Nors galutinė kova dėl mero posto nesibaigė, pirmajame rinkimų ture pergalę išplėšė socialdemokratų atstovas Kęstutis Knizikevičius. Pakartotiniuose rinkimuose jis varžysis su „Biržų atgimimo“ lyderiu Kęstučiu Isaku. Biržų savivaldybės tarybos sudėtis jau aiški – joje politines madas diktuos socialdemokratai, gavę net septynis mandatus.
Kova dėl mero posto nebaigta
Sekmadienį visoje Lietuvoje vyko naujos kadencijos savivaldybių tarybų ir merų rinkimai. Pirmadienio rytą paaiškėjo tarybų sudėtis, o 34 savivaldybėse po dviejų savaičių vyks mero rinkimų antrasis turas.
Antrojo turo prireiks ir Biržuose. Socialdemokratas Kęstutis Knizikevičius surinko 3225 balsus, o jo bendravardis varžovas – 1975. Atotrūkis solidus, tačiau galutinis rezultatas paaiškės pakartotiniuose rinkimuose.
Savivaldybių tarybų rinkimuose šalyje pirmavo Socialdemokratų partija. Savivaldybių politinis žemėlapis sparčiai raudonavo, šia spalva nusidažė ir mūsų rajonas. Biržų socialdemokratai turi ką švęsti – tokio rinkėjų pasitikėjimo jie neturėjo nuo 2007 metų, kai ši partija taryboje turėjo 8 mandatus.
Balsavo aktyviai
Biržiečiai rinkimuose balsavo aktyviai. Jeigu šalyje balsavimo aktyvumas siekė 48,97 proc., tai Biržuose jis buvo didesnis – 49,72 proc.
Didžiausią aktyvumą demonstravo Aušros apylinkė – čia balsavo net 57, 97 proc. rinkėjų. Nedaug nusileido ir kitos miesto apylinkės: Saulėje balsavo 56,99 proc., Kaštonuose – 53, 98 proc.
Iš kaimų rinkimų apylinkių aktyvumu išsiskyrė Skrebiškiai (55,50 proc.), Šukionys (54,37 proc.). Vangesni atrodė Ančiškiai (37,66 proc.), Jasiuliškiai (38,24 proc.).
Dabartinė valdžia egzaminą išlaikė
Nors Biržai turės naują merą, o taryboje daugiausia mandatų turės socialdemokratai, tačiau rinkimų rezultatai rodo, kad politinio pasitikėjimo egzaminą išlaikė ir dabartinė valdžia.
Rinkėjų atiduoti pirmumo balsai rodo, kad savivaldybės taryboje jie norėtų matyti šioje kadencijoje dirbusius socialdemokratus vicemerę A. Garšvaitę, A. Jukną ir D. Jakubėną, konservatorius administracijos direktorę I. Varzienę ir A. Anskiną, liberalę administracijos direktoriaus pavaduotoją A. Korsakienę, su sąrašu „Vardan Lietuvos“ ėjusius merą V. Jarecką ir D. Drevinską, valstietį žaliąjį T. Četvergą.
Kaip atrodytų nauja taryba?
Biržų savivaldybės taryboje yra 25 nariai. Po rinkimų mandatus pasidalijo visos dėl jų kovojusios partijos.
Biržiečiai nenuvertino nė vienos rinkimuose dalyvavusios politinės jėgos.
Kaip minėta, daugiausia (7) mandatų gavo socialdemokratai. Rinkėjai išreitingavo šiuos kandidatus: Nerijų Ubartą, Audronę Garšvaitę, Audrių Jukną, Giedrių Mociūną, Liliją Vaitiekūnienę, Dalių Jakubėną ir Dalią Baltrušaitienę.
Mero rinkimai
Balsavimo rezultatai vienmandatės apygardos rinkimų apylinkėse
Rinkimų rezultatas – reikalingas pakartotinis balsavimas.
