Valdžios atstovai įvairiomis formomis kala mintį, kad paslaugos turi būti arčiau žmogaus. Ypač socialinės. Tačiau realybė parodo, ko verta visa valstybės sukurta ir finansuojama socialinės paramos sistema, jeigu joje dirbantys žmonės puikiai žino pareiginius nuostatus, moka juos cituoti, tačiau nesuvokia savo pareigų esmės.
„Iš čia kyla didžiausi povandeniai ledkalniai – institucijų priežiūroje esančių žmonių apleistumas, institucijų požiūris į žmogų (kaltinantis, 100 procentų atsakomybės permetantis tik pačiam žmogui)“, – sako savivaldybės socialinėje sistemoje dirbantis jaunas žmogus.
Šokiruojanti socialiai apleisto žmogus būklė
„Seniai nematėme taip apleisto žmogaus“, – tikino pirmadienį (vasario 20 dieną) medikai. Jie kalbėjo apie 66 metų vabalninkietį, kurį pirmadienį į ligoninę atvežė greitosios medicinos pagalbos ekipažas.
Medikai žmogų rado šaltuose, drėgmės persunktuose namuose.
Lovoje gulėjęs vyras nedejavo, tačiau buvo sustingęs ir skendintis „po savimi daromame turinyje“, apniktas parazitų.
ŠR kalbinta greitosios pagalbos slaugytoja sakė, kad nežiūrint, koks yra gyvenimo būdas, žmogaus šitaip apleisti negalima. Vyro būklė leido manyti, kad jis iš lovos nesikeliantis gal jau dvi savaites ar daugiau. Medikė sakė, kad buvo sunku spręsti apie galimus sveikatos sutrikimus, tačiau abejonių nekėlė, kad jis siaubingai apleistas socialiai.
Žmogus paguldytas į stacionarą, medikai spręs dėl tolesnio jo gydymo ir slaugos.
Preliminariomis žiniomis, ant vyriškio kūno – besiformuojančios pragulos.
Kai socialinės paramos valandos baigiasi…
Greitosios pagalbos medikai Vabalninke pas minėtą vyrą buvo ir vasario 17 dieną, penktadienį. Pagalbą iškvietė Socialinių paslaugų centro lankomosios priežiūros darbuotoja. Ji pas vyrą turi apsilankyti vieną kartą per savaitę ir pagalbai skirti 2 valandas. Tiek skirta jos darbo valandų.
Penktadienį vyras gulėjo nejudėdamas. Moteris kvietė medikus, pati kartu su slaugytoja žmogų šiek tiek aptvarkė.
„Padėjau tą žmogų apvalyti, apiplauti, apmauti kelnes“, – sakė tą dieną Vabalninke buvusi greitosios pagalbos tarnybos slaugytoja. Jai buvę akivaizdu, kad pirmiausia žmogus yra apleistas socialiai. Medikė suprato, kad lankomosios priežiūros darbuotoja, ateinanti kartą per savaitę, yra tarsi bejėgė.
Į ligoninę važiuoti vyras atsisakęs, todėl dėl savaitgalį sušalti galinčio žmogaus sunerimusi medikė apie tai norėjo pranešti socialinio darbo organizatorei. Skambino į seniūniją, tačiau medikė išgirdo klausimą, ar žinanti, kiek dabar yra valandų. Seniūnija darbą jau baigusi, nes penktadienį darbas trunkantis iki 16 val. Kas atsiliepė telefonu, medikė nežino. Balsas buvęs panašus į socialinio darbo organizatorės Danguolės Šaripovos.
„Aš vis tiek pasakiau apie situaciją, kad seniūnija žinotų“, – sakė medikė.
Panašu, kad savaitgalį seniūnija, kaip ir priklauso išeiginėmis dienomis, ilsėjosi. O pirmadienį, kaip jau minėta, vėl kviesti medikai. Šį kartą į J. Naujalio gatvę atvyko jau kita slaugytoja, kuri išvydo sušalusį, alkaną, nusilpusį ir „apsidirbusį“ žmogų.
Į Vabalninko miestelio J. Naujalio gatvę dabar jau atvyko ir abi seniūnijos socialinio darbo organizatorės Danguolė Šaripova ir Laura Navalinskienė. Joms padedant medikams pavyko išvežti žmogų į ligoninę.
