Kad kaimuose gyvenantiems rajono gyventojams rūpi vandentvarkos reikalai, liudija didelio žmonių susidomėjimo sulaukęs UAB ,,Biržų vandenys“ organizuotas susitikimas su Pabiržės, Naciūnų bei Likėnų gyventojais dėl infrastruktūros gerinimo bei plėtros projektų.
Susitikimo organizatoriai buvo maloniai nustebinti bendruomenės namuose susirinkusių gyventojų gausos.
Minėtose gyvenvietėse padėtis dėl vandentiekio bei nuotekų yra skirtinga.
Pabiržės miestelis turi keletą vandentiekio ir kanalizacijos tinklų atkarpų, tačiau didelė dalis gyventojų šių dalykų neturi.
Naciūnuose dalis vandens tinklų priklauso UAB ,,Biržų vandenys“, kita dalimi rūpinasi kaimo bendruomenė. Susirinkime buvo kalbama apie numatomą tinklų plėtrą bei tai, kad norint priimti sprendimus, reikia žinoti, koks yra poreikis.
Anot UAB ,,Biržų vandenys“ direktorės Editos Barkauskienės, jei 70 procentų šios aglomeracijos gyventojų pareikš norą prisijungti prie centralizuotų tinklų, projektas bus tęsiamas. „Pinigai dideli, todėl norima grįžtamojo ryšio, kad tai būtų naudinga ne kelioms sodyboms, o daugumai gyventojų. Rajone yra ne viena gyvenvietė, kuriai reikalingi vandentvarkos tinklai, todėl mes priversti daryti tam tikrą reitingavimą. Kur bus daugiausia norinčių, ta vietovė įgyja pirmumą. Bet norai nėra vienintelis kriterijus“, – sakė direktorė.
Anot vadovės, svarstoma, kaip visų trijų gyvenviečių vandens ir nuotekų tinklus sujungti. Jei projektas bus vykdomas, planuojama sutvarkyti Likėnų vandenvietę, pastatyti nugeležinimo įrenginius ir ji aprūpintų geriamuoju vandeniu Likėnų, Pabiržės bei Naciūnų gyventojus. Nuotekas rinktų Likėnų valymo įrenginiai. Anot E. Barkauskienės, jų pajėgumai yra pakankami, prireikus juos galima nesunkiai modernizuoti.
Dabar vandens ar nuotekų norintys gyventojai kviečiami pildyti anketas, kad būtų galima suskaičiuoti, kiek yra norinčių prisijungti. Jei norinčiųjų skaičius bus pakankamas, UAB ,,Biržų vandenys“ teiks paraišką finansavimui gauti. Jei bus gautas finansavimas, prasidės projektavimo darbai.
Šiame etape, prieš rengiant projektą, pageidavimą turėti tinklus išreiškę gyventojai privalės pasirašyti preliminarią sutartį. Vienas iš sutartinių įsipareigojimų – per vienerius metus po darbų užbaigimo prisijungti prie atvestos infrastruktūros. „Be sutarčių tikrai neįtrauksime sodybų į projektą, nes dažnai pasitaiko, jog žodžiais viskam pritariama, o kai reikia imti ir daryti, tada nebelieka kam“, – sakė E. Barkauskienė.
Anot įmonės vadovės, jei projektas bus vykdomas, jo trukmė gali būti nuo 2 iki 4 metų.
E. Barkauskienė ragino gyventojus anketas pristatyti iki vasario pradžios, nes laukia daug darbų, o laikas greitai bėga.