Biržų krašto muziejuje „Sėla“ nuo antradienio eksponuojama menininko Stasio Eidrigevičiaus knygų iliustracijų paroda „Keliaujanti vaizduotė“. Tai – visame pasaulyje žinomas menininkas, kurio kūrybai eksponuoti panevėžiečiai pastatė muziejų „Stasys Museum“, duris atvėrusį prieš keturis mėnesius. Nedidelė dalis menininko kūrybos keliauja po Lietuvos muziejus ir galerijas, o į Biržus atklydo po dvejų metų klajonių, kurios greit baigsis. Tad verta pamatyti.
„Stasys Museum“ pristatyme menininkas S. Eidrigevičius apibūdinamas taip: „Kas gi yra Stasys? Pirmiausia – kūrėjas. Tapytojas ir grafikas, fotografas, instaliacijų, skulptūrų ir performansų autorius, scenografas, poetas, rašytojas, režisierius. Menininkas, tiesiantis savitą, autentišką kelią į būties paslaptis. Akimirkų gaudytojas. Žmogus, ieškantis atsakymų. Meno klajūnas ir pasaulio pilietis, kuriame gyveno, gyvena ir gyvens Lietuva“.
Nors autorius daug metų gyvena Varšuvoje, jis dažnas svečias Lietuvoje. Iš pradžių ketinęs pats pristatyti parodą Biržuose, galiausiai biržiečiams atsiuntė vaizdo linkėjimą, žadėdamas į Biržus atvažiuoti vasarą, pagyventi kelias dienas, čia fotografuoti, piešti…
Apie „Stasys Museum“ Panevėžyje biržiečiams pasakojo muziejaus direktorė Vaida Andrijauskaitė, apie parodos klajones po Lietuvą ir jos koncepciją – parodų kuratorė Lina Albrokienė, į parodos pristatymą taip pat atvyko „Stasys Museum“ direktorės pavaduotojas, vyriausiasis rinkinių kuratorius, daug prisidėjęs prie to, kad muziejus atsirastų, Arūnas Astramskas.
Įvairių diskusijų daugiau kaip aštuonerius metus kėlęs ne tik Panevėžyje, bet ir visoje Lietuvoje, muziejus „Stasys Museum“ duris atvėrė prieš keturis mėnesius ir jau sulaukė daugiau kaip 50 tūkstančių lankytojų. S. Eidrigevičiaus kūriniai muziejuje eksponuojami per tris aukštus. Nuo terasos, esančios ant muziejaus stogo, atsiveria puiki Panevėžio panorama. Jau greitai lankytojai muziejuje galės pamatyti ir kitų visame pasaulyje žinomų menininkų parodų ciklą. Čia bus demonstruojami filmai, atsivers naujos erdvės. Tokius ambicingus planus puoselėja muziejaus komanda ir kviečia visus apsilankyti.
Į Biržus atkeliavusi paroda – tik nedidelė „Stasys Museum“ meno kolekcijos dalis. Tai – S. Eidrigevičiaus sukurtos iliustracijos trims knygoms: V. Žilinskaitės „Kelionė į Tandadriką“ (1984 m.), Ch. Muriljo „Mano draugas pelėdžiukas“ (1986 m.) ir R. Repšienės „Laumių pasakos“ (2008 m.). Anot parodos kuratorės, menininkės L. Albrokienės, visos iliustracijos kurtos skirtingomis technikomis. Bene įdomiausia – „Laumių pasakų“, kurią sukūrė pats autorius. Iliustracijoms panaudotas ne popierius, o tolis, naudojamas stogų dengimui.
Pats parodos eksponavimas – originalus ir išskirtinis. Salės vidury sukurta konstrukcija, atkartojanti „Stasio“ muziejaus formą. Konstrukciją kūręs architektas Darius Baliukevičius viduje įkomponavo šlaitinį stogą kaip refleksiją į menininko namus Lepšiuose, Panevėžio rajone, kur jis gyveno iki tol, kol išvyko mokytis į Panevėžį. Konstrukcijos spalvos atkartoja menininko iliustracijų spalvas.
Iliustracijose objektai, gyvūnai, žmonės susijungia į vientisą grandinę, niekur neegzistuoja po vieną. Parodoje taip pat eksponuojamas V. Žilinskaitės laiškas Stasiui Eidrigevičiui, rašytas 1984 metais. S. Eidrigevičius ne vienai jos knygai kūrė iliustracijas, jie buvo artimi draugai. Laiškas labai jautrus, todėl parodos kuratorė siūlė jį perskaityti, nepraeiti pro šalį.
S. Eidrigevičiaus iliustracijos žinomos ir vyresnės, ir jaunesnės kartos žmonėms. Anot Biržų muziejaus direktorės E. Lansbergienės, jos ir šiek tiek baugios, kaip ir mūsų lietuvių liaudies pasakos. Jose niekada nebuvo nusaldintų spalvų, jos „įjungdavo“ vaizduotę skaitant knygas.
Paklausta apie menininko metaforų motyvus, besikartojančius kūriniuose, parodos kuratorė sakė, jog visoje S. Eidrigevičiaus kūryboje labai ryškus atskirties, vienišumo momentas, atėjęs iš jo vaikystės. Augdamas jis negirdėjo skaitomų pasakų, nes tėvai niekada neturėjo tam laiko. Todėl vaikystėje sau pasakas kūrė iš įvairių pagaliukų dėliodamas žmogeliukus, kurių motyvas kūryboje kartojasi iki šiol. Labai svarbus S. Eidrigevičiaus kūriniuose ir paukščio, kaip laisvės simbolio, motyvas, kuris atsirado jam tarnaujant armijoje Kaliningrade 1974 m.
Koks žmogus yra Stasys Eidrigevičius? „Kiekvienam menininkui būna pakilimų ir nusileidimų. Gal daugiau nieko nepridėsiu“, – sakė L. Albrokienė.
Paroda, Biržų muziejaus direktorės E. Lansbergienės įvardinta kaip „muziejus – muziejuje“, veiks iki lapkričio mėnesio.
Biržų krašto muziejaus „Sėla“ nuotr.