Seniūnijos komandos požiūris
Pirmadienį iš medikų išgirdę apie neįtikėtinai socialiai apleistą žmogų „Šiaurės rytai“ skambino į Vabalninko seniūniją.
Paskambinus vienai iš socialinio darbo organizatorių Danguolei Šaripovai, kartu su ja ir už ją vienas po kito ėmė kalbėti seniūnas Laimutis Braždžionis, pavaduotoja Zena Švainauskienė, antroji socialinio darbo organizatorė Laura Navalinskienė.
Pirmiausia teko išgirsti apie ligoninėn iš karto nevežusių medikų ir paties žmogaus kaltę. Jis ir geriantis, ir kalėjime buvęs, ir negražiai su lankomosios priežiūros darbuotoja besielgiantis.
Kartais net į namus neįsileidžiantis, kartais – net pagrasinantis.
Dabar jis kurį laiką nebevaikštantis, tačiau tuo rūpintis turintys medikai. Pasak seniūno, socialiniai darbuotojai žmonių negydantys.
Pasiteiravus apie smarvėje ir išmatose skendusį „paslaugų gavėją“ arba, kaip kartojo D. Šaripova, „klientą“, seniūnijos vadovas ir jo komanda laikėsi vieningo požiūrio – jie neprivalantys klientų prausti.
„Tai per tą savaitgalį jis truputį ir apsidirbo“, – tikino D. Šaripova.
Pasak seniūno, socialinio darbo organizatorių pareiga – organizuoti ir kontroliuoti priežiūrą. Visa kita – Socialinių paslaugų centro (SPC) darbuotojų pareiga.
Kas yra toji lankomosios priežiūros darbuotoja, seniūnija sakyti negalinti. To neleidžiantis asmens duomenų apsaugos įstatymas.
„Galite skambinti į Biržus, Socialinių paslaugų centrą, ir sužinoti“, – patarinėjo organizatoriai -kontrolieriai.
Daugiau pagalbos seniūnija nepageidavo
Kad minėtą žmogų lankyti ir jam padėti yra sudėtinga, tvirtino ir SPC direktorė Jolanta Jasinskytė. Vabalninke gyvenanti lankomosios priežiūros darbuotoja pas minėtą vyrą turinti eiti vieną kartą per savaitę ir skirti priežiūrai dvi valandas.
Direktorė sutiko, kad vis sunkiau judančiam žmogui reikėtų daugiau pagalbos ir tam skirtų valandų. Apie tai jau buvę šnekėta su Vabalninko seniūnija. Tačiau jokio prašymo didinti valandų skaičių negauta.
Atvirkščiai – seniūnas išreiškęs mintį, kad, anot jo, tokiam netinkamą gyvenimo būdą pasirinkusiam žmogui didinti pagalbą yra netikslinga.
ŠR teko domėtis Vabalninke sklandančiomis kalbomis apie tai, kad minėtą vyrą aplankanti D. Šaripova. Esą ji dėl to susitarusi su užsienyje gyvenančia vabalninkiečio dukra.
„Tai jeigu lanko, kodėl negali pasirūpinti, kad žmogus bent jau smarvėje ir šaltyje negulėtų?“ – svarstė vienas Vabalninko gyventojas. Kitas siūlė pasidomėti, kas ir už kokius pinigus neša gulinčiam žmogui alkoholį.
Apie neva teikiamą pagalbą pasiteiravus pačios D. Šaripovos, ji neneigė, kad bendrauja su Australijoje gyvenančia kliento dukra. Toks esantis darbas – bendrauti su globojamų žmonių artimaisiais.
Pasiteiravus apie žmonių kalbas dėl gaunamo užmokesčio, socialinio darbo organizatorė tokią galimybę paneigė ir sakė, kad apie tai negali būti net šnekos.
Ar ligoninėje atsidūręs vabalninkietis grįš į savo namus ir vėl bus seniūnijos skirtomis paslaugomis besinaudojantis klientas, paaiškės vėliau.
Kaip sakė socialinę sritį kuruojanti mero pavaduotoja Audronė Garšvaitė, ši situacija žinoma. Dėl to penktadienį kviečiamas pasitarimas.