Biržų „Aušros“ pagrindinės mokyklos 3 a klasės mokiniai kartu su Biržų miškų urėdijos regioninio padalinio vyriausiuoju miškininku Juozu Šuminu ir kitais miškininkais kovo 10-ąją minėjo 40-ies paukščių dieną. Mūsų proseneliai tikėjo, kad būtent šią dieną į tėviškę jau būna sugrįžę keturiasdešimt sparnuočių rūšių. Mokiniai kartu su miškininkais šią dieną įkėlė 15 inkilų.
Lietuvoje inkilų kėlimo pradininku laikomas gamtininkas prof. Tadas Ivanauskas, kuris organizuotai pradėjo kelti inkilus jau 1922 metais. Taigi šiais metais Lietuvoje inkilus keliame jau 100-ąjį kartą.
Miškininkai mokiniams paaiškino, kad inkilai turi būti pagaminti iš sausų, neobliuotų lentų, kad paukšteliams lengviau būtų įsikibti į inkilo sienelę. Nepasitarnauja prie inkilo pritvirtinta ir lakta, nes ji padeda ne paukščiams, o plėšrūnams, pavyzdžiui, kiaunėms ar katėms, pasiekti inkilą. Paukščiams tokia kartelė nereikalinga. Gali nutikti ir taip, kad landą praplatins geniai, tad toks inkilas taps nebesaugus paukščiams – ten juos lengvai pasieks plėšrūnai. Jei tokį inkilą pastebėjote, galima ant inkilo užkalti papildomą lentelę su pragręžta landa arba dėti skardines landos apsaugas. Saugumą inkilo gyventojams gali užtikrinti ir tinkamai parinkta inkilo kabinimo vieta. Inkilą reikia pritvirtinti taip, kad jis būtų stabilus, nesiūbuotų vėjyje, būtų atviresnėje, medžių šakomis neužgožtoje vietoje.
Mokiniai ne tik kabino naujus inkilus, bet radę ir anksčiau iškeltus juos išvalė. Pasak miškininkų valyti inkilus – labai svarbu. Mat paprastai paukščiai inkilų nevalo ir lizdus krauna tiesiog ant viršaus. Taip buvę lizdai virsta šiukšlių sankaupa, kurioje gali veistis ir parazitai, o šiukšlėms kaupiantis, galų gale paukščiai apskritai nebenori inkile perėti, nes lizdas atsiduria pernelyg arti angos. Iš senų inkilų mokiniai iškratė daug samanėlių, šakelių, o įdomiausias radinys inkile buvo širšių lizdas.
Atlikę gerus darbus paukšteliams mokiniai smagiai laiką leido prie laužo, kepė dešreles ir zefyrus. Papietavę visi namo grįžo pilni gerų emocijų ir nešini knygelėmis, kurias padovanojo miškininkai.
Biržų „Aušros“ pagr. m-klos mokytoja metodininkė Asta Petrusevičienė