Prieš keturis dešimtmečius nugriovęs nuosavą namą, o po kiek laiko pardavęs ir po juo buvusią žemę, pabiržietis turi įrodinėti, kad toje vietoje nieko nebeturi. Nes kitaip turės mokėti mokesčius už šiukšlių išvežimą. Savivaldybės ekologė Jurgita Bruniuvienė sako, kad tokių situacijų yra ne viena. Ir net jei daug metų namo nėra, reikia susitvarkyti dokumentus, nes „uodega“ anksčiau ar vėliau išlįs.
Naujo namo statyti neleido
„Jau seniai esu pamiršęs ir tą namą, ir sklypą. O sulaukęs aštuoniasdešimties metų turiu minti įstaigų slenksčius, kad įrodyčiau, jog nieko neturiu. Ir žmona jaudinasi, nes mums jau grasina antstoliais, abiem kraujo spaudimai sukilo“,- jaudindamasis kalbėjo į redakciją kreipęsis Pabiržės seniūnijos Likėnų kaimo gyventojas Bronislovas Kloviškis.
Žmogui atėjo laiškas iš Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centro. Nurodyta, kad už Pabiržėje, Ramiojoje gatvėje, 1 numeriu pažymėtą objektą jis turi mokėti atliekų tvarkymo mokestį.
Atsiųstoje sąskaitoje nurodyta, kad žmogus turi sumokėti 20,72 eurų skolą bei 21,46 eurus už šį pusmetį.
Vyras pasakojo, kad su šeima sovietmečiu buvo įsigijęs namo sklypą ir griūvantį namą Pabiržėje, dabartinėje Ramiojoje gatvėje.
Seną namą žmonės prieš 40 metų nugriovė, tikėjosi toje vietoje pasistatyti naują. Tačiau paaiškėjo, kad toje vietoje jiems neleidžiama nieko statyti. Motyvuota tuo, kad čia yra sovietų karių kapinės, jų nevalia darkyti.
Žmonės viską taip ir paliko. Pasistatė namą Likėnuose, kur gyvena iki šiol.
Pardavė žemės sklypą
2006 metais B. Kloviškis pardavė namą su statiniais ir žemės sklypą Skamarakų kaime. Tuo pačiu jis pirkėjo paprašė nupirkti ir žemės sklypą Pabiržėje, kur anksčiau stovėjo ir namas. Pirkėjas sutiko, buvo surašyta pirkimo – pardavimo sutartis.
Pardavęs sklypą likėniškis jį pamiršo, kol 2019 metais jam atėjo mokėjimo pranešimas iš Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centro.
Rinkliavos mokestis jam buvo paskaičiuotas remiantis Nekilnojamojo turto registrų centro duomenimis, pagal kuriuos B. Kloviškiui priklausantis namas Pabiržėje, Ramioji g. 1, tebestovi.
Tuomet žmogus su pardavimo dokumentais kreipėsi į rinkliavų administravimo ir kontrolės padalinį Biržuose. Viską paaiškino, ten buvusi moteris kažką dokumentuose pasižymėjo, pasakė, kad viskas gerai, jie daugiau sąskaitų nebeatsiųs.
Ir iš tiesų – ketverius metus buvo ramu iki šių metų, kol vėl atėjo sąskaita.
Nesutvarkyti dokumentai
B. Kloviškis nuskubėjo pas Pabiržės seniūnę Vitą Zurbaitę.
Ši pasakė dirbanti 18 metų ir galinti patvirtinti, jog Ramiojoje g. 1 jokio namo nėra buvę.
Ji galinti parašyti pažymą, kad namo nebėra. Bet ji abejojo, ar jos užteks, nes PRATC remiasi Nekilnojamojo turto registrų centro duomenimis.
Seniūnė žmogui patarė kreiptis į notarą, kuris tvirtino sklypo pirkimo – pardavimo sutartį. Ji spėjo, kad kažkas dokumentuose iki šiol nesutvarkyta.
Ir iš tiesų – Nekilnojamojo turto registrų centro darbuotoja, pasižiūrėjusi į B. Kloviškio dokumentus, sakė matanti, jog Pabiržėje, Ramioji g.1, yra statinys. Nors realiai jo nėra, teisiškai jis egzistuoja.
Remiantis šiuo dokumentu PRATC ir reikalauja pinigų už šiukšlių išvežimą.
Nekilnojamojo turto registrų darbuotoja žmogui pasiūlė rašyti prašymą, kad būtų sudaryta komisija nustatyti, jog statinio nebėra, ir jį dokumentaliai išregistruotų.
Toks komisijos darbas kainuotų iki 400 eurų. Tai žmogui dideli pinigai. Jis linktų reikalą išspręsti kitaip, be didelių pinigų mokėjimo.
B. Kloviškis vėl kreipėsi į PRATC. Rinkliavų administravimo ir kontrolės padalinys šių metų gegužės 2 dieną pateikė objekto patikrinimo pažymą. Nurodė, jog objektas Ramiojoje gatvėje 1, Pabiržėje, yra netinkamas naudoti, pastato nėra.
Ši pažyma galioja nuo 2023 metų balandžio 1 dienos.
Tačiau tame pačiame laiške jie atsiuntė dar vieną sąskaitą. Pagal ją likėniškis turi sumokėti 29,84 eurus. Ir nurodyta, kad tai rinkliava už atliekų tvarkymą, nors objektas ir netinkamas naudoti.
Patarė teisiškai išregistruoti
Biržų rajono savivaldybės ekologė Jurgita Bruniuvienė, išgirdusi apie šią Bronislovo Kloviškio situaciją, pažadėjo jam padėti.
J. Bruniuvienė persiuntė visus žmogaus turimus dokumentus PRATC, kalbėjosi su jo darbuotojais. Paaiškėjo, kad namas Pabiržėje neišregistruotas ir, kol savininkas to nepadarys, turės kasmet mokėti po 5 eurus vien už tai, kad jis teisiškai Nekilnojamojo turto registre turi pastatą. Nesvarbu, kad jo realiai nebeturi.
„Tokių atvejų yra ne vienas ir ne du. Žmogus paveldi iš dėdės ariamos žemės lauką ir gauna sąskaitą už šiukšles. Nustemba, o paaiškėja, kad dėdė nugriovė pastatą, aparė, bet jis sistemoje tebėra“, – kalbėjo J. Bruniuvienė.
Ji B. Kloviškiui patarė šį pastatą vis tik išregistruoti, nes jis turės mokėti mokestį už nekilnojamąjį turtą. Ir turės sumokėti mokestį, kurį atsiuntė Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras.
„Seniūnės pažyma, jog namo nėra, gelbsti tik tuo atveju, kai žmogus nenori mokėti kintamosios dalies. O už pastoviąją dalį vis vien tenka mokėti, nes namas yra dokumentuose“, – sakė J. Bruniuvienė.
Ji pabrėžė, jog žmonėms dokumentus reikia iki galo susitvarkyti, nes anksčiau ar vėliau „ta yla iš maišo išlįs“.