Biržų rajono seniūnijų seniūnai su savivaldybės kultūros paveldo apsaugos specialistu Daliumi Mikelioniu apžiūri sovietmečiu pastatytus paminklus.
Paminklais juos pavadinti sudėtinga, nes jie niekada nebuvo įtraukti į jokį registrą. Tačiau pastatyti paminklai ar akmenys mena tam tikrus įvykius, neretai būna apipinti įvairiomis istorijomis. Sovietmečiu su jomis būdavo siejamas tuometinis ideologinis auklėjimas.
Lietuvai atkūrus Nepriklausomybę šie paminklai buvo nejudinami. Tačiau prasidėjus karui Ukrainoje nutarta tokių reliktų atsisakyti.
Ideologizuoti užrašai ir sovietinė simbolika jau panaikintos trijose Biržų rajone esančiose sovietų karių kapinėse.
Dabar bandoma išsiaiškinti, kur dar yra sovietmečio ideologija kvepiantys užrašai bei spindinčios raudonos žvaigždės. Seniūnų paprašyta, kad būtų imtasi priemonių šiems užrašams ar simbolikai pašalinti.
Užrašo klausimą išsprendė metalistai?
Suosto kaimo žmonės iki šiol gerai prisimena istoriją, kaip Antrojo pasaulinio karo metu vokiečiai subombardavo sovietų kareivių koloną. Žuvo keli tanku važiavę sovietų kariai.
Į Suosto kaimo parką po kurio laiko buvo atitemptas didelis akmuo. Ant jo buvo uždėta iš ketaus pagaminta lentelė su žuvusių kareivių pavardėmis. Viršuje švietė penkiakampė žvaigždė.
Vietos gyventojai pasakojo, kad į šią vietą sovietiniais metais atvykdavo vieno žuvusio kareivio motina. Čia buvo rengiami įvairūs paminėjimai. Vieno Rusijos regiono mokykla buvo pavadinta Suoste žuvusio tankisto vardu, tad iš jos būdavo sulaukiama delegacijų, į Rusiją vykdavo ir Suosto mokyklos atstovai.
Bendruomenės pirmininkas Ramūnas Vėjelis sakė, kad paskutinį kartą mokinių delegacija iš Rusijos į Biržų rajoną buvo atvykusi prieš kokius penkerius metus. Dar viena suostietė jiems atidavė darže rastą tanko detalę.
R. Vėjelis sakė, kad to tankistų žuvimą menančio akmens aplinkos atėjus Nepriklausomybai niekas netvarkė. Jis nebuvo įtrauktas į jokių paminklų sąrašus.
Vienu metu bendruomenės pirmininkas buvo sugalvojęs kreiptis į Rusijos ambasadą, kad šie organizuotų tvarkymo darbus. Tačiau taip ir nebesikreipė.
„Mano nuomone, prie kapų nereikia lįsti, o šitie paminklai jau atgyveno“,- svarstė R. Vėjelis.
Nemunėlio Radviliškio seniūnijos seniūnas Giedrius Kubilius sakė buvęs prie šio akmens.
„Ten nieko nebėra, liko tik akmuo. Užrašas dingo“,- konstatavo seniūnas.
Jis neatmetė varianto, kad ketaus lentelę pavogė metalo rinkėjai.
Seniūno nuomone, šį akmenį galima panaudoti. Tarkim, suostiečiai gali uždėti užrašą, kad tai kaimo bendruomenės parkas.
Seniūnas mano, kad gerai, jog naikinamos raudonos sovietinės žvaigždės, kurios ant paminklų atrodo „labai agresyviai“. Jo manymu, jei yra priimtas sprendimas jas nuimti, tai reikia ir padaryti.
Ant paminklo – penkiakampė žvaigždė
Parovėjos seniūnijos seniūnė Daiva Juozaitienė su ūkio reikalų specialistu Petru Drevinsku apžiūrėjo Paežerių kaime esantį paminklą.
Miškelyje esantis paminklas skelbia, kad čia 1941 metais nužudyti kovotojai už tarybų valdžią. Užrašytos dviejų žmonių pavardės. Ant jo yra ir penkiakampė žvaigždė.
Pasak seniūnės, matyti, kad paminklas prižiūrėtas. Jį juosia keturkampė tvorelė, apkarpyti krūmeliai, yra palikta žvakučių.
Bus svarstoma, ar nuo paminklo naikinti penkiakampę žvaigždę.
Biržiečiai gerai pamena, kad sovietmečiu moksleiviai būdavo vedami prie šio paminklo į žygius, sakomos to meto ideologiją atspindinčios kalbos.
Seniūnė D. Juozaitienė girdėjusi, kad paminklas su sovietine simbolika dar yra ir Užušilių miške.
Primena legendą
Širvėnos seniūnijos Klausučių kaime netoli kelio taip pat stovi sovietinius laikus menantis paminklinis akmuo.
Seniūnas Saulius Eigirdas sakė girdėję legendą, kad toje vietoje buvo vežamas sužeistas sovietų kareivis, kurį nušovė vokiečiai. Jis toje vietoje lyg ir buvo palaidotas.
Šis paminklinis akmuo ilgus metus stovėjo apaugęs krūmais. Tačiau neseniai aplink buvo iškirsti krūmai, atsivėrė vaizdas. Dabar bus svarstoma, ar nereiks keisti ideologizuoto užrašo.
Užrašas neutralus
Papilio seniūnijos Kvetkų kaime prie kapinių taip pat yra paminklinis akmuo.
Toje vietoje 1941 metais buvo sušaudyti rusų belaisviai ir keli vietos gyventojai.
Seniūnas Renas Čygas sakė, kad užrašas pakankamai neutralus – ant jo užrašyta, jog paminklas skirtas sušaudytiems tarybiniams piliečiams. Ant jo nėra nei sovietų žvaigždės, nei kitokios simbolikos.
Pabiržės bendruomenės pirmininkė Vita Zurbaitė sakė, kad prie bažnyčios yra sovietų karių palaidojimo vieta. Ant paminklo yra užrašas, kad jis skirtas „kovotojams už laisvę“.
„Ant jo nėra sovietinės simbolikos“, – sakė seniūnė.
Pačeriaukštės seniūnijos seniūnas Aurimas Frankas minėjo, jog Grumšlių kaimo kapinėse yra paminklas Antrajame pasauliniame kare žuvusiems kariams. Bet jokios sovietinės simbolikos ant jo nėra.
Seniūnija aplink paminklą nupjaudavo žolytę.
Vabalninko seniūnijos seniūnas Laimutis Braždžionis sakė, jog jie su seniūnijos darbuotojais nežino visų privačių kapaviečių ir kokia simbolika ant jų yra.
Vabalninke esančiose sovietų karių kapinėse simbolika panaikinta.