Šiandien Biržų rajono savivaldybės tarybos nariai balsuos dėl komunizmą garbinusio poeto V. Montvilos gatvės pavadinimo pakeitimo sovietizmo aukų gyvenimą fiksavusio režisieriaus biržiečio M. Kvedaravičiaus vardu.
Karas Ukrainoje privertė atsibusti pasaulio dalį, iki šiol netikėjusią sovietizmo grėsme. Netgi Rusijos okupaciją išgyvenusioje Lietuvoje iki šiol yra išlikusių sovietizmo ideologiją šlovinančių ženklų – paminklų, aikščių, gatvių.
Gatvių, kurioms suteiktos pavardės asmenų, siejamų su sovietmečiu ir Lietuvos okupacija, šalyje dar yra nemažai. Viena iš tokių – Biržų mieste esanti V. Montvilos gatvė.
„Ateina genijai ir vėl išnyksta, atėjo Leninas visiems laikams“, – tai bene pati žinomiausia sovietų kolaborantu tapusio V. Montvilos eilėraščio eilutė.
Būtų įamžintas Rusijos kareivių nužudyto režisieriaus atminimas
Prieš būsimą savivaldybės tarybos posėdį vyko diskusijos tarybos komitetuose. Pirmiausia posėdžiavusio Ekonomikos ir finansų komiteto narių atvyko nedaug. Kadangi nebuvo kvorumo, politikai tik aptarė daugiau nei 20 darbotvarkės klausimų, tačiau nebalsavo. Tą darys šiandien tarybos posėdyje.
Pirmiausia aptartas V. Montvilos gatvės pavadinimo keitimas. „Priėmus siūlomą sprendimo projektą, bus įamžintas atminimas biržiečio Manto Kvedaravičiaus, socialinės antropologijos daktaro, dėstytojo, režisieriaus dokumentalisto, kuris, prasidėjus karo veiksmams Ukrainoje, ketindamas sukurti antrąją filmo „Mariupolis“ dalį, buvo šiame mieste Rusijos karių suimtas ir nužudytas. Priėmus šį sprendimo projektą bus panaikintas V. Montvilos gatvės pavadinimas. V. Montvila – tarybinis poetas, menkaverčių eilių kūrėjas, šlovinęs sovietus ir tarybinę santvarką. Šis gatvės pavadinimas vienas iš nedaugelio Biržuose likusių sovietinių reliktų“, – rašoma savivaldybės tarybai teikiamame projekte.
Klausinėti gyventojus, ar jie sutiktų atsisakyti sovietus šlovinusio asmens garbinimo?
Bene aktualiausiu svarstymo akcentu tapo komiteto pirmininko socialdemokrato Audriaus Juknos klausinėjimas dėl gatvės gyventojų apklausos.
Savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Loreta Munikienė teigė, kad apie ketinimą keisti gatvės pavadinimą pranešta visiems gyventojams.
Skyrius sulaukęs tik dviejų atsiliepimų – pavadinimo keitimui pritariančios moters skambučio ir elektroninio laiško. Jį parašęs asmuo atsiliepė lakoniškai, kad nepritaria bet kokiam gatvės pavadinimo keitimui. Jokių motyvų nebuvo išsakyta.
Pranešėja L. Munikienė ir sprendimo projekto teikėja administracijos direktorė Irutė Varzienė kelis sykius akcentavo, kad dėl gatvės pavadinimo keitimo procedūros gyventojai jokių išlaidų neturės.
Su gyventojais kalbėjęs ir minėtoje gatvėje gyvenantis garbus pedagogas Juozas Puplauskis.
„Toje gatvėje gyventojai aktyvūs, drąsiai reiškiantys savo nuomonę ir turėję galimybę ją išsakyti“, – sakė mero pavaduotoja Audronė Garšvaitė.
„Tai tikros apklausos ir nebuvo?“ – tikslinosi A. Jukna, po visų išgirstų aiškinimų vis tik grįžęs prie nuostatos dėl gyventojų apklausos.
„Tokio dalyko įstatymas net nenumato“, – apie gatvės pavadinimo keitimo derinimo su gyventojais įstatyminę pusę paryškino L. Munikienė.
„Pasigedo liaudies valios“, – pasigirdo tyli A. Juknai skirta replika.
Kiek dar liko sovietinių reliktų?
V. Montvilos gatvės pavadinimas – vienas iš nedaugelio Biržuose likusių sovietinių reliktų.
„Kiek dar Biržuose liko su sovietmečiu susijusių reliktų?“ – klausė į tarybą su buvusiais socialdarbiečiais patekusi ir jokiai frakcijai nepriklausanti tarybos narė Toma Karvelytė.
Nuskambėjo atsakymas, kad ryškiausias reliktas esantis S. Nėries gatvės pavadinimas.
Talentingos poetės, tačiau Sovietų Sąjungos vadovą Josifą Staliną šlovinusią poemą parašiusios ir sovietinei okupacijai pritarusios veikėjos vardu pavadinta gatvė – ne vienintelis okupantų valdžios šlovinimo palikimas.
„Yra jų ir daugiau – tai ir Sąjungos, ir Tarybų gatvės“, – priminė administracijos direktorė konservatorė I. Varzienė.
Politikai ėmė reikšti nuomonę, kad dėl minėtų gatvių sąsajų su sovietizmu galima abejoti ir diskutuoti. Esą žodį „sąjunga“ galima sieti su Europos Sąjunga, o „tarybos“ – ir su savivaldybės taryba.
„Ir mes esame rajono savivaldybės tarybos nariai“, – garsiai mąstė kai kurie komiteto nariai.
I. Varzienė tokiems politikams priminė, kad reikėtų nepamiršti minėtų gatvių pavadinimo suteikimo intencijų.