Praėjusią savaitę kaime netoli Biržų degė namas. Jame buvę žmonės nežuvo – buvo išgelbėti. Dabar juos tenka gelbėti nuo jų pačių gyvenimo būdo. Bėda tai, kad be galo sudėtinga rasti prieglobstį žmonėms, negalintiems gyventi be alkoholio.
Į gaisravietę – užsnigtais keliais
Sausio 18-ąją (ketvirtadienį) per pietus ugniagesiai skubėjo į Širvėnos seniūnijos Šlepščių kaimą. Iš čia buvo gautas pranešimas apie degantį gyvenamąjį namą.
Kaip paaiškėjo, gaisras įsiplieskė gerokai už gyvenvietės, kiek toliau nuo į Kirkilus vedančio kelio. Degantis namas buvo pasislėpęs krūmynuose ir apsuptas karstinių įgriuvų daubų. Iškritęs sniegas buvo užklojęs visus keliukus, todėl nustatyti, kaip nuvažiuoti į gaisravietę, buvo nelengva.
Kirdonių ugniagesių komanda, ieškodama degančio namo, pravažiavo į sodybą vedantį keliuką. Gelbėtojų automobilio bandymas apsisukti į Kirkilus vedančiame kelyje buvo nesėkmingas. Užsnigtame kelkraštyje galinis ugniagesių automobilio ratas slystelėjo į po sniegu pasislėpusį griovį, nusitempdamas visą sunkią mašiną.
Iš degančio namo išvedė moteris
Gaisravietėje dirbo Biržų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ir Kratiškių ugniagesių automobiliai bei komandos. Vienaukštis medinis, lentomis apkaltas ir betono čerpėmis dengtas namas degė pirmajame aukšte. Gaisras iki atviros ugnies neišplito. Išdegė namo vidus, vienoje pusėje pro langus besiveržusios liepsnos jau buvo užgriebusios ir lentų apkalą, ugnis buvo persimetusi į palėpę.
Vandenį ugniagesiai siurbė iš netoli namo esančios karstinės įdubos, motoriniu pjūklu lede išpjovę eketę.
Gelbėtojai greitai numalšino pagrindinius ugnies židinius, išnešė dujų balioną, naudodamiesi kvėpavimo aparatais tikrino patalpas. Iš namo ugniagesiai išvedė, o greitosios medicininės pagalbos medikai į ligoninę išvežė tris šių namų gyventojus – dvi moteris ir vyrą. Gelbėtojų ir medikų prilaikomi šitie žmonės iki greitosios pagalbos automobilio nuėjo savomis kojomis, nors atrodė gerokai apkvaitę. Tikėtina, kad ne tik nuo dūmų. Medikai pasirūpino, kad iš dūmų ištrauktoms moterims būtų tiekiamas deguonis.
Graudžiai atrodė prie ugniagesių automobilio iš kažkur atbėgęs šuniukas, neramiai besidairantis į visas puses ir bandantis laikytis arčiau žmonių.
Pabudo ir apdegęs atbėgo pas pagalbą iškvietusią kaimynę
Gelbėtojų ir gaisro tyrėjų žiniomis, gaisro metu pabudo ir iš namo išbėgo vyras. Kaip paaiškėjo vėliau, žmogus pabudo pačiu laiku – lova, kurioje jis gulėjo, buvo apdegusi.
Anot netoliese gyvenančios moters, ugniagesius iškvietė ji, kai į jos namus atbėgo vyras iš gretimos sodybos. Žmogaus drabužio rankovės buvo apdegusios. Jis buvo sutrikęs, sunkai tarė žodžius.
Kadangi privažiuoti prie degančio namo galima tik per minėtos moters kiemą, išpuolusi laukan ji nupjovė skalbinių virves. Jas su visais skalbiniais nubloškė į šalį, kad niekas netrukdytų kuo greičiau pravažiuoti ugniagesių automobiliams.
Moteris neslėpė savo nuomonės apie kaimynų gyvenimo būdą. Besaikis alkoholio vartojimas, pomėgis rūkyti lovoje ir panašūs dalykai negalėję gerai baigtis. Anot pašnekovės, tikrieji šios sodybos savininkai gyvena kažkur didmiestyje. Kokiu susitarimu čia gyveno trys gaisrą patyrę žmonės, ji nežinanti.
Anot kaimynės, degusioje sodyboje šuniukas atsirado palyginus neseniai. Gaisro dienos ryte jis atbėgo į moters kiemą, buvo jos pamaitintas, nes aname kieme, anot šeimininkės, vargu ar ką ėsti gaudavo. Prasidėjus gaisrui ir sumaiščiai, šuniukas išbėgęs atgal, nors moteris ir bandžiusi jį sulaikyti.
Vyro motiną ir jo draugę rado koridoriuje
Į dūmuose skendintį namą atlikti žvalgybos ugniagesiai ėjo su kvėpavimo aparatais. Vyriškio nurodytame kambaryje, kuriame esą buvę visi trys gyventojai, moterų neaptikta.
Jos pusiau gulinčios rastos visai kitoje patalpoje (koridoriuje), į kurią gelbėtojai pateko tik išlaužę duris. Galimai moterys iki šios vietos atšliaužė ir tai lėmė, kad jos liko gyvos.
Abi moterys ir vyriškis buvo nuvežti į Biržų ligoninę. Būtinoji pagalba suteikta 1955 metais gimusiai moteriai, jos sūnui (gim. 1976) ir 41-erių sūnaus draugei.
Šitie žmonės medikams gerai pažįstami dėl nuolatinių iškvietimų, prašymų bei reikalavimų juos gelbėti. Trijulę žino ir ugniagesiai, kuriems teko traukti keliuke įklimpusius medikų automobilius ar jaunąją moterį gelbėti iš atliekų konteinerio. Aukse vadinama moteris sykį buvo įkritusi į plastiko atliekų konteinerį ir nesugebėjo iš jo pati iškopti.
