Spalio 16 dieną buvo išplatintas raštas „Dėl žiniasklaidos priemonių užvaldymo ir grėsmių visuomenės informavimui“, adresuotas valstybės atsakingoms institucijoms – LR Seimo kultūros komitetui, LR Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui, LR Kultūros ministerijai, Lietuvos radijo ir televizijos komisijai. Jį pasirašė Nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos valdybos, Lietuvos žurnalistų draugijos, Regioninių televizijų asociacijos, Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS), Lietuvos regioninių radijo stočių asociacijos vadovai.
Buvo kreipiamasi į LR Seimą su raginimu peržiūrėti Visuomenės informavimo įstatymą ir numatyti saugiklius, kurie neleistų politikams ar valdžios atstovams kontroliuoti žurnalistus ir žiniasklaidos priemones.
Šiuo raštu informuojama apie situaciją Rokiškio rajone, kai į vieno asmens valdymo įtaką perėjo abu šio rajono leidiniai – „Gimtasis Rokiškis“ ir „Rokiškio sirena“. Vienas asmuo tapo faktiniu ir juridiniu abiejų žiniasklaidos priemonių valdytoju ir vadovu. Jis turi abiejų žiniasklaidos priemonių kontrolinio paketo akcijas arba turi notaro patvirtintus įgaliojimus valdyti kitų akcininkų turimas akcijas. LŽS pasiekė žinios, jog yra atleistos šių abiejų leidinių redaktorės (jos tai pranešė ir viešai). Vietoje jų faktiniu redaktoriumi ir už turinį atsakingu asmeniu tapo minėtas akcininkas.
Tokiais žingsniais buvo sukurta situacija, prieštaraujanti Visuomenės informavimo įstatymo nuostatoms dėl žiniasklaidos pliuralizmo ir įvairovės, bei atsirado Rokiškio rajono žiniasklaidos rinkos monopolizavimo ir dominavimo vietos rinkoje situacija.
Rašto autoriai nurodo teisines spragas, kuriomis naudojasi asmenys, užvaldantys žiniasklaidos priemones, ir prašo imtis tam tikrų priemonų.
Rašte primenama, kad atsižvelgdama į grėsmingus atvejus rajonuose LŽS Taryba priėmė nutarimą „Dėl nelegalių būdų ir įstatymų spragų, leidžiančių politikams užvaldyti žiniasklaidos priemones“. Šiuo sprendimu buvo kreipiamasi į LR Seimą su raginimu peržiūrėti Visuomenės informavimo įstatymą ir numatyti saugiklius, kurie neleistų politikams ar valdžios atstovams kontroliuoti žurnalistus ir žiniasklaidos priemones.
Visa ši informacija aktuali ir Biržams.
Kaip žinia, UAB „Biržiečių žodžis“, leidžiantis to paties pavadinimo laikraštį, deklaruoja du akcininkus – Kęstutį Isaką ir UAB „Biržų duona“. K. Isakas ir „Biržų duonos“ vadovas V. Kurganovas aktyviai dalyvauja politinėje veikloje, jie abu yra politinio komiteto „Biržų atgimimas“ nariai. K. Isakas yra šio komiteto atstovas Biržų savivaldybės taryboje. Sykiu jis yra UAB „Biržiečių žodis“ direktorius, kurio tekstus politine tema spausdina laikraštis „Biržiečių žodis“. Šiame laikraštyje publikuojami straipsniai, kurių autoriai susiję su politiniu komitetu „Biržų atgimimas“, jo sąraše dalyvavo savivaldybių rinkimuose. Tai I. Drevinskaitė, I. Butkevičiūtė, V. Vižinis, D. Matusevičienė.
Minėtas raštas valstybės atsakingoms institucijoms aktualus ir tuo, kad jame įvardijamos grėsmės, apie kurias ne sykį rašė „Šiaurės rytai“.
Ar ši žiniasklaidos priemonė nėra užvaldyta vienos politinė jėgos?
Minėtas raštas valstybės atsakingoms institucijoms aktualus ir tuo, kad jame įvardijamos grėsmės, apie kurias ne sykį rašė „Šiaurės rytai“.
Jame rašoma: „Atsižvelgdami į rašte išdėstytas aplinkybes ir grėsmes, konstatuojame, kad savo veikla ar neaiškiomis intencijomis galintys užvaldyti žiniasklaidos priemones asmenys taip pat gali jas panaudoti dezinformacijos bei kitais nacionaliniam saugumui grėsmę keliančiais tikslais. Tokie asmenys ar net nedraugiškos Lietuvai valstybės gali pasinaudoti esančiomis teisės aktų spragomis ir realiai perimti žiniasklaidos priemonių bei jų turinio kontrolę“.
Kol sulauksime atsakingų institucijų reakcijos į įvardytas grėsmes, svarbu patiems būti budriems, kritiškai vertinti tam tikrų asmenų peršamą informaciją ir kitokias priemones, kuriomis siekiama paveikti visuomenę.