Biržų ligoninė nebegali tenkinti augančio sunkių bei senatvės ligų kamuojamų žmonių poreikio. Rajone lyg išganymo laukiama privačių globos namų steigimo iniciatyvų, kurios, atrodo, pagaliau išsipildys Biržuose. Leidimą veiklai netrukus turėtų gauti Biržuose įkurti privatūs globos namai „Šiaurinė užuovėja“.
Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrius – perpildytas
„Nebegalime priimti visų norinčiųjų – visos vietos užimtos, o poreikis nuolat auga“, – sako Biržų ligoninės Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus vedėjas Leonidas Sologubovas. Pasak gydytojo, patekti į šį ligoninės skyrių nori ir Panevėžio, Kauno bei respublikinėse ligoninėse gydomi biržiečiai, o vietų nuolat trūksta.
Skyriuje teikiamos palaikomojo gydymo ir slaugos bei paliatyviosios pagalbos paslaugos. Paliatyvioji pagalba teikiama pacientams, sergantiems nepagydoma progresuojančia liga, pasiekusia su gyvybe nesuderinamą stadiją. Skyriaus pacientai – ir onkologinių, ir Alzheimerio bei senatvinių ligų kamuojami žmonės.
Skyriuje teikiamos palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugos po gydymosi namuose, kai ambulatorinė pagalba tampa neefektyvi, bei po stacionarinio gydymo, kai yra reikalingas tik palaikomasis gydymas ir slauga, sveikatą atstatomosios procedūros – masažas, gydomoji mankšta. Prireikus pacientus konsultuoja kitų specialybių gydytojai, taip pat psichologas, psichiatras. Skyriuje tvarkomi pacientų dokumentai socialinei priežiūrai, pagalbai.

Slaugos poreikis auga
Atskirame ligoninės pastate įsikūrusiame Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje yra 28 slaugos lovos, 3 iš jų yra paliatyviosios pagalbos. Pagal poreikį pacientai guldomi į kitus ligoninės skyrius.
Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje dirba 3 gydytojai, 6 slaugytojos, 8 slaugytojų padėjėjos, 1 vyriausioji skyriaus sesuo, 2 valytojos, 1 sesuo šeimininkė, 1 socialinė darbuotoja.
Pasak skyriaus vedėjo L. Sologubovo, nelankomų ligonių praktiškai yra vos vienas kitas. Žmones lanko artimieji, kaimynai, pažįstami arba artimųjų parūpinti globėjai. Juos dažnai samdo užsienyje gyvenantys ir tėvų ar artimųjų lankyti negalintys žmonės.
„Anksčiau yra buvę atvejų, kai užsienyje gyvenantieji yra pasakę, kad medikai su jų silpstančiais tėvais gali daryti ką norintys – vaikams tai nerūpi“, – sako gydytojas, pastebintis, kad bent jau pastaruoju metu to nepasitaiko. L. Sologuvovas kartoja, kad slaugos poreikis nuolat didėja.
„Rajone labai reikia slaugos namų. Laukiame, kol jie atsidarys Veterinarijos gatvėje, nes Kučgalyje, atrodo, tie darbai įstrigę“, – sako Biržų rajono savivaldybės tarybos narys gydytojas L. Sologubovas.
„Šiaurinė užuovėja“ – modernūs ir jaukūs globos namai
Netrukus licenciją veiklai pagaliau turi gauti Biržų miesto Veterinarijos gatvėje įkurti globos namai. Steigėjas – MB „Šiaurinė užuovėja“.
Praėjusį penktadienį globos namuose vyko paskutinieji darbų akcentai.
„Dar trūksta jaukumo detalių – kilimėlių, užuolaidų, paveikslų“, – pasakojo būsimais įkurtuvių rūpesčiais gyvenanti įstaigos direktorė Ingrida Simėnienė. Atsakingas direktorės darbas susijęs ir su ypač veiklai svarbiu personalo parinkimu.
„Mes baigiame statybos, patalpų įrengimo reikalus, o toliau – jau įstaigos vadovės darbas“, – sako vienas iš globos namų „Šiaurinė užuovėja“ steigėjų.
I. Simėnienė rodo patalpas, kuriose dar triūsia užuolaidas kabinantys ir kitus paskutinius darbus atliekantys darbininkai.
Pasak direktorės, globos namai įrengti taip, kad atitiktų 2030 metams keliamą higienos normą.
Globos namuose galės gyventi 24 žmonės. Prie kiekvieno gyvenamojo kambario įrengtos atskiros higienos patalpos – tualetai, dušo kabinos. Kambariuose – naujos lovos (tarp jų ir funkcinės), prie kiekvienos iš jų – pagalbos iškvietimo mygtukai. Naujas ir pagal gyventojų poreikius būtinas inventorius sunkiai judantiems žmonėms. Jiems – ir speciali higienos patalpa su lova, kurioje maudomi gulintys žmonės.
Visi kambariai dvelkia naujumu, šviesa.
Abiejuose pastato aukštuose yra valgomieji – bendras stalas, jaukūs, namų erdvę primenantys baldai.
Puikiai įrengtos skalbyklos, personalo ir kitos (pvz., procedūriniai kabinetai) patalpos.

Ilgas, bet atsakingas kūrimosi kelias
„Šiaurinėje užuovėjoje“ pasirengta ir galimiems infekcijų protrūkiams. Tam numatytas pastato blokas, kurį galima atskirti nuo kitų patalpų. Yra atskiri gyvenamieji ir personalo kambariai, skalbykla bei kitos veiklai būtinos, tačiau izoliuotos patalpos.
Į jas patekti būtų galima per atskirą įėjimą.
„Žodžiu, esame pasirengę visiems gyvenimo atvejams, išpildę visus keliamus reikalavimus ir tikimės pagaliau turėti licenciją veiklai“, – sako direktorė I. Simėnienė.
„Viskas truko labai ilgai“, – sako globos namų steigėjai, patyrę nemažai trukdžių. Ir jie buvę ne iš valstybinių, o Savivaldybės institucijų.
„Tikrai norėjosi kitokio Savivaldybės požiūrio į tai, ką darome, ko siekiame. Norėjosi sulaukti nors kokio dėmesio ar konsultacijų, patarimų. Dabar nieko panašaus nebuvo, išskyrus laiko vilkinimą mums laukiant pastabų dėl kiekvieno reikalavimo išpildymo. Ir dažnai tai būdavo pateikiama vos ne paskutinę dieną, jau baigiantis visiems terminams“, – kalbėjo vienas iš steigėjų, akcentavęs, kad valstybinių institucijų elgesys buvęs visiškai skirtingas.
Steigėjai kartojo esantys dėkingi už tai ir Socialinių paslaugų, ir Priešgaisrinės saugos bei gelbėjimo departamentams, Visuomenės sveikatos centrui.
Iš šių bei kitų valstybės įstaigų sulaukta dėmesingumo, patarimų ir, kas svarbiausia, pagarbos iniciatyvai bei atliekamam darbui.