Pakartotiniame balsavime dalyvaus Kęstutis ISAKAS ir Kęstutis KNIZIKEVIČIUS
Politinis komitetas turi 5 mandatus. Rinkėjų valia į tarybą turėtų patekti Kęstutis Isakas, Indra Drevinskaitė, Vytautas Juška, Vidas Eidukas ir Viktoras Kurganovas.
Konservatoriams pavyko atlaikyti didžiulį politinį spaudimą ir pelnyti net 4 mandatus. Rinkėjai į tarybą siūlo Irutę Varzienę, Lauryną Bukį, Dalių Barkauską ir Arūną Anskiną.
Rinkimuose solidžiai pasirodžiusiam Liberalų sąjūdžiui patikėti 3 mandatai. Balsuotojai nurodė šių kandidatų pavardes: Leonido Sologubovo, Justo Greviškio ir Astros Korsakienės.
Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ turi 2 mandatus. Rinkėjai pirmumą atidavė Vytui Jareckui ir Daliui Drevinskui.
Į tarybą turėtų patekti du Darbo partijos atstovai – Seimo narys Valdemaras Valkiūnas ir Simona Bindariūtė.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai, lyginant su jos buvusiu politiniu svoriu ankstesniais metais, mandatų atiteko rekordiškai mažai – tik 2. Į tarybą rinkėjai siūlo Steponą Staškevičių ir Tomą Četvergą.
Kaip žinia, išreitinguotus kandidatus į tarybos narius gali keisti kiti, jeigu išrinktieji dėl vienokių ar kitokių priežasčių sumanytų atsisakyti mandato.
Tarybos narių rinkimai
Balsavimo rezultatai daugiamandatės apygardos rinkimų apylinkėse
Kur sulaukta didžiausio palaikymo
Į Biržų mero postą pretendavo 7 kandidatai. Visi jie sulaukė rinkėjų dėmesio.
Daugiausia balsų surinkusius K. Knizikevičių (31,16 proc.) ir K. Isaką (19,08 proc.) vijosi I. Varzienės rinkėjai (16,82 proc.).
K. Knizikevičius didžiausią palaikymą turėjo Ramongaliuose, kur už jį balsavo net 42 proc. rinkėjų. Taip pat už jį aktyviai balsavo miesto rinkimų apylinkės – Aušros, Kaštonų.
K. Isakui prielankumą reiškė Šukionys (36,11 proc.), Kupreliškis, Juostaviečiai.
I. Varzienę itin palaikė Kučgalys (25,20 proc.), Ramongaliai, Vabalninkas.
Biržiečiai palaikė jaunus politikus – už J. Greviškį balsavo 10,53 proc. rinkėjų, S. Bindariūtę – 7,12 proc.
J. Greviškis labiausiai patiko Papiliui (21,34 proc.), Pučiakalnei, Parovėjai.
S. Bindariūtę palaikė Skrebiškiai (26, 32 proc.), Užušiliai, Pačeriaukštė.
Už D. Drevinską balsavo 7,67 proc. biržiečių, o A. Šimą meru regėti norėjo 4,99 proc. rinkėjų.
D. Drevinską aktyviai palaikė Kratiškiai (24,88 proc.), Kučgalys, Jasiuliškiai.
Didžiausias rinkimų netikėtumas – buvusio Seimo nario A. Šimo ir jo vadovaujamos politinės jėgos vertinimas. „Valstiečiai“, daugelį metų turėję valdžią rajone, prarado populiarumą net ir kaimuose, kurių bendruomenės buvo šios partijos forpostai.
Per šiuos rinkimus A. Šimą labiausiai palaikė Kirdonys (20,75 proc.), Kratiškiai, Anglininkai.
Už kurias partijas balsavo
Socialdemokratai daugiausia rinkėjų dėmesio sulaukė Ramongaliuose, Vabalninke.
„Biržų atgimimas“ populiariausias buvo Juostaviečiuose, Šukionyse.
Konservatoriai daugiausia gerbėjų sulaukė Kučgalyje, Nemunėlio Radviliškyje.
