Antradienį už 2022 metais nuveiktus darbus visuomenei atsiskaitė Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Biržų rajono policijos komisariato kolektyvas. Renginio metu pranešta, kad rajone nusikalstamų veikų mažėja.
Į metinės veiklos ataskaitos pristatymą susirinko policijos pareigūnai, rajono vadovai, Biržų seniūnijų seniūnai, policijos rėmėjai bei veteranai, kaimo bendruomenių vadovai, kitų statutinių organizacijų atstovai. Atvyko ir svečiai iš Vilniaus bei Panevėžio – Seimo narys Valdemaras Valkiūnas, Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Rimantas Bobinas, Panevėžio apygardos prokuratūros Panevėžio apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotoja Lina Lomonienė.
Mušasi ir vagia
Komisariato veiklos ataskaitą pristatė Biržų rajono policijos komisariato viršininkas Deividas Valtaris. Pasak vadovo, policija praėjusiai metais sulaukė per 5000 pranešimų, iš kurių dėl 320 pradėta ikiteisminiai tyrimai. Rajone stebimas nusikalstamų veikų mažėjimas, o jų ištyrimas pernai kiek viršijo 73 procentus. Pagal pobūdį daugiausiai padaroma nežymių ir nesunkių sveikatos sutrikdymų, antroje vietoje yra įvairios vagystės.
Anot D. Valtario, pernai ir užpernai registruota po 46 vagystes, jų ištirta kone pusė, daugiau kaip 45 procentai. Tai labai geras rodiklis tiek apskrities, tiek Lietuvos mastu. Pasak komisaro, žmones labai sukrečia ir skaudina vagystės iš gyvenamųjų patalpų, nes vagys ne tik pasisavina turtą, tačiau ieškodami vertybių viską išverčia, sujaukia, sudaužo ar supjausto. Pernai buvo 5 tokios vagystės, ištirti pavyko 4 – tai absoliučiai geriausias paskutinių penkerių metų rezultatas.
Smurto artimoje aplinkoje problema vis dar išlieka aktuali. Policijos iškvietimų skaičius dėl šios bėdos beveik nesikeičia, jau ketvirtus metus jis viršija 600. Anot D. Valtario, keičiasi tik pradėtų ikiteisminių tyrimų skaičiaus. Vadovo nuomone, viena iš tokio didelio iškvietimo skaičiaus priežasčių yra ta, kad gyventojai, dažniausiai moterys ar jų artimieji, nebebijo kviesti policijos, kai yra smurtas ar juo grasinama. Ne dėl visų iškvietimų pradedami ikiteisminiai tyrimai, policija kviečiama ir dėl žodinių kivirčų, keiksmų, nepadorių žinučių ir panašių dalykų.
Pogrindinis fabrikėlis
Policija kovoja ir su nelegaliais cigarečių bei alkoholio prekiautojais. Pernai konfiskuota 3000 pakelių kontrabandinių cigarečių ir 102 litrai alkoholio.
Tačiau biržiečiai išradingi, jie ne tik prekybininkai, bet ir gamybininkai. Pasak D. Valtario, Biržų mieste vienas kontrabanda užsiimantis asmuo ne tik pardavinėjo baltarusiškas ir rusiškas cigaretes, bet išvystė ir jų gamybą vietoje. Žmogus siųsdavosi dėžėmis iš užsienio tabako lapus, kas yra leidžiama. Čia tabaką jis smulkino, džiovino, kimšo į cigaretes ir pardavinėjo. Šiam reikalui turėjo ir specialią įrangą.
Įtarimas kilo, kai pastebėjo, jog dalis policijai užkliūnančių žmonių palaidas cigaretes nešiojasi maišeliuose. „Pradžioje nesupratome, kodėl cigaretes reikia nešioti maišeliuose. Kai išsiaiškinome, radome ir šaltinį“, – sakė D. Valtaris.
Policija konfiskavo gamybos įrangą, tabako gaminius, žmogus buvo nuteistas ir jam skirta 38 tūkst. eurų bauda.
Eismas
Pernai registruota kiek daugiau eismo įvykių nei 2020-2021 metais, juose žuvo 1 ir buvo sužeisti 23 žmonės. 90 vairuotojų važiavo neblaivūs, iš jų 9 sukėlė eismo įvykius.
Eismo taisykles pažeidinėja ir dviratininkai bei pėstieji.
Nors dviratininkų ir pėsčiųjų padaromų pažeidimų skaičius išlieka panašus kaip ankstesniais metais, D. Valtaris atkreipė dėmesį į tai, kad dviratininkų eismo kultūra užmiesčio keliuose yra pagerėjusi. Deja, kalbėti telefonu vairuojant vis dar mėgstame, tokių pažeidimų skaičiaus augimą galime stebėti jau trečius metus. Pernai policija nustatė 444 tokius pažeidimus.
Komisariato vadovas kalbėjo apie prevencines priemones, organizuotas drauge su rajono savivaldybe, saugios kaimynystės grupes, policijos rėmėjų veiklą, dėkojo visiems prisidėjusiems. Anot D. Valtario, šiuo metu komisariatui trūksta 11 pareigūnų, ir šis stygius vis labiau juntamas kasdienėje veikloje.
Renginio metu Garbės policijos rėmėjo statusą liudijantis ženklas įteiktas Vytautui Markučiui, talkinusiam policijai dešimt metų, padėkota policijos rėmėjui Ričardui Samulioniui, savanoriškai veiklai praėjusiais metais skyrusiam 123 valandas savo laiko.
Atminimo dovanėlės įteiktos Saugios kaimynystės grupėms – Rinkuškių, „Klausučių ulytėlės“ ir Skrebiškių kaimo bendruomenėms, už pagalbą organizuojant renginius padėkota Šiekštininkų bendruomenei.
Kas kelia malonumą?
Prieštaringa ir painoka pasirodė Seimo nario V. Valkiūno kalba. Joje politikas abejojo policijos, prokuratūros ir teismu bendro darbo efektyvumu, nes, esą žinybiniai interesai trikdo vieningą teisingumo užtikrinimą. Seimo narys retoriškai klausė, kas policijos darbuotojams kelia didesnį malonumą – nusikaltėlio sulaikymas ar jo nuteisimas. Keistokai Lietuvos Konstitucijos kontekste nuskambėjo politiko palinkėjimas, kad teismai nebūtų visai autonomiški, o kažkaip padėtų policijai ir prokuratūrai. Be to, anot V. Valkiūno, galimai policijos pareigūnai ima politikuoti, o tai yra negerai. Baigdamas seimūnas pareigūnams palinkėjo motyvacijos, sveikatos ir laimės.
Nuomonę apie policijos darbą, bendradarbiavimą, padėkos žodžius pareigūnams išsakė ataskaitiniame susirinkime dalyvavę svečiai – meras Vytas Jareckas, prokuroro pavaduotoja L. Lomonienė, administracijos direktorė Irutė Varzienė, Pačeriaukštės seniūnas Aurimas Frankas, Panevėžio apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus Biržų rajone patarėja Virginija Ruplėnienė. Visi kalbėtojai pabrėžė sustiprėjusius policijos ir bendruomenės ryšius, išaugusį visuomenės pasitikėjimą policijos veikla.
Komisariato veiklos rezultatus ir bendras Lietuvos policijos problemas ir lūkesčius apžvelgė bei apibendrino Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas R. Bobinas.