Pastogės nakvynei ir laikinam gyvenimui ieškojimas
Visus tris išgelbėtus ir medikų apžiūrėtus žmones pavakary iš ligoninės teko pasiimti socialiniams darbuotojams. Pasak medikų, visi padegėliai buvo vidutiniškai ar stipriai neblaivūs.
„Paskambino iš ligoninės ir pasakė pasiimti. Tai dabar vežu visus tris ir nežinau, kur juos dėti. Turiu ieškoti išeities ir būdų“, – sakė ketvirtadienio vakare Širvėnos seniūnijos socialinio darbo organizatorius Edgaras Mockevičius.
Paaiškėjo, kad vežtas vyriškis pareiškė norą išlipti iš automobilio. Sakė, kad pats ras, kur jam prisiglausti. Bėda ta, kad nei vyro, nei jo moterų priimti nenorėjo net nuolatiniai jų sugėrovai.
Galima priežastis ir tokia, kad vyras žinomas agresyvumu. Jo pyktis pasireiškiantis tada, kai žmogus nebegauna išgerti. Tokio bičiulio ar kliento nenori nė vieni namai.
Jaunąją moterį pavyko nuvežti į Drąseikius pas motiną, o vyresniąją – į Legalių globos namuose įkurtą Krizių centrą.
Vyro dėl charakterio savybių priimti nenorėtų nei Legailių globos, nei Panevėžio nakvynės namai. Pastarieji rastų ir kitą priežastį – sutarties su Biržų savivaldybe dėl tokios paslaugos nebuvimą.
Reikalavimų dėl nakvynės daug, o realios naudos – ne
Prieš kelerius metus daug diskutuota apie nakvynės namų poreikį Biržuose ir galimybę dėl to sudaryti sutartį su Panevėžyje esančiais nakvynės namais. Tačiau pastarosios minties buvo atsisakyta. Pasirinktas kitas sprendimas – Krizių centro steigimas prie Legailių globos namų.
Biržų savivaldybės Socialinės paramos skyriui vadovavęs Kęstutis Knizikevičius sako, kad laikino apgyvendinimo ekstremalių atvejų nėra daug. Jiems nutikus susitarti su Legailiuose esančia įstaiga esą paprasčiau negu su Panevėžyje esančiais Nakvynės namais.
„Ta įstaiga kelia įvairių reikalavimų, pvz., medikų pažymos dėl infekcinių ligų. Tokius dokumentus gauti nėra paprasta, kai pagalbos reikia staigiai – naktį ar išeiginėmis dienomis“, – sako meras. Anot jo, svarbus ir finansinis faktorius. Apie pastarąjį kalba ir savivaldybės tarybos narė, buvusi savivaldybės administracijos direktorė Irutė Varzienė.
Anot politikės, už paslaugą, kurios poreikis nedažnas, reikėtų nuolat mokėti ir rezervacijos mokestį. Ir tai yra papildoma našta biudžetui, todėl pasirinkta alternatyva – Krizių centro steigimas. Reaguojat į arešto orderio įsigaliojimą dėl smurto artimoje aplinkoje Vabalninke yra sutvarkyta patalpa bendrabutyje.
Tačiau priemonės nėra tinkamos girtiems ir dėl to adekvačiai elgtis nesugebantiems žmonėms.
Panevėžio Nakvynės namai nepriima girtų žmonių. O juos išblaivinti nėra paprasta, jeigu to nenori patys.
Motina sušildyta ir nuprausta, sūnus pasiėmė maisto ir dingo
Kaip minėta, vyresniąją moterį priėmė Krizių centras. Jo darbuotoja sakė, kad atvežtos moters vaizdas buvęs liūdnas – ji buvo basomis kojomis, apautomis „kroksais“.
„Šiuo metu, sakyčiau, ji laiminga – sušildyta, nuprausta, pavalgydinta“, – penktadienio rytą sakė Krizių centro darbuotoja Karolina Kondrotienė. Naktį moteriai buvo iškviesta greitoji medicinos pagalba, pirmadienį ji užregistruota šeimos gydytojo apžiūrai. Pasak Karolinos, teks vykti į Migracijos tarnybą, nes moteris neturi jokių dokumentų – jie sudegė ar buvo sulieti. Savaitgalio dienomis moteris nebus viena – įstaigoje yra budintys darbuotojai. Kiti žingsniai – socialinio būsto paieška. Tuo rūpintis žada Legailiuose Krizių centre dirbanti Karolina.
„Turiu viltį, kad moteris atsigaus ir iš centro nepabėgs, nes sūnus ir marti yra toliau“, – sakė Karolina. Kalbintų įstaigų darbuotojai sako, kad sūnus ir jo draugė į motiną laikosi įsikibę kaip į pensijos pinigų šaltinį.
Širvėnos seniūnijos seniūno pavaduotoja Ilona Žvirgždienė informavo, kad penktadienio rytą į seniūniją buvo atėjęs ir vyriškis. Jis pasiėmęs skirtą maistą ir išėjęs. Sakęs, kad būsto ieškosiąs pats.
Galimybės padegėlį apgyvendinti Panevėžyje ieškojęs E. Mockevičius sako išgirdęs atsakymą, kad šiuo metu minėta įstaiga sutarties su jokia savivaldybe net nepasirašytų. Nakvynės namuose vietų trūksta net pačiam Panevėžiui.
Nevyriausybinė organizacija „Prieglobstis“ pasakė, kad laikinai gali apgyvendinti tik su sąlyga – žmogus turintis pasiryžti būti blaivus.