Liberalai populiarūs Kvetkuose, Papilyje.
„Vardan Lietuvos“ daugiausia simpatijų surinko Jasiuliškiuose, Obelaukiuose.
Darbo partija daug gerbėjų turi Skrebiškiuose, Germaniškyje.
„Valstiečių“ nepamiršo Anglininkai, Pasvaliečiai.
Pirmumo balsai
Rinkėjai kandidatų sąrašus keitė. Štai po reitingavimo socialdemokratų sąrašo priekyje atsidūrė gydytojo Nerijaus Ubarto pavardė, nors jis buvo įrašytas 10-oje pozicijoje. Įspūdingą šuolį atliko Romanas Gaudiešius, iš 37 vietos patekęs į 13-ąją. Evaldas Timukas iš 25 vietos sąraše rinkėjų buvo pakeltas į 14-ąją.
„Biržų atgimimo“ kandidatė I. Juškaitė iš 41 vietos pakelta į 16-ąją. Dainininkas Aidas Manikas iš paskutinės 50 sąrašo vietos pakilo į 30-ąją poziciją. O štai K. Šarutė iš 18 vietos nukelta į 40-ąją. Panašiai nutiko ir pedagogei G. Noreikienei – ją rinkėjai iš 23 vietos perkėlė į 38-ąją. Dainininkas Eugenijus Gražys prarado 7 pozicijas – iš 20 nukeltas į 27-ąją.
Konservatorių sąraše žymesnių pokyčių nebuvo. Tik G. Aukštikalnis iš 22 sąrašo vietos pakilo į 11-ąją.
Liberalų gretose – ryškiausias jaunos medikės L. Sereikaitės šuolis. Ji iš 18 pozicijos pakilo į 7-ąją. Gydytojas D. Čiuplinskas, buvęs 20 vietoje, pakilo į 10.
Sąraše „Vardan Lietuvos“ reitingavimas pakeitė jaunos politologės Miglės Lapėnaitės vietą – iš 12 ji pakelta į 8-ąją. Pedagogas E. Žaldokas iš 23 pakilo į 11-ąją. O štai sąrašo lyderis R. Vaiginas iš pirmosios vietos rinkėjų valia atsidūrė 5-oje.
Darbo partijos gretose G. Gasiūnas iš 13 vietos pakilo į 4-ąją. L. Mažuiką rinkėjai perkėlė iš 22 į 6-ąją.
„Valstiečių“ sąraše nemenką šuolį padarė Pačeriaukštės seniūnas A. Frankas – jis iš 20 vietos atsidūrė 4-oje. G. Arnašius iš 18 pozicijos pakilo į 9-ąją.
Nežinojo, už ką balsuoti
Rinkimų dieną lankantis kaimuose ne sykį buvo išsakoma mintis, kad senyvo amžiaus žmonėms buvo nelengva apsispręsti, už ką balsuoti. Jie sakė nepažįstantys kandidatų, bet balsuoti vis vien norintys. Kai kurie balsuojantys namuose jau turėjo ant lapelių užrašytus kandidatus, už kuriuos jie turėjo balsuoti.
Rinkimų apylinkėse buvo minimas faktas, kad nemaža dalis deklaravusiųjų gyvenamąją vietą Biržų rajone čia negyvena ir nebalsuoja.
Buvo pastabų dėl balsadėžių – šios esą pernelyg mažos, atrodančios kaip šiukšliadėžės.
Kaštonų apylinkėje minėtas balsavimo kabinų stygius – čia žmonės turėjo stovėti eilėse, kad galėtų pabalsuoti.
Apsisprendimui, už ką balsuoti, įtakos turėjo kandidatų gyvenamoji vieta ar tose apylinkėse vystomas verslas. Tačiau sutikti kaimų žmonės tvirtino, kad jie nelinkę keisti politinių pažiūrų, nepasitikintys tuščiais pažadais ir kitokiomis vilionėmis, kurių prieš šiuos rinkimus buvo itin daug.