip nėra
Žmogus svarstė, kad taip, kaip yra Biržų „Medicinos namuose“, šiais laikais neturėtų būti. Jis stebėjosi, kaip medicinos įstaiga tokiomis sąlygomis išvis galėjo gauti leidimą dirbti.
„Gal galėjo kviesti gaisrininkus, juk jie netoli įsikūrę. Esu ne kartą girdėjęs, kad jie sunkius ligonius nešioja. Bent gydytojai galėjo nulipti į pirmąjį aukštą, apžiūrėti tą dantį, kažką patarti. Dabar įsivaizduokite, kaip žmogui sunku būti su skaudančiu dantimi“, – svarstė žmogus.
V. Vaičekonis kalbėjo apie tai, kad kitose Biržų medicinos įstaigose panašių problemų nėra. „Biržų šeimos gydytojų centro“ medikai dirba pirmajame aukšte. Poliklinikoje yra ne tik liftas, bet šalia jos ir pandusas.
Biržietis svarstė, kad sunkiai vaikštantiems žmonėms, norintiems patekti į „Medicinos namų“ Biržų kliniką, yra ir daugiau problemų. Reikia nulipti nuo gatvės stačiais laiptais, prie kurių nėra pritvirtinta jokių turėklų. Kad lipdami gali nuvirsti, skundėsi jau ne vienas šios medicinos įstaigos lankytojas.
Perrašė neįspėjęs steigėjo
V. Vaičekonis prisiminė istoriją, kai Legailių globos namų direktorius Renaldas Simėnas neinformavęs steigėjo – Savivaldybės – globotinius perrašė į „Medicinos namus“. Prieš tai jiems paslaugas teikdavo Biržų savivaldybės poliklinikos medikai, dėl jų darbo pretenzijų niekas neturėjo.
Ši istorija buvo nagrinėta ne tik politikų, bet ir teisėsaugininkų. Po jos dalis sąmoningų ir pareiškusių norą Legailių globos namų gyventojų buvo perregistruoti į kitas medicinos paslaugas teikiančias įstaigas.
R. Simėnas informavo, kad šiuo metu globotiniai yra registruoti skirtingose medicinos priežiūros įstaigose. Atėję nauji klientai lieka ten, kur ir buvo registruoti. Kai kurie senieji pakeitė medicinos įstaigas.
Šiuo metu 23 Legailių globos namų gyventojai registruoti „Medicinos namuose“, 24 – Biržų savivaldybės poliklinikoje, 4 – „Biržų šeimos gydytojų centre“.
Legailių globos namų direktorius Renaldas Simėnas sakė žinantis situaciją, kad globotinė negalėjo patekti pas dantų gydytoją. Jis sakė, kad iki šiol nebuvo iškilusių tokių problemų dėl „Medicinos namų“ paslaugų pasiekiamumo.
„Kiek žinau, šią problemą artimieji išsprendė“, – sakė direktorius.
Siūlo informuoti registratores
UAB „Medicinos namai šeimai“ projektų vadovas Mindaugas Jakubauskas sakė, kad dėl mažų patalpų Biržuose komplikuotas lifto ar keltuvo įrengimas į antrąjį pastato aukštą.
Jo teigimu, iš principo pagal įstatymus įstaiga gali veikti, net jei nėra keltuvo į antrąjį aukštą. Bet ji turi užtikrinti medicinos paslaugas.
„Jei iš anksto būtų informuota apie tokį nevaikštantį pacientą, bandytume paorganizuoti vyrukų, kad jį užneštų į antrąjį aukštą. Tik apie tai reikėtų įspėti registratūrą“, – sakė M. Jakubauskas.
Į pirmąjį aukštą, anot pašnekovo, odontologai ateiti pas ligonę negali, nes čia nėra tinkamos aparatūros, apšvietimo, įrankių, tai yra nesaugu.
Pašnekovas padėkojo už informaciją ir apie trūkstamus turėklus prie įėjimo į „Medicinos namus“ Biržuose. Jis padėjo pasirūpinti, kad tokie atsirastų.
M. Jakubauskas kalbėjo apie tai, kad kai kuriuose rajonuose jau įgyvendinami tokie projektai, kai odontologo paslaugos organizuojamos pas nevaikštančius pacientus į namus. Ar taip yra Biržuose, jis negalėjo pasakyti.
Jei projektas būtų – dalyvautų
Biržų rajono savivaldybės administracijos direktorė Jurga Bagamolovienė sakė, kad toks projektas Biržuose kol kas nevykdomas. Jei jis būtų siūlomas, tikėtina, kad rajonas tikrai dalyvautų.